کد خبر: 145081

این خودروها عمرشان را کرده‌اند

به گفته کارشناسان عمر خودروهای تک‌ستاره شامل سایپا ۱۳۱، سایپا ۱۱۱، سایپا ۱۳۲، تیبا، تیبا هاچ‌بک، ساینا، ام‌وی‌ام ۱۱۰ اس، سمند، پژو پارس، پژو ۴۰۵، لیفان ایکس ۶۰ و ام‌وی‌ام ۵۵۰ سر آمده و تولید آنها باید متوقف شود.

سرویس بازار -

چندی پیش در سلسله گفت‌وگوهایی با کارشناسان این موضوع بررسی شد که چرا خودروسازان به گزارش‌های ارزشیابی کیفی خودروهای داخلی ترتیب اثر نداده و کیفیت محصولات خود را افزایش نمی‌دهند.

متن پرسش مطرح شده با کارشناسان این بود که «بررسی گزارش‌های ارزیابی کیفی خودروهای داخلی نشان می‌دهد که ایران‌خودرو، سایپا، مدیران‌خودرو و کرمان‌خودرو ماه‌ها و بلکه سال‌هاست که برخی محصولاتشان را در پایین‌ترین سطح کیفی تولید می‌کنند و ارتقایی در کیفیت این محصولات صورت نگرفته است!؟»

کارشناسان در پاسخ به این پرسش متفق‌القول معتقد هستند که عمر خودروهای تک‌ستاره که در پایین‌ترین سطح کیفی تولید می‌شوند، سر آمده و تولید آنها باید متوقف شده و با خودروهای با کیفیت جایگزین شوند.

در این زمینه عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی از شرکت‌های ایران‌خودرو، سایپا، مدیران‌خودرو و کرمان‌خودرو خواست که تولید خودروهای باکیفیت پایین را متوقف کنند.

امرالله امینی اظهار کرد: «مشکل ما در حوزه کیفیت خودروهای داخلی این است که اگرچه هر ماه گزارش ارزیابی کیفیت خودروهای داخلی تهیه و منتشر می‌شود اما به این گزارش‌ها ترتیب اثر داده نمی‌شود».

همچنین یک کارشناس صنعت خودرو تاکید کرد که تولید خودروهای تک‌ستاره در شأن صنعت خودرو و مردم ایران نیست. حسن کریمی سنجری خاطرنشان کرد: «متاسفانه در خودروهای تک‌ستاره به سه دلیل قدیمی بودن پلت‌فرم، ناتوانی قطعه‌سازان داخلی و همچنین امکان‌پذیر نبودن تنوع مدل، امکان افزایش بیشتر کیفیت این خودروها وجود ندارد».

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت نیز معتقد است که «یکی از دلایل پایین بودن کیفیت برخی خودروهای داخلی رانت و زدوبند بین برخی خودروسازان و قطعه‌سازان است».

ابوالفضل خلخالی اظهار کرد: «یکی از دلایل بی‌کیفیت بودن برخی خودروهای داخلی رانت‌ها و زدوبندهای پشت پرده است. در برخی موارد شاهد هستیم که برخی قطعه‌سازان بزرگ داخلی از مواد اولیه ضایعاتی و بی‌کیفیت برای تولید قطعات خودرو استفاده می‌کنند که نمونه آن تولید مجموعه‌فرمان برخی خودروهای پرتیراژ داخلی با استفاده از مواد اولیه ضایعاتی است».

عضو هیات علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی نیز درباره تولید خودروهایی با سطح کیفی تک‌ستاره از سوی شرکت‌های ایران‌خودرو، سایپا، مدیران‌خودرو و کرمان‌خودرو اظهار کرد که این خودروها عمرشان را کرده‌اند و خودروسازان باید به فکر جایگزینی آنها با محصولات جدید باشند.

شهرام آزادی تصریح کرد: «خودروهای تک‌ستاره عمر خود را کرده‌ و به انتهای عمر خود نزدیک شده‌اند، بنابراین صرف هزینه‌های جدید برای افزایش کیفیت آنها چندان منطقی نبوده و این سرمایه‌ها باید صرف تولید خودروهای جدید و با کیفیت شود».

طبق جدیدترین گزارش‌های ارزیابی کیفیت خودروهای داخلی؛ خودروهای سایپا ۱۳۱، سایپا ۱۱۱، سایپا ۱۳۲، تیبا، تیبا هاچ‌بک، ساینا، ام‌وی‌ام ۱۱۰ اس، سمند، پژو پارس، پژو ۴۰۵، لیفان ایکس ۶۰ و ام‌وی‌ام ۵۵۰ همچنان در پایین‌ترین سطح کیفی (یک ستاره از پنج ستاره کیفی) تولید می‌شوند.

 

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.01)
1335.5
0.1
مثقال طلا (%0.5)
739500
3700
سکه امامی (%0.33)
1835000
6000
دلار (%0)
4200
یورو (%1.25)
6860
85
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.