تقویت روابط بانکی ایران و ویتنام

رئیس‌کل بانک مرکزی در دیدار با قائم‌مقام بانک مرکزی ویتنام، چشم انداز روابط بانکی دو کشور را روشن توصیف کرد.

تقویت روابط بانکی ایران و ویتنام

ولی‌اله سیف عصر امروز در دیدار خانم «نگوین تای هانگ»، مذاکرات هیات‌های طرفین را در چارچوب کمیته مشترک بانکی دو کشور عنوان کرد و گفت: در سفر به ویتنام به همراه رئیس‌جمهور شاهد علاقه‌مندی قابل‌توجه روسای دو کشور برای گسترش روابط دوجانبه بودیم و با تاکید دکتر روحانی، ملزم به ایجاد بسترهای مناسب روابط بانکی به منظور تسهیل و گسترش ارتباطات طرفین هستیم.

بر این اساس لازم است تمام تلاش‌ها برای ایجاد ارتباطات کامل بین بانک‌های تجاری دو کشور در دستور کار قرار گیرد. ضمن آنکه پیش‌نیاز روابط مناسب اقتصادی، داشتن روابط بانکی قوی و مستحکم است.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، رئیس‌کل بانک مرکزی با بیان اینکه در مراودات بانکی بین بانک‌های مرکزی ایران و ویتنام روش‌های تسویه‌حساب بر اساس ارزهای محلی نیز گزینه مناسبی برای ایجاد روابط است، خاطرنشان کرد: پیشنهاد می‌شود بحث‌های مقدماتی بین طرفین در این زمینه با ارائه پیش‌نویس‌ها صورت گیرد و در این مسیر شاهد تعمیق هرچه بیشتر روابط بانکی باشیم.
وی افزود: در دیدار نمایندگان بانک‌های تجاری ایران با هیات ویتنامی زمینه مناسبی برای شناخت بیشتر فراهم شده و این امر می‌تواند مبنا و پایه‌ای برای ایجاد روابط کارگزاری بین بانک‌های دو کشور باشد.

رئیس شورای پول و اعتبار با برشمردن اقدامات بانک مرکزی در زمینه‌های مبارزه با پول‌شویی و تامین مالی تروریسم و همچنین قوانین تطبیق گفت: این اقدامات و دستاوردها در چند سال اخیر توسط بانک مرکزی انجام شده است و تمام تلاش بانک مرکزی ایران، انطباق با استانداردهای بین‌المللی بانکی است تا در این مسیر بانک‌های خارجی با اطمینان خاطر به ایجاد و گسترش روابط با بانک‌های ایرانی اقدام کنند.

وی افزود: بانک‌های ویتنامی در صورت داشتن هرگونه ابهام و سوال با طرح این موارد، در کم‌ترین زمان ممکن اطلاعات مناسب و شفاف را از جانب بانک مرکزی ایران دریافت خواهند کرد.
رئیس‌کل بانک مرکزی در بخش دیگری از سخنان خویش با اشاره به حجم قابل توجه گردشگران طرفین برای بازدید از ایران و ویتنام تاکید کرد: صنعت گردشگری از جمله زمینه‌های قابل استفاده برای گسترش روابط دو کشور است و لازم است بانک‌های ایران و ویتنام برای گسترش و تقویت این صنعت از طریق ارائه خدمات کارتی بین دو کشور با استفاده از اتصال سوئیچ‌های ملی نظام‌های پرداخت اقدام کنند.

در این دیدار خانم «نگوین تای هانگ» قائم‌مقام بانک مرکزی ویتنام ضمن ابراز خرسندی از مذاکرات طرفین گفت: از علاقه‌مندی روسای دو کشور ایران و ویتنام کاملا‍ آگاه هستیم و این امر بستر مناسبی برای بررسی ظرفیت همکاری‌های تجاری، بانکی و سرمایه‌گذاری را فراهم خواهد کرد.

این مقام بانکی ویتنامی خواستار برگزاری مستمر و دوره‌ای جلسات کمیته مشترک بانکی ایران و ویتنام به منظور بررسی راه‌های گسترش بانکی شد و گفت: هیات‌های کارشناسی طرفین علاقه‌مند به استمرار جلسات مشترک برای انتقال تجربیات و رفع ابهامات در زمینه‌های بانکی و تجاری هستند.

گفتنی است، هیات بانکی ویتنام به سرپرستی قائم‌مقام بانک مرکزی آن کشور دیروز در جلسات جداگانه‌ای با کارشناسان بانک مرکزی در حوزه‌های ارزی، بین‌الملل و نظام‌های پرداخت راه‌کارهای گسترش همکاری‌های طرفین را بررسی کردند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید