ت
کد خبر: 132365

تعداد صنعتگران ایرانی در دولت یازدهم چقدر افزایش یافت؟

بر اساس گزارش‌های رسمی، در سال ۱۳۹۱، یعنی سال پایانی فعالیت دولت دهم، تعداد شاغلان ایرانی در بخش کشاورزی ۳ میلیون و ۹۹۸ هزار و ۴۱۷ نفر بوده که این رقم در سال ۱۳۹۵ به چهار میلیون و ۶۰۵ هزار و ۵۰۵ نفر افزایش یافته است.

سرویس کسب‌وکار -

بررسی وضعیت اشتغال در ایران نشان می‌دهد سیاست‌های اتخاذ شده در دولت یازدهم در ایجاد شغل در بخش‌های کشاورزی، صنعت و خدمات موثر بوده و افزایش تعداد اشتغال ایجاد شده در این حوزه‌ها را به همراه داشته است.

تنها حوزه‌ای که در چهار سال اخیر با کاهش تعداد شاغلان روبروست بخش ساختمان است که دلیل این کاهش نیز رکود چشمگیر صنعت ساختمان در ایران بوده است.

صنعت ساخت و ساز در حدود ۱۰ سال است که با کاهش سرمایه‌گذاری روبروست. همین مساله سبب شده است این بخش وارد فاز رکودی شود.

آمارهای ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران نشان می‌دهد در سال ۱۳۹۱، سال پایانی فعالیت دولت دهم، تعداد شاغلان ایرانی در بخش کشاورزی ۳ میلیون و ۹۹۸ هزار و ۴۱۷ نفر بود که این رقم در سال ۱۳۹۵ به چهار میلیون و ۶۰۵ هزار و ۵۰۵ نفر افزایش یافت.

در عین حال شمار شاغلان در بخش صنعت نیز با افزایشی ۵۰۸ هزار نفری در این دوره زمانی روبرو بود چرا که شاغلان بخش صنعت در سال پایانی فعالیت دولت دهم برابر با ۳ میلیون و ۷۲۳ هزار و ۴۷۷ نفر بودند. تعداد صنعتگران ایرانی در سال ۱۳۹۵ به ۴ میلیون و ۲۳۱ هزار نفر افزایش یافت.

در عین حال شاغلان در بخش خدمات در ایران نیز از ۹ میلیون و ۷۳۱ هزار نفر به ۱۱ میلیون و ۳۲۳ هزار نفر افزایش یافت. بیشترین میزان افزایش اشتغال در این دوره به حوزه خدمات تعلق داشته است.

در این مقطع زمانی تعداد شاغلان ایرانی در بخش ساختمان از ۳ میلیون و ۱۷۴ هزار نفر به ۲ میلیون و ۹۶۸ هزار نفر کاهش یافت.

همان گونه که اشاره شد کاهش تعداد شاغلان در این حوزه تحت تاثیر رکود در فعالیت‌های ساختمانی و کاهش فعالیت صنعت ساخت و ساز رخ داده است.

اشتغال یکی از مهمترین اولویت‌های اقتصاد ایران در شرایط کنونی و سال‌های آتی است. بررسی‌ها نشان می‌دهد بیکاری فشار فراوانی را به اقتصاد ایران وارد کرده است از این رو اولویت مهم دولت در سال‌های پیش رو ایجاد شرایطی به منظور بهبود وضعیت اشتغال و تولید در کشور خواهد بود.

برآوردهای صورت‌گرفته نشان می‌دهد حتی رشد هشت درصدی اقتصادی در سال‌های اجرای برنامه ششم باز هم سبب می‌شود جمعیتی در حدود ۵ میلیون نفر از یافتن شغل باز بمانند اما در عین حال سیاست‌هایی از سوی دولت یازدهم برای افزایش توان اشتغال‌زایی اقتصاد کشور در حال طراحی است.

بیکاری سبب شده است ایجاد شغل یکی از مهمترین نقاط مانور کاندیداهای منتقد دولت باشد.

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظری که حاوی توهین یا افترا باشد، منتشر نمی‌شود.

بازار

اونس طلا (%0.02)
1288.5
0.20
مثقال طلا (%0)
513100
0
سکه امامی (%0)
1212200
0
دلار (%0)
3820
0
یورو (%0)
4552
0

در آکادمی تجارت بخوانید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.