کد خبر: 151083

اسقاط ۷۰۰ هزار خودروی فرسوده در سال ۹۶

معاون حمل‌ونقل ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت کشور با اشاره به اینکه پارسال ۲۴۰ هزار خودروی فرسوده از رده خارج شد، گفت: با توجه به مصوبه جدید، امسال حدود ۷۰۰ هزار خودروی فرسوده از رده خارج می‌شود.

سرویس بازار -

علیرضا احمدی درباره تفاوت مصوبه جدید هیات دولت در خصوص نحوه اسقاط خودروهای فرسوده با مصوبه پیشین افزود: تفاوت اصلی در این است که تمرکز این مصوبه روی کاهش مصرف سوخت و کاهش آلودگی هواست به این ترتیب که سعی شده به ازای خودروهایی که مصرف سوخت آنها کمتر است، تعداد کمتری خودرو اسقاط شود و در ازای خودروهایی که مصرف سوخت آنها بیشتر است و تاثیر بیشتری در افزایش آلودگی دارند خودروهای بیشتری اسقاط شوند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی با اشاره به اینکه در ازای خودروهای وارداتی در سال گذشته ۲۴۰ هزار خودرو را اسقاط کردیم، ادامه داد: اگر مصوبه جدید اجرایی شود این تعداد به حدود ۴۰۰ هزار خودرو در سال افزایش می‌یابد.

احمدی گفت: در خودروهای داخلی هم برای تشویق خودروسازان داخلی بر اساس میزان مصرف سوخت از ۸ و نیم لیتر به بالا از ابتدای ابلاغ این مصوبه و از ۸ لیتر به بالا از ابتدای سال آینده امیدواریم بتوانیم به ازای هر خودرو یک خودرو اسقاط کنیم.

وی افزود: برای کاهش آلودگی هوا و بهبود شاخص‌های زیست‌محیطی برنامه‌ریزی داریم اما برنامه‌ریزی ما وابسته به خودروهای تولید داخل و خودروهای وارداتی است.

معاون حمل‌ونقل ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت کشور گفت: با توجه به مصوبه جدید برای امسال حدود ۱۴۰ هزار گواهی اسقاط برای خودروسازهای داخلی در نظر گرفتیم و ۴۰۰ هزار گواهی اسقاط هم در ازای خودروهای وارداتی است که در مجموع ۵۴۰ هزار گواهی اسقاط خودرو است.

احمدی با بیان اینکه در سال حدود ۱۶۰ هزار خودروی متفرقه اسقاط می‌شوند، افزود: بنابراین امسال در مجموع ، ۷۰۰ هزار گواهی اسقاط خودرو انجام می‌شود، یعنی تعداد خودروهای اسقاطی حدود سه برابر افزایش می‌یابد.

وی افزود: پارسال ۲۴۰ هزار خودرو فرسوده به ازای خودروهای وارداتی از رده خارج شد.

احمدی با اشاره به اینکه اکنون حدود یک میلیون و ۲۵۰ هزار خودروی فرسوده داریم که باید اسقاط شوند، گفت: هر سال این رقم افزایش می‌یابد.

وی ادامه داد: برنامه‌ریزی برای اسقاط این تعداد خودرو برای ۱۰ سال بود اما اگر این مصوبه جدید اجرا شود در کمتر از ۵ سال می‌توانیم همه خودروهای فرسوده کشور را اسقاط و از رده خارج کنیم.

احمدی با بیان اینکه میزان سن از رده خارج کردن خودرو با توجه به نوع وسایل نقلیه، متفاوت است، گفت: برای خودروی سواری ۲۵ سال است.

معاون حمل‌ونقل ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت کشور با اشاره به اینکه موتورسیکلت‌های فرسوده هم باید اسقاط شوند، افزود: با توجه به مصرف بالای موتورسیکلت باید برنامه بلندمدتی تدوین کنیم و مقدمات آن فراهم شده تا بتوانیم آن را به چرخه اسقاط ببریم.

احمدی گفت: بسته جامع و کامل برای اسقاط خودروهای فرسوده و از رده خارج خودروهای عمومی و شخصی و موتورسیکلت در نظر گرفته‌ایم و همه مباحث از جمله تشویق و حمایتی و حتی جریمه در آن دیده شده است.

وی با اشاره به اینکه ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت متولی اسقاط خودروهای فرسوده است، افزود: مصوبه از زمان ابلاغ لازم‌الاجراست و مهلتی را برای خودروسازهای داخلی در نظر گرفته‌ایم که از اول فروردین سال ۱۳۷۹ است.

 

منبع: تسنیم

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.01)
1313.8
0.1
مثقال طلا (%0.5)
654500
3300
سکه امامی (%1.24)
1610000
20000
دلار (%0)
4779
یورو (%0.49)
5876
29
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.