کد خبر: 149168

یک کارشناس اقتصادی در گفت‌و‌گو با تجارت‌نیوز تاکید کرد:

اولویت با کابینه ماموریت‌محور     

محمودی اصل اعتقاد دارد: برای مسائل موجود در هر وزارتخانه بایستی ماموریتی برای وزیر آینده توسط رئیس‌جمهور در نظر گرفته شود و بر اساس ماموریت‌های در نظر گرفته‌شده از کاندیدهای وزارت برنامه اخذ شود.

سرویس اقتصاد کلان -

این روزها گمانه‌زنی بر سر انتخاب وزرا از جناح‌های مختلف پر‌رنگ‌تر از هر زمان دیگری است. برخی اعتقاد دارند کابینه باید یکدست باشد و برخی می‌گویند که جناح‌ مخالف که در انتخابات شرکت کرده و درصدی از رای جامعه را به خود اختصاص داده‌استباید در کابینه حضور داشته باشد.

یک کارشناس اقتصادی اما فارغ از این سهم ‌خواهی‌ها و رنگ‌ها اعتقاد دارد اعضای کابینه باید بر‌اساس ماموریت مشخص انتخاب شده و در پایان در مورد عملکردشان پاسخگو باشند.

حسین محمودی اصل کارشناس اقتصادی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تجارت‌نیوز گفت: برای مسائل موجود در هر وزارت‌خانه بایستی ماموریتی برای وزیر آینده توسط رئیس‌جمهور  در نظر گرفته شود و بر اساس ماموریت‌های در نظر گرفته‌شده و در راستای اجرایی شدن این ماموریت‌ها از کاندیدهای وزارت برنامه اخذ شود.

وی افزود: تشکیل کابینه به‌عنوان مهم‌ترین مساله پس از انتخابات از اهمیت بسزایی برخوردار است. تجارب گذشته نشان داده برای هر وزارت خانه عموما به تعهد و تخصص بیشتر توجه می‌شود و در ادامه گزینش‌های مختلف عمومی لحاظ می‌شود.

محمودی تصریح کرد: گاه صرفا داشتن تجربه و تا حدودی تخصص و آشنایی با رویکردهای سیاسی و هم‌سوی با رئیس‌جمهور به انتخاب یک وزیر یا مدیران در لایحه‌های پایین‌تر می‌انجامد.

وی خاطر نشان کرد: شاید در شرایط ثبات و در شرایط معمولی چنین گزینش‌هایی مشکلی نداشته باشد اما در شرایط  سخت اقتصادی کشور، شرایط منطقه، لابی سخت صهیونیستی و برخی کشورهای عربی و رویکرد دولت امریکا بایستی بیشتر به فکر تعریف مسائل موجود در هر وزارت خانه و هر سازمان و ماموریت وزیر یا مسئول انتخابی بود.

این استاد دانشگاه یادآوری کرد: به‌عبارتی‌دیگر ارائه برنامه‌های آن‌چنانی که در آن فقط لیست برنامه‌ها موجود است و هیچ برنامه عملیاتی بر اساس ورودی منابع و یا خودگردانی طرح‌ها و برنامه‌ها دیده نمی‌شود، کفایت نمی‌کند.

وی تصریح کرد: تجربه نشان داده است برنامه‌های ارائه‌شده وزرا در مدت‌زمان محدود و بیشتر با کپی از برنامه‌ها و رویکردهای جامع بر طبق برنامه ششم و چشم‌انداز ۲۰ ساله است ممکن است وزیر برنامه‌ای ارائه دهد و خود نقش چندانی  در تدوین آن نداشته باشد. در کنار هم قرار دادن برنامه‌های مختلف و ارائه یک بسته صرفا حجیم، به‌هیچ‌وجه مفید نخواهد بود.

محمودی اصل گفت: مروری به کابینه‌های گذشته نشان می‌دهد هر وزیری در بدو ورود برنامه ارائه می‌دهد اما نه خود دولت و خود مجلس در میانه راه یا در پایان دولت، مکانیزم مناسب و عملیاتی جهت ارزیابی عملکرد او و جهت بررسی میزان اجرایی شدن برنامه‌های ارائه‌شده را ندارند.

به اعتقاد وی: در هر دوره در انتخاب کابینه وزرا با خیال آسوده برنامه‌های آرمانی ارائه می‌دهد چراکه در خصوص برنامه اعلامی به هیچ کجا پاسخگو نیستند، و رئوس برنامه‌ها چنان پرتعداد و کلی است که شاید اجرایی شدن این برنامه‌ها ده‌ها سال زمان و بودجه‌های کلان نیاز داشته باشد.

این مشاور پارلمانی تاکید کرد: انتخاب وزرا کار بسیار سخت و دشواری است و مسائل مختلف و فشارهای گوناگون کار را به لحظات آخر می‌رساند و فرصت ارائه برنامه برای وزرای پیشنهادی گاه کمتر از چند روز است.

این اقتصاد‌دان گفت:  در شرایط حساس کنونی در کنار هم قرار دادن مدیران باسابقه شاید چندان کمکی نکند. بیشتر به نظر می‌رسد انتخاب بایستی بر اساس توانایی در حل مسائل و مشکلات موجود و الویت دار باشد.

