ت
کد خبر: 132990

رونمایی از پرداخت موبایلی به جای کارت بانکی در ایران

سرویس بانک و بیمه -

رییس کل بانک مرکزی در مراسم رونمایی از روش نوین پرداخت موبایلی (NFC) تاکید کرد: در دنیا فروش خدمات بانکی به عنوان یک اصل پذیرفته شده است، در حالی که در ایران ارایه خدمات بانکی در حد رایگان انجام می‌شود و لازم است بانک‌ها ضمن گسترش خدمات بانکداری الکترونیکی، به موضوع درآمدزایی از این طریق توجه کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، ولی‌الله سیف که صبح امروز در «گردهمایی روسای شعب، مناطق، حوزه‌ها و مدیران ستادی بانک پارسیان» سخن می‌گفت، با اشاره به شرایط اقتصادی ابتدای دولت یازدهم تصریح کرد: دولت یازدهم در حالی زمام امور کشور را در دست گرفت که شرایط نامناسب اقتصادی، بازار ارز متلاطم و تورم بالای ۴۰ درصد قدرت پیش‌بینی‌پذیری اقتصادی را از فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران سلب کرده بود، اما خوشبختانه با تلاش‌های مجموعه دولت و نظام بانکی با ایجاد ثبات اقتصادی زمینه تحرک، پویایی و رونق اقتصادی در کشور ایجاد و دستاوردهای بزرگی حاصل شد، ضمن آنکه بعد از ۲۶ سال به تورم تک رقمی و رشد دو رقمی دست پیدا کردیم.

رییس شورای پول و اعتبار با برشمردن محدودیت‌های نظام بانکی تصریح کرد: شبکه بانکی باید به موضوعاتی همچون «عدم تعادل درآمد – هزینه»، «عدم تعادل دارایی – بدهی»، «اجرای استانداردهای مالی بانکی بین‌المللی» و «تبین و عملیاتی کردن اقدامات در زمینه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم» توجه ویژه و خاصی داشته باشد، چرا که روابط کارگزاری با بانک‌های بزرگ بین‌المللی با رفع این قبیل محدودیت‌ها و اجرای استانداردها، گسترش خواهد یافت.

سیف در خصوص معضل رقابت ناسالم برخی بانک‌ها و تبعات منفی آن برای اقتصاد کشورخاطرنشان کرد: نظام بانکی باید از رقابت ناسالم خودداری و به مصوبات شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی مقید و پایبند باشند و در این زمینه نیز بانک مرکزی با تمام توان در جهت سالم‌سازی رقابت بانک‌ها تلاش خواهد کرد.

وی در خصوص عدم تعادل «درآمد – هزینه» و «دارایی – بدهی» در بانک‌ها و اقدامات انجام شده خاطرنشان کرد: اگر چه وضعیت نظام بانکی در این زمینه نسبت به گذشته بهتر شده است لیکن تا وضعیت ایده‌آل فاصله وجود دارد و بانک‌ها باید برای ایجاد تعادل در موضوعات «درآمد- هزینه» و «دارایی – بدهی» تمام تلاش خود را به کار گیرند.

رییس کل بانک مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع «مطالبات معوق و دارایی‌های منجمد نظام بانکی» اشاره کرد و گفت: دارایی منجمد بانک‌ها در سه بخش «مطالبات معوق»، «طلب از دولت» و «دارایی‌های غیر مالی» جای گرفته است. ضمن آنکه حجم مطالبات معوق و دارایی‌های منجمد در نظام بانکی بالاست و بانک‌ها باید در این زمینه با تدبیر و اقدامات لازم در جهت وصول آنها با تاکید بر اصلاح ساختاری عمل کنند. همچنین نقد کردن دارایی‌های غیر مالی و به گردش درآوردن این دارایی‌ها نکته مهمی است که باید مد نظر نظام بانکی قرار گیرد.

سیف با تاکید بر اصلاح ساختار ترازنامه‌های بانک‌ها و شفافیت صورت‌های مالی آنها تصریح کرد: در این زمینه اولین گام به کفایت سرمایه بانک‌ها مربوط می‌شود و لازم است بانک‌ها در این زمینه خود را با معیارهای بین‌المللی هماهنگ کنند. بر این اساس بانک مرکزی در مرحله اول میزان کفایت سرمایه را ۸ درصد تعیین کرده است. وی افزود: عدم توجه به این موضوع باعث افزایش ریسک در فعالیت بانک‌ها می شود و در نتیجه بانک‌های بزرگ بین‌المللی برای همکاری و تعامل با بانک‌های ایرانی رغبتی نخواهند داشت.

سیف در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تقدیر از اقدام‌ها و همکاری مدیریت و پرسنل بانک پارسیان در موضوع انحلال موسسه غیر مجاز ثامن الحجج، با اشاره به مبارزه قاطع بانک مرکزی با شکل‌گیری و فعالیت موسسات غیر مجاز گفت: در سال ۱۳۹۲ بر اساس آمارها ۲۵ درصد از نقدینگی کشور در موسسات اعتباری غیر مجاز وجود داشت. این شرایط نامساعد برای بانک مرکزی قابل تحمل نبود و با تلاش و احساس مسئولیت این بانک به میزان قابل توجهی نسبت به رشد بی‌رویه آنها اقدام و روند ساماندهی آنها تسریع شد.

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به هدف برجام در رفع تمام تحریم‌های هسته‌ای عنوان کرد: برجام توانست به هدف اصلی پیش‌بینی شده در رفع کامل تحریم‌های هسته‌ای دست یابد؛ اما متاسفانه نظام بانکی به دلیل عدم اجرای برخی استانداردهای بین‌المللی نتوانسته است از تمام ظرفیت ایجاد شده در پسابرجام بهره ببرد. بانک‌ها باید با اجرای استانداردهای بین‌المللی، شفافیت در صورت‌های مالی و دستورالعمل‌های مربوط به مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم، زمینه گسترش روابط کارگزاری را بیش از پیش فراهم آورند.

سیف تقویت بعد نظارتی مقام ناظر بانک‌ها و موسسات اعتباری را با تدوین نظام نوین نظارتی مورد اشاره قرار داد و گفت: در این نظام نوین، بانک‌ها رتبه‌بندی و ریسک‌های محتمل هر یک از آنها تعیین خواهد شد و می‌بایست بانک‌ها در این مسیر همکاری‌های لازم را با بانک مرکزی داشته باشند؛ ضمن اینکه بانک مرکزی نیز در این مسیر به همراهی و یاری سایر دستگاه‌ها همچون وزارت امور اقتصاد و دارایی و سازمان برنامه و بودجه و نیز قوه قضاییه نیاز دارد.

گفتنی است روش نوین پرداخت موبایلی (NFC)، خدمت نوین بانکی است. در این خدمت جدید، فرایند کشیده شدن کارت بانکی با نزدیک شدن تلفن و یا ساعت هوشمند به پایانه فروش (POS) شبیه‌سازی می‌شود. به تعبیری دیگر، برای پرداخت با استفاده از ابزار هوشمند تنها کافیست ابزار هوشمند خود یا همان گوشی تلفن همراه را به پایانه فروش و یا دستگاه خودپرداز نزدیک کرد و پرداخت خرید را انجام داد.

بر اساس این گزارش، رییس کل بانک مرکزی در مراسم رونمایی از روش نوین پرداخت موبایلی (NFC) از دست‌اندرکاران فعال این خدمت در اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی و شرکت خدمات انفورماتیک با اهدای لوح، تقدیر کرد.

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظری که حاوی توهین یا افترا باشد، منتشر نمی‌شود.

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.