ت
کد خبر: 139853

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون خبر داد

توقف طرح پرداخت مستمری به کم‌درآمدها

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن اعلام ثبت نام تعداد کثیری در سامانه «رفاه اجتماعی» -جهت شناسایی نیازمندان غیرتحت پوشش نهادهای حمایتی و پرداخت مستمری به کم‌درآمدها-، از متوقف شدن این طرح در راستای انجام بررسی‌های بیشتر خبر داد.

سرویس اقتصاد کلان -

احمد میدری در خصوص آخرین وضعیت اجرای طرح «پرداخت مستمری به کم‌درآمدها» گفت: در حال حاضر تعداد قابل توجهی در سامانه خدمات حمایتی ثبت نام کرده‌اند.

وی افزود: با وجود آن که اعلام کردیم تنها افراد نیازمند که دارایی و درآمد آنان بیانگر نیازمند بودن آنان است، در این سامانه ثبت نام کنند و حتی بر اساس بعد خانوار سقف میزان درآمد خانوار های متقاضی را نیز اعلام کردیم، اما متاسفانه اولا ۵۰ درصد کسانی که تاکنون در این سامانه ثبت نام کرده‌اند، هم‌اکنون تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی قرار دارند و بنابراین ثبت نام آنها بی دلیل بوده است؛ ثانیا از میان ۵۰ درصد دیگری که تحت پوشش نهادهای حمایتی نبوده و در این سامانه ثبت نام کرده‌اند نیز تنها یک سوم آنان مشمول بازرسی میدانی خواهند شد تا متوجه شویم نیاز آنان واقعی است یا خیر؛ سایر ثبت نام‌کنندگان نیز اصلا مشمول این طرح نمی‌شوند.

معاون رفاه اجتماعی وزارت رفاه ادامه داد: در مرحله نخست اجرای این طرح به صورت آزمایشی آن را اعلام عمومی کردیم تا بررسی کنیم چه گروه‌هایی اقدام به ثبت نام در این سامانه می‌کنند و متاسفانه دیدیم تعداد بسیار زیادی از آنها مشمول این طرح نمی‌شوند، این در حالی‌ست که هر چند در چنین روش‌هایی که فرآیند جذب آسان است، متقاضی افزایش می‌یابد اما باید این شیوه اطلاع‌رسانی در کشور فرهنگ‌سازی شود.

میدری اعلام کرد: لذا در حال حاضر اجرای این طرح متوقف شده است تا بررسی‌های لازم را انجام و پس از آن مجددا طرح را آغاز کنیم.

چندی پیش مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کردند تمام خانوارهایی که درآمد آنها کمتر از میزان تعیین‌شده در برنامه ششم است می‌توانند برای دریافت مستمری مددجویی در سامانه خدمات حمایتی (www.samanehrefah.ir) ثبت‌نام کنند؛ این در حالی‌ست که اعلام این طرح واکنش‌هایی را به همراه داشت.

طبق این طرح که نیازمندی خانوارها قرار است بر اساس مجموع دارایی‌های منقول و غیرمنقول آنها محاسبه و در صورت احراز توسط نهادهای حمایتی تحت پوشش قرار گیرند، واکنش‌هایی را در بر داشته است به‌طوری‌که فتاح، رییس کمیته امداد اجرای چنین طرحی را نه تنها به صلاح نمی‌داند بلکه معتقد است به «تب» در جامعه دامن می‌زند.

تاجایی که پس از اعلام این طرح فتاح، رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت: «نیازی نیست سایت ایجاد کنیم و بگوییم مردم بیایید ثبت نام کنید، زیرا نمی‌خواهیم تجربه‌ای همانند «یارانه» شود، آن وقت می‌بینیم عدد بالایی ثبت نام و توقع هم ایجاد شده است؛ این در حالی‌ست که باید بر اساس قوانین نیازمندان را شناسایی ‌کنیم. دولت و مجلس هم اگر می‌خواهند کمکی کنند می‌توانند دامنه تحت پوشش نهادهای حمایتی را با ایجاد قوانین، وسیع‌تر کنند زیرا ایجاد چنین قوانینی بهتر از آنست که اعلام عمومی کنیم تا مردم برای ثبت نام بیایند و این کار باعث می‌شود مردم را متوقع بار بیاوریم.»

 

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.33)
1287.2
4.20
مثقال طلا (%0.06)
514400
3,000
سکه امامی (%0.25)
1211100
30,000
دلار (%0)
3830
0
یورو (%0.11)
4541
50
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.