کد خبر: 144684

ثبت ٧۶ هزار پیام سوئیفتی در پسابرجام

مدیرعامل بانک ملی با بیان اینکه در حال مذاکره با ۱۸۰ بانک دنیا برای برقراری روابط کارگزاری هستیم از ثبت ٧۶ هزار پیام سوئیفتی در پسابرجام خبر داد.

سرویس بانک و بیمه -

محمدرضا حسین‌زاده در مراسم افتتاح موزه بانک ملی که ٢١ تیر ماه برگزار شد، گفت: نظام بانکی ایران از تحریم‌ها ضربه زیادی خورده بود ولی پس از برجام دست بر زانو زده و به بازسازی روابط بانکی با دنیا پرداخت و اکنون بانک ملی با ۱۴۰ کارگزاری دنیا از ۳۰ کشور دنیا مشغول به کار بوده و با ۱۸۰ بانک دیگر هم در حال مذاکره است.

به گزارش تجارت‌نیوز، مدیرعامل بانک ملی در بخشی از سخنانش با بیان اینکه ۷۶ هزار پیام سوئیفتی نیز بعد از برجام به ثبت رسیده است، گفت: بالغ بر دو میلیارد یورو اعتبار اسنادی از سوی بانک ملی گشایش شده و در پایان سال ١٣٩١ نیز تراز ارزی بانک ملی منفی ۱.۶ میلیارد یورو بوده است که اکنون به ۵۰۰ میلیون یورو رسیده است. ضمن اینکه مطابق با تاکید دولت، به دنبال واگذاری شرکت‌ها هستیم که در یک سال اخیر، بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال از شرکت‌های خود را به بخش خصوصی واگذار کرده‌ایم.

وی همچنین بیان کرد: بانک ملی همواره در طول تاریخ نهادساز بوده است که نمونه آن هم، تبدیل بانک رهنی به بانک مسکن بوده که از دل این بانک بیرون آمده است؛ ضمن اینکه تا سال ۱۳۴۰ چاپ اسکناس نیز به عهده این بانک بوده است.

حسین‌زاده ادامه داد: در سال گذشته بانک‌های دولتی به بیش از ۲۵ هزار واحد تولیدی ۱۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده‌اند که سهم بانک ملی ۳۰۰۰ میلیارد تومان برای ۴۰۰۰ واحد تولیدی بوده است؛ ضمن اینکه در حوزه مسکن روستایی و خرید محصولات کشاورزی نیز وارد شده است.

او درباره تکالیف نظام بانکی اظهار کرد: قوانینی که بر این بانک‌ها نظارت دارد، به اندازه نظارتی که بر بانک‌های دیگر که چهار سال قبل تاسیس شده‌اند، نیست. در حالی که ذخیره قانونی بانک‌های دولتی باید متفاوت از ذخیره قانونی بانک‌های خصوصی نزد بانک مرکزی باشد؛ بنابراین باید زنجیر را از پای بانک‌های دولتی باز کرد تا بتوانیم جهش داشته باشیم.

 

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.