کد خبر: 145215

بازنگری در ارائه صورت‌های مالی بانک‌ها

نحوه ارائه صورت‌های مالی بانک‌ها و موسسات اعتباری تغییر یافت و کلیه بانک‌ها و موسسات مالی ملزم به رعایت اصول جدید هستند.

سرویس بانک و بیمه -

سعید محمدعلیزاده مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس، نحوه ارائه صورت‌های مالی بانک‌ها و موسسات اعتباری طبق استانداردهای حسابداری ایران را به کلیه بانک‌ها و موسسات اعتباری ثبت‌شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار و کلیه حسابرسان معتمد را ابلاغ کرد.

متن ابلاغیه :

پیرو ابلاغیه شماره ۰۲۰/۴۴۰/ب/۹۵ مورخ ۲۸/۱۲/۱۳۹۵ با موضوع «صورت­های مالی نمونه بانک­ها و موسسات اعتباری» (طبق استانداردهای حسابداری ایران)، به استحضار می‌رساند؛ کلیه بانک‌ها و موسسات اعتباری موظف‌اند صورت‌های مالی خود طبق استانداردهای حسابداری ایران را مطابق با صورت­های مالی نمونه پیوست ابلاغیه فوق‌الذکر تهیه و از طریق سامانه کدال جهت انتشار عموم، ارائه کنند. همچنین، حسابرسان معتمد سازمان بورس و اوراق بهادار، موظف‌اند در خصوص صورت‌های مالی ارائه‌شده فوق، مطابق با استانداردهای حسابرسی، اظهارنظر کنند.

بنابراین بانک‌ها و موسسات اعتباری و حسابرسان آن‌ها موظف‌اند، صورت­های مالی بر اساس (۱) استانداردهای حسابداری ایران به شرح ابلاغیه فوق­الذکر و (۲) استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی (موضوع ابلاغیه‌های شماره ۰۰۵/۴۴۰/ب/۹۵ مورخ ۲۵/۰۸/۱۳۹۵ و شماره ۰۲۱/۴۴۰/ب/۹۶ مورخ ۲۴/۰۴/۱۳۹۶) را از طریق سامانه کدال منتشر کنند. بدیهی است تصمیم‌گیری در مجامع عمومی بر مبنای صورت‌های مالی تهیه‌شده طبق استانداردهای حسابداری ایران و در نظر گرفتن سایر قوانین و مقررات مربوطه خواهد بود.

خاطر نشان می‌سازد انتشار صورت‌های مالی مورد درخواست بانک مرکزی علاوه بر صورت‌های مالی مذکور، از نظر این سازمان، اختیاری بوده و در صورت انتشار از طریق سامانه کدال، حتما باید در کلیه صفحات آن، عبارت «بنا به درخواست بانک مرکزی طی ابلاغیه شماره … مورخ …» درج شود

 

منبع: اخبار بانک

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.01)
1335.5
0.1
مثقال طلا (%0)
735800
سکه امامی (%0)
1829000
دلار (%0)
4200
یورو (%0)
6775
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.