کد خبر: 149705

رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران:

با مُسکن‌ها نمی‌توان کشور را اداره کرد

دولت دوازدهم در حالی روی کار آمده که هیچ استراتژی و برنامه‌ای دولت یازدهم برای او نگذاشته است.

سرویس اقتصاد کلان -

با اشاره به عملکرد اقتصادی دولت یازدهم و اولویت‌های دولت دوازدهم، اظهار داشت: من اگر بخواهم راجع به عملکرد اقتصادی دولت یازدهم صحبت کنم، باید از دو بعد زمان و مطلب به بررسی موضوع بپردازم.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی افزود: از بعد زمان، باید ۴ سال عمر دولت را به سه دوره زمانی تقسیم کرد، کوتاه‌مدت (سه‌ماه اول)، میان‌مدت (دوساله اول) و بلندمدت (دوره چهارساله).

رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران با بیان این‌که من اعتقاد دارم در کوتاه‌مدت یعنی سه‌ماهه، دولت یازدهم عملکرد، تصمیمات و برنامه‌ریزی خوبی برای اقتصاد کشور داشت، تصریح کرد: شما آن روزها را به خاطر دارید که کشور مشکل جدی در حوزه‌های مختلف اقتصادی داشت. مشکلات جدی در حمل‌ونقل، تحریم، تورم و… .

جلال‌پور عنوان کرد: من فکر می‌کنم نباید از کنار این موضوع به‌راحتی بگذریم که دولت یازدهم بسیاری از مشکلات اقتصادی را مدیریت کرد و با وجود این‌که برخی از مسائل همچون کالاهای استراتژیک و نیازهای مردم به سمت بحران می‌رفت، اما آرامش به کشور بازگشت.

وی با اشاره به عملکرد دولت در دو سال اول، متذکر شد: در دو سال اول دولت یازدهم نیز من نمره حد وسط را به دولت می‌دهم. فکر می‌کنم دولت در زمینه اقتصادی به این سمت حرکت کرد که عرصه بین‌الملل را برای اقتصاد ایران باز کند و عملا به جای این‌که اقتصاد ایران در یک فضای محصور، بسته و گلخانه‌ای باشد، به فضای بین‌المللی وصل شود و در نهایت خیلی از گره‌ها توسط این جریان باز شود.

رئیس سابق اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران ادامه داد: به نظرم دولت در این زمینه نیز موفق بود، ضمن این‌که در همان دو سال اول برخی از امور در مسائل اقتصادی به صورت علمی و کارشناسی مدیریت شد. یعنی هم‌زمان با مذاکرات برجام، کنترل تورم اقدامی بسیار اثربخش بود. از سوی دیگر، با وجود تحریم‌ها، کشور در یک فضای آرامش و تورم قابل دفاع می‌رفت.

چرا نتوانستیم میوه برجام را برداشت کنیم؟

جلال‌پور در ادامه گفت: اما در این‌که بعد از برجام دولت چه کرد و برنامه ۴ ساله و در نهایت برنامه‌ریزی‌ای که باید برای دولت‌های بعدی داشته باشد، من نمره قبولی را به دولت یازدهم نمی‌دهم. البته در نمره‌ای که عنوان می‌کنم، همه کم‌کاری و قصور به گردن دولت هم نیست.

وی توضیح داد: عدم همکاری، عدم باور و هماهنگی، سنگ‌اندازی‌ها و کارشکنی‌های جدی‌ای که بعد از برجام اتفاق افتاد، باعث شد میوه برجام را که هزینه زیادی بابت آن داده بودیم و سال‌ها بابت آن سختی دیده بودیم، برداشت نکنیم. در نتیجه یک نمره پایین را در مسائل اقتصادی برای دولت به وجود آورد؛ هر چند من اعتقاد دارم در این زمینه کمترین تقصیر را دولت داشت.

رئیس سابق اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران عنوان کرد: از قدیم گفته‌اند سرمایه‌گذاری و جذب سرمایه مثل آهویی می‌ماند که از بوی خطر هم فرار می‌کند. میوه برجام می‌توانست این باشد که از عرصه بین‌الملل برای ارتباطات بین‌الملل و سرمایه‌گذاری مشترک استفاده کنیم.

جلال‌پور افزود: بزرگ‌ترین تقصیر دولت در این زمینه این بود که وزارتخانه‌های مربوطه در کل نهاد دولت را آماده برای جذب سرمایه‌گذاری و استفاده از برجام نکرد. عمدتا به جای این‌که مجموعه‌های دولتی به بهبود فضای کسب‌وکار و رفع قوانین مزاحم بپردازند و رتبه ایران را بالا ببرند، به مسائلی پرداختند که از این فضا برای خودشان استفاده کنند.

وی تصریح کرد: در دو سال پایانی دولت و برنامه‌ریزی برای دولت بعد، باید دولت یازدهم پایه‌ای برای دولت دوازدهم و دولت‌های بعد می‌گذاشت. امروز دولت دوازدهم در حالی روی کار آمده که هیچ استراتژی، کار مدون و برنامه‌ای دولت یازدهم برای او نگذاشته است.

جلوی تصمیمات ضدونقیض گرفته شد

رئیس سابق اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران اظهار داشت: در بعد موضوعی و این‌که در چه زمینه‌هایی دولت موفق بود، باید بگویم دولت یازدهم در برخی موارد موفقیت‌های غیرقابل انتظاری داشت؛ مثل کنترل تورم. ما واقعا تصور نمی‌کردیم که در پایان دولت نرخ تورم زیر ۱۰ درصد باشد که در دو سال دوم پایان دولت یازدهم تورم تک‌رقمی شد و این کار بزرگی بود.

جلال‌پور افزود: ایجاد آرامش در بازار، کار کارشناسی در خصوص مصوبات و جلوگیری از تصمیمات خلق‌الساعه و تصمیمات ضدونقیض، کارهای مثبتی بود که دولت یازدهم انجام داد. اگرچه در برخی زمینه‌ها ناموفق بود. برای مثال، ما نتوانستیم رونق را در دولت یازدهم تجربه کنیم و نیز در بحث بهبود فضای کسب‌وکار و ارتقای رتبه کشور نتیجه نگرفتیم.

وی با اشاره به برنامه و اولویت‌های دولت دوازدهم، عنوان کرد: من فکر می‌کنم اولین کار قبل از تشکیل دولت دوازدهم و حتی قبل از تشکیل کابینه است. دولت دوازدهم و شخص رئیس‌جمهور باید این عزم و اراده را در دولت داشته باشند که ما نیاز به یک جراحی در اقتصاد کشور داریم و با مسکن‌ها و تصمیمات یک‌ساله و دوساله نمی‌توانیم اقتصاد کشور را اصلاح و سالم کنیم.

رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: اول از همه، عزم رئیس‌جمهور برای تغییر اساسی در ریل اقتصادی کشور و حرکت به سمت توسعه بخش خصوصی و کم کردن حضور دولت و شرکت‌های دولتی در اقتصاد است.

وی خاطرنشان کرد: با این دیدگاه، در مرحله دوم باید یک تیم اقتصادی هم‌نظر و هماهنگ تشکیل شوند. ما متاسفانه در دولت یازدهم شاهد بودیم که تیم اقتصادی هم‌گرایی لازم را نداشتند.

 

منبع: خبرآنلاین

گزیده‌های وب

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0)
1331.7
0
مثقال طلا (%0)
616000
0
سکه امامی (%0)
1519500
0
دلار (%0)
4494
0
یورو (%0)
5648
0
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.