وی افزود: برای مسائل موجود در هر وزارت خانه بایستی مأموریتی برای وزیر آینده توسط رئیس‌جمهور  در نظر گرفته شود و بر اساس مأموریت‌های در نظر گرفته‌شده و در راستای اجرایی شدن این مأموریت‌ها از کاندیدهای وزارت برنامه اخذ شود و در ادامه با بررسی درجه تحقق و پختگی برنامه‌ها در راستای انجام مأموریت موردنظر وزیر پیشنهادی به مجلس معرفی شود. در دولت یازدهم وزیر اقتصاد و رئیس سازمان برنامه بودجه، وزیر نفت و وزیر امور خارجه بر اساس ماموریت محوری انتخاب شد.

وی ادامه داد:  ماموریت هرکدام مشخص‌شده و وزیر اقتصاد باسابقه بررسی علمی مقابله با تورم برای مهار تورم به‌عنوان محور اصلی انتخاب شد و ایشان در انجام این ماموریت بسیار موفق ظاهر شدند.

محمودی اصل بیان کرد: هرچند به دلیل حجم مشکلات اقتصادی به ارث رسیده در ماأموریت‌های دیگر انتقاداتی هم بر ایشان وارد بود اما ماموریت اصلی انجام شد.

وی تاکید کرد: وزیر نفت با ماموریت افزایش سهم ایران از بازار و بهره‌برداری از میدان‌های مشترک شروع به کارکرد و نتایج خیره‌کننده  اقدامات این وزیر نیز دیده شد.

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: وزیر بهداشت بر اساس محوریت بخش سلامت شروع به کارکرد و ماموریت خود را در شرایط نامناسب اقتصادی تا حدود زیادی با موفقیت انجام داد.

او گفت: وزیر امور خارجه نیز ماموریت برجام و ارتقا سطح روابط را به‌خوبی به سرانجام رساند. در لایحه‌های پایین‌تر نیز ماموریت محوری نتیجه‌بخش بوده است.

محمودی یک مثال برای سخنانش آورد و ادامه داد: به یک مثال به یک سازمان اکتفا می‌کنم؛ انتخاب رئیس سازمان امور مالیاتی بر اساس ماموریت مشخص و منطبق بر توانایی‌هایی ها باعث شد بدون افزایش پایه مالیاتی و ارزش‌افزوده، در شرایط رکودی حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان درامد نصیب کشور شود و گام موثری در کاهش وابستگی به نفت بر اساس اقتصاد مقاومتی انجام پذیرد.

به اعتقاد وی: اگر در هر سطح مرور کارشناسی انجام شود زمانی که بر اساس ماموریت و مسئله به دنبال گزینه بوده‌ایم با انتخاب درست و رسیدن به گزینه مناسب ماموریت‌ها به‌خوبی انجام‌گرفته است.

این استاد دانشگاه گفت: وقتی وزارت جهاد و کشاورزی، وزارت آموزش‌وپرورش و وزارت کار و تامین اجتماعی  را بررسی می‌کنیم می‌بینیم بر اساس ماموریت به دنبال گزینه مناسب حرکت انجام نگرفته است و بنابراین خروجی مناسب نیز نباید از آنها انتظار داشت.

وی ادامه داد: بی‌تردید رئیس‌جمهور محترم که در۴ سال گذشته علی‌رغم شرایط سخت اقتصادی و سیاسی مهر تائید دوباره را از ملت ایران جهت تشکیل کابینه دوازدهم اخذ کرد و نسبت به دولت قبلی کابینه‌ بسیار بهتری را در کنار هم قرارداد. اما حجم مشکلات و نیاز کشور ایجاب می‌کند که کابینه جدید بسیار قوی‌تر و بر اساس ماموریت و هدف‌گذاری‌های مشخص چیده شود.

او خاطر نشان کرد: ضمن احترام به تمام تلاش‌های دولتمردان و توجه به موفقیت‌ها، باید گفت به‌صرف داشتن تجربه و یا تخصص نمی‌توان بر مشکلات موجود غلبه کرد.

وی گفت: انتخاب وزرا برای مدیریت کافی نیست چراکه کشور به دنبال حفظ وضعیت موجود نیست و حفظ وضعیت موجود شرایط اقتصادی و سیاسی را بدتر خواهد کرد.

وزرای تحول‌آفرین و جهادی که تعهد و تخصص دارند و ماموریت شناس و مسئله محور هستند ضرورتی برای رشد و توسعه مناسب هستند.

او یادآوری کرد: حق رئیس‌جمهور انتخاب و فرماندهی دولت است این انتخاب رنگی باشد یا بی‌رنگ حق ایشان است. اما پس از تشکیل باید یکرنگ و یک‌صدا در تعامل با سایر قوا مسیر تعالی کشور را بپیمایند.  موفقیت دولت، موفقیتی ملی خواهد بود و همه باید برای موفقیت آن گام برداریم.

محمودی در پایان گفت: تشکیل کابینه فراجناحی و یا جناحی را چاره کار نمی‌داند. وزرای توانمند و تحول‌آفرین و ماموریت محور  که تعامل متناسبی را با رئیس‌جمهور و رویکرد منتخب مردم  دارند، می‌توانند در دایره انتخاب رئیس‌جمهور قرار بگیرند و مجلس با نکته‌سنجی خاص خود وزرای همسو، هم‌افزا و ماموریت محور را بارأی حداکثری روانه پاستور کند.

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0)
1347.3
مثقال طلا (%0)
631500
سکه امامی (%0)
1515500
دلار (%0)
4658
یورو (%0)
6097
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.