ت
کد خبر: 132561

افزایش ۳۰۰ درصدی صدور ضمانت‌نامه بانکی برای حمایت از صنایع کوچک

حمایت از صنایع کوچک در دولت تدبیر و امید یکی از اولویت‌های اساسی بود و دولت یازدهم با اجرای طرح‌های متنوع حمایتی در دوران مسوولیت خود تلاش کرد دغدغه‌های ریز و درشت صنایع کوچک را بیش از پیش برطرف کند و چراغ این واحدها که تاثیر مهمی در ایجاد اشتغال دارند را همواره روشن نگاه دارد.

سرویس کسب‌وکار -

یکی از شیوه‌های حمایتی دولت یازدهم از صنایع کوچک، تقویت صندوق‌های ضمانت سرمایه‌گذاری در ابعاد مختلف بوده و هست و در همین راستا صندوق حمایت از سرمایه‌گذاری صنایع کوچک در طول فعالیت دولت دکتر روحانی توانست با افزایش صدور ضمانت‌نامه‌های بانکی برای صاحبان صنایع اثرگذاری مطلوبی در شتاب روند تولید و حل بحران‌های اقتصادی بنگاه‌های کوچک ایفا کند.

بررسی آمار عملکرد این صندوق از سال ۹۲ تا پایان سال ۹۵ و مقایسه آن با دوران فعالیت دولت دهم نشان می‌دهد بسیاری از شاخص‌های موجود در زمینه صدور ضمانت‌نامه‌های بانکی در دولت تدبیر و امید رشد عجیب و چشمگیری دارد.

بر اساس این آمار در دولت تدبیر و امید در مجموع ۷۲۷ ضمانت‌نامه بانکی برای صنایع کوچک ایجاد و یا تمدید شده که در مقایسه با بازه زمانی فروردین ۸۹ تا پایان شهریور ۹۲ که تعداد ضمانت‌نامه‌های صادره و تمدیدی ۴۰۴ مورد بود از نظر مقدار ۸۰ درصد افزایش داشته است.

در دوران دولت یازدهم ارزش ضمانت‌نامه‌های صادره و تمدیدی ۳۳۷۰ میلیارد ریال بوده که در مقایسه با مدت زمان مشابه قبل از آن ۸۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

این گزارش که از سوی روابط عمومی صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک منتشر شده، می‌افزاید: از ابتدای سال ۸۹ تا پایان سال ۹۵ در مجموع ۹۰۳ ضمانت‌نامه به ارزش مجموع ۴۱۱۰ میلیارد ریال برای فعالان اقتصادی در بخش صنایع کوچک صادر شده که ۵۵۱ مورد آن به ارزش ۲۵۳۱ میلیارد ریال مربوط به دولت تدبیر و امید بوده است.

این موضوع نشان‌دهنده توجه ویژه دولت دکتر روحانی به توسعه رونق در بنگاه‌های کوچک است.

این گزارش حاکی است در طول دوران فعالیت ۴۲ ماهه دولت یازدهم در کشور توجه ویژه به توسعه صنایع کوچک که از پیش فعال بوده‌اند، شده و به همین دلیل تعداد ضمانت‌نامه‌های صادر شده در بخش طرح‌های توسعه‌ای در فاصله زمانی سال‌های ۹۲ تا پایان سال گذشته به ۱۰۶ فقره با ارزش ۴۱۸ میلیار د ریال می‌رسد.

با توجه به اینکه این رقم در دولت پیشین در همین مدت زمان تنها ۲۴ فقره و به ارزش ۱۰۸ میلیارد ریال بوده، صدور ضمانت‌نامه‌های توسعه‌ای از نظر تعداد ۳۴۲ درصد و از نظر مبلغ ۲۸۷ درصد در دولت یازدهم بیشتر شده است.

در سال گذشته ۴۸۳ پرونده وارد صندوق شده که نسبت به سال ۹۴ بیش از ۲۲ درصد رشد داشته و از این تعداد ۳۷۱ پرونده به ارزش ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال در هیات مدیره مطرح و تایید شده که این آمار نیز از نظر مبلغی ۲۳ درصد رشد داشته است.

امسال هم ۲۳۴ فقره ضمانت‌نامه به ارزش ۱۲۸۸ میلیارد ریال صادر شده و در مقایسه با سال ۹۴ از نظر تعداد ۲۵ درصد و از نظر مبلغی ۶۶ درصد رشد داشته است.

بر این اساس در کل عمر صندوق ۱۱۷۴ فقره ضمانت‌نامه به ارزش ۵۳۰۰ میلیارد ریال صادر و تمدید شده است. و یک چهارم فعالیت کل صندوق از زمان تاسیس تاکنون در سال ۹۵ و در دولت تدبیر و امید انجام شده است.

در سال گذشته ۳۱ درصد ضمانت‌نامه‌های صادر شده برای طرح‌های ایجادی بوده، ۲۹ درصد برای سرمایه در گردش، ۱۱ درصد برای طرح‌های توسعه‌ای، ۸ درصد برای پیش‌پرداخت و اعتبار خرید، ۹ درصد برای حسن انجام تعهدات و ۱۲ درصد برای شرکت در مناقصه بوده است.

این گزارش حاکیست در زمینه بانک‌ها نیز بانک‌های سینا، صنعت و معدن، صندوق کارآفرینی امید، بانک کشاورزی، ملی و سپه بیشترین میزان پرداختی تسهیلات از طریق ضمانت‌نامه صندوق را در سال گذشته داشته‌اند.

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.27)
1286.6
3.50
مثقال طلا (%0.33)
517800
17,000
سکه امامی (%0.12)
1212000
14,000
دلار (%0.13)
3838
50
یورو (%0.39)
4579
180

در آکادمی تجارت بخوانید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.