ت
کد خبر: 150946

ایران و چین در مسیر توسعه همکاری‌ها

افزایش تعداد گردشگران تا سقف یک میلیون نفر در سال و گسترش سالا ۲۰% حجم تجارت ایران و چین، از برنامه‌های دوکشور برای توسعه همکاری‌های مشترک است.

سرویس کسب‌وکار -

سفیر چین به دعوت اتاق تهران در جمع فعالان بخش خصوصی حاضر شد تا علاوه بر پاسخ‌گویی به سوالات آن‌ها، اطمینان دهد که مسائل پیش آمده با کمی صبر و تحمل و فرآیند مذاکره قابل حل است. در این نشست که مسائل مختلفی از توسعه مراودات در حوزه گردشگری تا بسته شدن برخی حساب‌های بانکی یا انتقال پول مبادلات پتروشیمی مطرح شد، سفیر چین و رایزن بازرگانی این سفارتخانه به فعالان اقتصادی ایرانی اطمینان دادند که این مسائل در حال مذاکره و پیگیری است.

به گزارش تجارت‌نیوز، ضمن این که سفیر چین تاکید کرد که اگرچه دولت این کشور نمی‌تواند در برابر بانک‌های تجاری بخش خصوصی چین دستوری عمل کند اما بانک‌های وابسته به دولت را برای اموری مانند گشایش فاینانس مامور کرده که در پروژه‌های مشترک مانند احداث راه‌آهن سریع‌السیر کار خود را به خوبی انجام می‌دهند.

هم‌چنین در این نشست در خصوص جذب گردشگران چینی و افزایش سهم ایران از هزینه سالانه ۱۰۰ میلیارد دلاری گردشگران چینی نیز مطرح شد.

تجارت و چالش‌های احتمالی همیشگی

محمدرضا بختیاری، معاون امور بین‌الملل اتاق تهران، در ابتدای این گردهمایی به روابط دیرینه ایران و چین اشاره کرد و گفت: آقای سفیر و همراهانشان در این نشست مشترک حضور یافته‌اند تا در مورد راه‌های توسعه همکاری‌های تجاری دو کشور تبادل نظر با نمایندگان بخش خصوصی تبادل‌نظر و گفت‌وگو داشته باشند.
او افزود: همواره محتمل است که در مسیر توسعه مناسبات تجاری، چالش‌هایی نیز وجود داشته باشد؛ از این رو قصد داریم این موانع را مورد بررسی قرار داده و راهکارهای تسهیل تجارت میان دو کشور را احصا کنیم.

جاده ابریشم و فرصت یک تحول تازه

پس از سخنان آغازین این نشست، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران به رونق همکاری‌های اقتصادی دو کشور ایران و چین در طول دهه‌های گذشته اشاره و خاطرنشان کرد که روابط اقتصادی دو کشور در دوران تحریم‌های غرب علیه ایران، با وجود مخالفت‌ها و فشارهای بیرونی پابرجا بود.

مسعود خوانساری با بیان اینکه دو کشور در طول دوران مناسبات اقتصادی خود، تلاش کرده‌اند که سطح همکاری‌ها را در حوزه‌های انرژی، تکنولوژی و فنی گسترش دهند، گفت: امروز جایگاه تعاملات اقتصادی دو کشور به سرمایه‌گذاری مشترک در حوزه نفت و گاز و نیز ساخت نفت‌کش‌ها ارتقا پیدا کرده است.

رئیس اتاق تهران با اشاره به طرح بزرگ دولت چین با موضوع «یک جاده، یک کمربند» یا همان احیای جاده ابریشم، افزود: این پروژه که سرمایه عظیمی از سوی دولت چین، پشتوانه آن قرار گرفته فرصتی بسیار طلایی است تا نوع همکاری‌های اقتصادی دو کشور ایران و چین وارد مرحله تازه‌ای شود.

وی به ظرفیت پنهان اقتصادی دو کشور در حوزه گردشگری اشاره کرد و افزود: بر اساس آمار، مردم چین سالانه نزدیک به ۱۰۰ میلیارد دلار در زمینه گردشگری هزینه می‌کنند که با برنامه‌ریزی دقیق دولت‌های دو کشور، ایران می‌تواند با توجه به ظرفیت‌ها و جذابیت‌های بالای گردشگری، سهم بالایی در جذب گردشگران چینی داشته باشد.

خوانساری در همین رابطه، سرمایه‌گذاری مشترک دو کشور در حوزه گردشگری و ساخت هتل در ایران را مورد اشاره قرار داد و یادآور شد که بخش خصوصی دو کشور می‌توانند از این فرصت استفاده کنند.

رئیس اتاق تهران همچنین سرمایه‌گذاری چین در پروژه احداث خط راه‌آهن سریع‌السیر تهران-اصفهان و نیز خط راه‌آهن برقی تهران به مشهد را گامی بزرگ در توسعه مناسبات اقتصادی دو کشور دانست.

تجارت بین دو کشور باید سالانه ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش یابد

در ادامه این جلسه، اسدالله عسگراولادی، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران و رئیس اتاق مشترک ایران و چین، با اشاره به اینکه سطح مبادلات تجاری ایران و چین در سال‌های نخست پس از انقلاب از ۵٠ میلیون دلار و سپس ٢٠٠ میلیون دلار آغاز شده است، گفت: با سفر مقام معظم رهبری در کسوت رئیس‌جمهور ایران به چین، نقطه عطفی در روابط دو کشور ایجاد شد و ارزش مبادلات ایران و چین رو به فزونی مداوم گذاشت. به طوری که در نهایت در سال‌های ۲۰۱۲، ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ به مرز ۵٠ میلیارد دلار رسید.

او با بیان اینکه این مراودات همواره حدود ۵۵ درصد به نفع ایران و ۴۵ درصد به نفع چین بوده است، ادامه داد: سطح مناسبات تجاری دو کشور، در سال ٢٠١۵ به دلیل کاهش قیمت نفت و برخی مسائل دیگر، حدود ٢٠ درصد کاهش یافت و با تداوم این روند نزولی، ارزش تجارت ایران و چین در سال ٢٠١۶ به رقم ٣٢ میلیارد دلار رسید.

عسگراولادی گفت: در پنج‌ماهه نخست سال ٢٠١٧، ارزش مبادلات تجاری دو کشور از مرز ١۵ میلیارد دلار گذشت و پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که تا پایان این سال، ارقام ۴٠ تا ۴٢ میلیارد دلار در تجارت ایران و چین محقق شود.

رئیس اتاق ایران و چین در ادامه خطاب به سفیر چین در ایران، به سه چالش تجار ایرانی در تجارت با چین اشاره کرد و خواستار رفع این چالش‌ها شد. او گفت: اخیرا فعالان حوزه پتروشیمی در وصول وجوه حاصل از صادرات خود با مشکلاتی مواجه شده‌اند. همچنین حساب‌های برخی ایرانیان در بانک‌های چینی مسدود شده است. در حالی که به جای محدود کردن، شایسته است مشکل برطرف شود.

تسهیل صدور روادید برای بازرگانان ایرانی از دیگر خواسته‌های عسگراولادی بود. او افزود: بازرگانان ایرانی انتظار دارند که بتوانند ویزای یک‌ساله دریافت کنند. دست‌کم انتظار این است که ویزای یک‌ساله برای بازرگانانی که از سوی اتاق تهران یا اتاق مشترک ایران و چین معرفی می‌شوند صادر شود.

او ادامه داد: اغلب رسانه‌های چینی منابع خبری خود را رسانه‌های غربی قرار داده‌اند که آن‌ها هم سعی دارند چهره‌ای منفی از ایران به نمایش بگذارند. من از رسانه‌های چینی همواره خواسته‌ام که نسبت به ایران و شرایط و موقعیت این کشور بزرگ واقع‌نگر باشند.

اسدالله عسگراولادی در خاتمه سخنان خود به قولی که به رئیس‌جمهور چین داده است، اشاره کرد و گفت: من به ایشان قول داده‌ام که حجم تجارت ایران و چین تا پایان برنامه ششم، هر سال، ١۵ تا ٢٠ درصد افزایش پیدا کند. بنابراین کمک کنید که به این رقم دست پیدا کنیم.

برنامه دولت چین برای اعزام سالانه یک میلیون گردشگر به ایران

رئیس انجمن دوستی ایران و چین نیز در این نشست، با اشاره به ۲۰ سالگی عمر این انجمن گفت: انجمن دوستی ایران و چین در طول دو دهه گذشته، همکاری‌های خوبی در زمینه‌های فرهنگی و اقتصادی با کشور چین داشته است.

احد محمدی با بیان اینکه ایران هنوز نتوانسته نقش واقعی خود را در طرح «یک جاده،یک کمربند» دولت چین ایفا کند، افزود: موضوع بسته شدن برخی از حساب‌های بانکی ایرانیان در چین، نگران‌کننده است و ما در حال بررسی این مسئله هستیم که دلیل این که بانک‌های چینی یک‌باره اقدام به مسدودی تعدادی از حساب‌های بانکی افراد ایرانی کرده‌اند، چیست.

وی همچنین با اشاره به توسعه اقتصادی دو کشور در حوزه گردشگری، افزود: دولت چین اعلام کرده است که قصد دارد تا سطح یک میلیون گردشگر چینی به ایران در سال اعزام کند که اتفاق خوبی است و بخش خصوصی ایران از این اتفاق استقبال می‌کند.

محمدی در عین حال با انتقاد از رسانه‌های گروهی چین به دلیل استفاده از منابع خبری و رسانه‌ای کشورهای غربی در خصوص ایران، گفت: آقای سفیر این موضوع را به طور جدی با مسئولان دولت این کشور در میان بگذارد که رسانه‌های این کشور برای پوشش اخبار مربوط به ایران از رسانه‌های معتبر داخل ایران استفاده کنند.

چشم‌انداز روشن توسعه همکاری‌های چین و ایران

در ادامه این جلسه، پانگ سن سفیر چین در ایران نیز در باب روابط تجاری ایران و چین به ایراد سخن پرداخت. او با اشاره به پیشینه روابط ایران و چین که به دو هزار سال می‌رسد، گفت: حتی در زمان تشدید تحریم‌ها نیز روابط دو کشور در سطح خوبی نگاه داشته شد. اما پس از اجرایی شدن برجام شرایط بهتری برای همکاری ایجاد شد. به ویژه سفر رئیس‌جمهور چین به ایران در سال ٢٠١۶ روابط دو کشور را به سطح روابط استراتژیک همه‌جانبه ارتقا داد.

پانگ سن، همچنین به توافقات چین و ایران در جهت احیای جاده ابریشم اشاره کرد و گفت: همکاری‌های دو کشور با چشم‌انداز خوبی روبه‌رو است. این روزها پروژه‌های مشترک بزرگی در حال اجراست که شامل ساخت‌وسازها در مسیر راه‌آهن سریع‌السیر تهران- مشهد و تهران- اصفهان، پالایشگاه آبادان و پروژه‌های میدان نفتی آزادگان می‌شود. همچنین پروژه بزرگ مشترک ایران، چین و توتال فرانسه برای توسعه فاز یازده پارس جنوبی نیز به زودی کلید می‌خورد.

او هم‌چنین از سفر فرستاده ویژه رئیس‌جمهور چین برای حضور در مراسم تحلیف رئیس‌جمهور ایران سخن گفت و افزود: فرستاده ویژه رئیس‌جمهور چین در این سفر با مقامات ایران دیدار کرده و در این ملاقات به مسائل و موانع توسعه تجارت میان دو کشور نیز اشاره شده است.

او همچنین از برخی اقدامات دولت چین جهت تسهیل صدور روادید خبر داد. پانگ سن در ادامه نسبت به توسعه همکاری‌ها در حوزه گردشگری نیز تاکید کرد و گفت: پیشبرد اهداف در بخش گردشگری نه تنها به کوشش دولت که به همکاری آژانس‌های مسافرتی نیز بستگی دارد.

سفیر چین در ایران از برگزاری کنفرانس جهانی گردشگری در چین خبر داد و گفت که از ایران نیز نمایندگانی برای حضور در این کنفرانس دعوت شده اند. او همچنین نسبت به تقویت ارتباط رسانه‌ای دو کشور برای انعکاس اخبار مثبت از ایران نیز تاکید کرد.

مسئله مسدودی حساب‌ها با کمی صبر و تحمل حل می‌شود

پس از پایان این سخنان، سفیر چین به سوالاتی پاسخ داد که از سوی فعالان اقتصادی و نمایندگان بخش خصوصی مطرح شده و عمدتا حول مشکلات و موانع بانکی از سوی این کشور بود.
پانگ سن گفت: دولت چین از مدتی پیش، یک بانک این کشور را به ارائه خدمات برای تجار ایرانی اختصاص داده است و به رغم اعمال برخی محدودیت‌ها علیه این بانک از سوی دولت آمریکا، اما خدمات‌دهی این بانک به تجار و بازرگانان ایرانی ادامه دارد.

وی با اشاره به اعمال محدودیت‌های FATF علیه ایران، افزود: دولت‌های دو کشور ایران و چین تلاش‌هایی برای رفع مشکلات ایجاد شده در نقل‌وانتقال پولی میان دو کشور داشته‌اند.
سفیر چین در تهران در ادامه به ارائه فاینانس از سوی اگزیم‌بانک و بانک توسعه ملی چین برای اجرای پروژه‌های احداث خط ریلی در ایران، اشاره کرد و گفت: در خصوص مسدود شدن برخی از حساب‌های بانکی ایرانیان در چین، مذاکراتی میان مقامات دو کشور در حال انجام است و در این زمینه باید قدری صبر و تحمل داشت تا این مشکلات برطرف شود.

سفیر چین در ایران هم‌چنین درباره مسئله عدم وصول وجوه فعالان حوزه پتروشیمی ایران گفت: این مسئله، مربوط به همکاری بانک‌های دو کشور است. بانک‌های چین تجاری هستند و دولت نمی‌تواند به صورت دستوری با آن‌ها برخورد کند. اما راه گشایش فاینانس باز است. همان‌گونه که چندی پیش دو بانک چینی تفاهم‌نامه‌هایی با ایران به امضا رساندند که برای برخی پروژه‌ها نظیر راه‌آهن تهران- مشهد اقدام به گشایش فاینانس کنند.

پانگ سن ادامه داد: بانک‌های چینی نسبت به نقش‌آفرینی در فرآیند توسعه ایران تمایل دارند که این تمایل شامل تجارت محصولات پتروشیمی میان دو کشور نیز می‌شود.

 

منبع: خبرآنلاین

گزیده‌های وب

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.05)
1254.5
0.61
مثقال طلا (%0)
554300
0
سکه امامی (%0)
1384700
0
دلار (%0)
4177
0
یورو (%0)
5005
0
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.