ت
کد خبر: 133368

توصیه سازمان خصوصی‌سازی به مشمولان سهام عدالت

سازمان خصوصی‌سازی از مشمولان سهام عدالت خواست تا شماره شبای حساب بانکی فردی را که سهام عدالت به نام وی صادر شده، در سامانه ثبت کنند وگرنه اطلاعات وارد شده تایید نمی‌شود.

سرویس بازار -

به گزارش تجارت‌نیوز و بنا بر اعلام سازمان خصوصی‌سازی، این سازمان دومین سری پیامک‌های اطلاع‌رسانی به مشمولان سهام عدالت که شماره‌های شبای بانکی آنان از سوی بانک‌ها به تایید نرسیده را به شماره‌های تلفن همراه معرفی شده از سوی مشمولان مورد نظر ارسال کرد.

بیشتر شماره‌های شبای بانکی تایید نشده مربوط به مشمولینی است که به جای ثبت شماره شبای حساب خود در سامانه سهام عدالت، شماره شبای شخص دیگری را وارد کرده‌اند.

در مصادیق فراوانی مشاهده شده که والدین یا شخص دیگری از طرف مشمول، به جای درج شبای بانکی شخص سهامدار مشمول، شبای بانکی متعلق به خود را در سامانه وارد کرده‌اند که منجر به تایید نشدن شبای بانکی در سامانه شده است.

بنابر اعلام سازمان خصوصی‌سازی از دیگر دلایل تایید نشدن شماره شبای بانکی، مسدود یا راکد بودن حساب بانکی مشمولان بوده است.

بر این اساس، مشمولانی که پیامک تایید نشدن شبای بانکی را دریافت کرده‌اند باید با مراجعه به بانک از مسدود نبودن حساب خود مطمئن شوند و به هر حال یک شماره شبای بانکی معتبر به نام خودشان را در سامانه ثبت کنند و پس از دریافت تاییدیه آن طی روزهای بعدی، منتظر اطلاع‌رسانی برای اجرای مرحله واریز سود سال ۱۳۹۶ باشند.

تاکنون و در طی روزهای قبل نیز پیامک تایید شبای بانکی برای ۲۲۰ هزار نفر از مشمولان ارسال شده است.

ثبت ۲۲ میلیون شماره شبا

بر اساس اعلام سازمان خصوصی‌سازی، تعداد شبای بانکی ثبت شده توسط مشمولان در سامانه سهام عدالت از ۲۲ میلیون شبای بانکی عبور کرده است.

در عین حال حدود ۱۰ میلیون از این شماره‌های شبای بانکی به تایید بانک‌ها رسیده و اعلام تاییدیه آن در سامانه درج شده است.

سامانه سهام عدالت به منظور اطلاع هموطنان از صورت حساب خود و نیز دریافت شماره شبا برای واریز سود سهام در نیمه دوم امسال، از اسفند ماه پارسال به نشانی اینترنتی www.samanese.ir آغاز به کار کرده است.

حداکثر مشمولان دریافت سود سهام عدالت ۴۷ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر هستند، زیرا از ۴۹ میلیون و ۲۰۰ هزار نفری که در طرح سهام عدالت حضور داشتند، حدود ۲ میلیون نفر را متوفیان تشکیل می‌دهند که در آینده درباره نحوه واریز سود این دسته از مشمولان اطلاع‌رسانی می‌شود.

مشمولان می‌توانند با مراجعه به شعب بانک‌های عامل، استفاده از دستگاه‌های خودپرداز بانکی یا استفاده از اینترنت بانک و تلفن بانک شماره شبای ۲۴ رقمی حساب‌های خود را دریافت کنند.

همه بانک‌های دولتی و خصوصی و همچنین سه موسسه مالی و اعتباری «کوثر»، «ملل» (عسگریه سابق) و «توسعه» که متصل به شبکه شتاب بوده و مورد تایید بانک مرکزی هستند، برای اعلام شماره شبای حساب‌های مشمولان آماده خدمات‌رسانی‌اند.

۱۰ سال مهلت قانونی برای اینکه از محل سود سهام عدالت، بدهی مشمولان بابت خرید سهام پرداخت شود، به پایان رسیده و برای هر فرد ۱۰ میلیون ریال (یک میلیون تومان) سهم در مدت ۱۰ سال (بین سال‌های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۴) اختصاص یافته است.

در این ۱۰ سال، از محل سود سهام عدالت مقداری سود به خزانه واریز شده و هم‌اکنون با پایان مهلت ۱۰ ساله، سهام قابل واگذاری است.

سازمان خصوصی‌سازی تا شهریور ماه سال جاری مهلت در نظر گرفته است تا مشمولانی که مانده‌ای دارند و همه ۱۰ میلیون ریال (یک میلیون تومان) سهام برایشان آزاد نشده، به واریز باقی‌مانده سهم برای مالکیت کامل آن اقدام کنند؛ موضوعی که اختیاری بوده و هیچ اجباری به واریز بدهی نیست.

هدف عمده توزیع سهام عدالت، بهینه کردن توزیع درآمد در کشور و مشارکت دادن همه مردم در اداره امور اقتصادی کشور است و با به‌کارگیری راهکارهای خاص خود به تعدیل اقتصادی می‌پردازد.

اهداف این طرح، مشارکت مردم در آبادانی کشور، رشد و توسعه اقتصادی، فقرزدایی، ترویج فرهنگ سهامداری، ایجاد تعادل ثروت میان دهک‌های بالا و پایین، افزایش سهم بخش تعاون، اتکای خانوارهای نیازمند به خودشان، قطع دست مفسدان اقتصادی، تسریع روند خصوصی‌سازی از طریق واگذاری گسترده سهام شرکت‌های دولتی، تفکیک مناسب‌تر وظایف حاکمیتی و بنگاه‌داری، سازماندهی کاراتر بنگاه‌های دولتی و کارآمدسازی دولت در عرصه وظایف حاکمیتی است.

مطابق مصوبه شورای عالی اصل ۴۴ قانون اساسی سازمان خصوصی‌سازی موظف است با توجه به انقضای ۱۰ ساله اقساط سهام عدالت نسبت به ارایه صورت‌حساب مشمولان اقدام کند و سود سهام را به اندازه‌ای که به مشمولان تعلق دارد، بپردازد.

 

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.25)
1286.9
3.20
مثقال طلا (%0.33)
517800
17,000
سکه امامی (%0.12)
1212100
15,000
دلار (%0.13)
3838
50
یورو (%0.39)
4579
180

در آکادمی تجارت بخوانید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.