ت
کد خبر: 134439

آفریقای جنوبی به دنبال جذب مشارکت ایران در یک پروژه پالایشگاهی

سرویس بازار -

مقامات وزارت انرژی آفریقای جنوبی اعلام کردند این کشور واردکننده فرآورده‌های نفتی به دنبال شرکایی احتمالی در بین کشورهای غرب آفریقا و خاورمیانه به خصوص ایران برای مشارکت در یک پروژه پالایشگاهی جدید است.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از رویترز، مقامات وزارت انرژی آفریقای جنوبی اعلام کردند این کشور واردکننده فرآورده‌های نفتی به دنبال شرکایی احتمالی در بین کشورهای غرب آفریقا و خاورمیانه به خصوص ایران برای مشارکت در یک پروژه پالایشگاهی جدید است. مامولوکو کوبایی، وزیر انرژی آفریقای جنوبی به پارلمان این کشور گفته، انتظار می‌رود کابینه تا ماه دسامبر در باره ساخت یا عدم ساخت این پالایشگاه که نزدیک به یک دهه است نیمه‌کاره باقی مانده تصمیم‌گیری کند.

شرکت ملی نفت آفریقای جنوبی (پتروسا) ایده ساخت یک پالایشگاه با ظرفیت پالایش ۴۰۰ هزار بشکه در روز در ساحل شرقی این کشور را مطرح کرده است، اما دولت این کشور در سال ۲۰۱۰ به دلیل عدم وجود اعتبار کافی و شرکای سرمایه‌گذار، این طرح ۱۰ میلیارد دلاری را کنار گذاشت.

کوبایی گفت، ساخت این پالایشگاه اکنون فوریت دارد، زیرا واردات نفت آفریقای جنوبی در حال افزایش است.

وی افزود، دولت یک شراکت بین بخش دولتی و بخش خصوصی که بخش عمده سهام آن متعلق به دولت خواهد بود، را برای توسعه این پالایشگاه ترجیح می‌دهد.

«تا زمانی که هر پالایشگاه جدیدی به بهره‌برداری برسد، کشور بیش از یک سوم نیاز سوخت خود را از خارج وارد خواهد کرد.»

تسلیو ماکوبلا، یکی از مقامات وزارت انرژی آفریقای جنوبی در پاسخ به این سوال که آیا ایران در بین کشورهایی استکه برای این پروژه مورد توجه است گفت: «در این مرحله هیچ کشوری را از این پروژه مستثنی نکرده‌ایم.»

ایران در می ۲۰۱۲، یعنی یک ماه قبل از اینکه به دلیل تحریم‌های غرب میزان صادرات نفتش کاهش بیابد، حدود ۶۸ هزار بشکه در روز نفت به آفریقای جنوبی صادر کرد.

پرتوریا که از عربستان، نیجریه و آنگولا هم نفت می‌خرد بعد از لغو تحریم‌ها اعلام کرده که خواهان از سرگیری واردات نفت از ایران است.

 

دیدگاه شما

وضعیت فروش چه شرکت‌هایی بهبود پیدا کرده است؟وضعیت فروش چه شرکت‌هایی بهبود پیدا کرده است؟وضعیت فروش چه شرکت‌هایی بهبود پیدا کرده است؟

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه و اثربخش اخبار و اطلاعات اقتصادی است و تلاش می‌کنیم منبعی موثق برای مخاطبان‌مان فراهم کنیم.