ت
کد خبر: 133657

آینده بازار سنگ آهن قابل پیش‌بینی نیست

رئیس انجمن سنگ آهن ایران در برنامه «رهیافت» رادیو اقتصاد گفت: آینده بازار سنگ آهن به دلیل عدم افشای اطلاعات اقتصادی از سوی کشور چین قابل پیش‌بینی نیست.

سرویس کسب‌وکار -

به گزارش تجارت‌نیوز، «قدیر قیافه» ضمن اشاره به اینکه پیش‌بینی مشخصی نمی‌توان در این حوزه ارائه داد، افزود: تا چند سال پیش این امکان برای موسسات مطالعاتی و تحقیقاتی بازارهای بین‌المللی وجود داشت بتوانند با استفاده از مولفه‌ها و متغیرها‌ی تجاری، اقتصادی و صنعتی بازار جهانی سنگ آهن را پیش‌بینی کنند.

وی اظهار داشت: در دو ساله اخیر قیمت‌های مورد پیش‌بینی سنگ آهن و سایر کامودیتی‌ها به دلیل متغیر‌های بسیار زیادی که امروزه در بازارهای جهانی به ویژه در رابطه با چین وجود دارد هیچ وقت با واقعیت‌ها انطباق نداشته است.

رئیس انجمن سنگ آهن ایران گفت: دولت چین با هدف اینکه سایر ممالک دنیا پیش‌بینی درستی از شرایط اقتصادی این کشور نداشته باشند و بتواند با هرشکلی این بازی تجاری را به پیشبرد در افشای اطلاعات اقتصادی خود به شدت خساست به خرج می‌دهد؛ و‌ی در ادامه از تولید سالانه یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تن سنگ آهن کم عیار هماتیتی طی سالیان گذشته در چین خبرداد و افزود: وقتی قیمت محصول مزبور در سال ۲۰۱۴ میلادی با کاهش شدید رو به رو شد بخش عمده‌ای از معادن مورد اشاره از مدار بهره‌برداری خارج و سنگ آهن‌های با عیار بالا از کشورهای آفریقای جنوبی، برزیل، استرالیار و ایران جایگزین بازار چین شد و تصور این بود که این جایگزینی ادامه پیدا خواهد کرد.

قیافه اظهار داشت: سیاست رئیس جمهور جدید چین مبنی بر اینکه هیچ وقت دست دولت خود نباید در مقابل دیگران رو شود و این را در عمل هم اثبات کرده است.

وی در این مصاحبه ضمن اشاره به تغییر اخیر نرخ سنگ آهن در بازارهای جهانی افزود: ورود دوباره سنگ آهن چین به بازار از جمله دلائل این تغییرات قیمتی بوده است.

رئیس انجمن سنگ آهن ایران با اشاره به اینکه چینی‌ها برای برداشت سنگ آهن به عمق‌های بالاتر از ۳۵۰ متر‌ی زمین رسیده‌اند که متاسفانه اطلاعات مزبور تاکنون از سوی این کشور مکتوم مانده بود، بیان داشت: سنگ‌های مورد اشاره از کیفیت بالایی برخوردار بوده و همه از نوع مگنتیت هستند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این خبر که بازار جهانی فولاد با کاهش تقاضا مواجه شده است، گفت: این کاهش به صورت مستقیم روی قیمت مواد اولیه من‌جمله سنگ آهن تاثیرگذار است.

قیافه با اعلام اینکه صنعت سنگ آهن به عنوان ماده اولیه تولید فولاد در جهان گستره فراوانی دارد و تحت تاثیر عوامل متعددی است، یادآورشد: مصرف اصلی سنگ آهن برای تولید فولاد است.

 

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.24)
1287.0
3.10
مثقال طلا (%0.33)
517800
17,000
سکه امامی (%0.13)
1212200
16,000
دلار (%0.13)
3838
50
یورو (%0.39)
4579
180

در آکادمی تجارت بخوانید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.