ت
کد خبر: 133525

سند ملی اشتغال سبز رونمایی می‌شود

سرویس جامعه

سند ملی اشتغال سبز فردا (۲۶ اردبیهشت) با حضور معصومه ابتکار رییس سازمان حفاظت محیط زیست و علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سازمان محیط زیست رونمایی می‌شود.

تجارت‌نیوز از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت از محیط زیست گزارش می‌دهد، سند ملی اشتغال سبز رویکردی بر اقتصاد، رفاه اجتماعی و شغل مناسب و تلاشی برای حفظ محیط زیست است و به این منظور در راستای پیشبرد اهداف توسعه پایدار، اقتصاد مقاومتی و سیاست‌های کلی نظام در حفظ محیط زیست گام برمی‌دارد.

سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، در سال جاری که شعار آن «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» است، در نظر دارند از سند ملی اشتغال سبز رونمایی کنند.

اقتصاد سبز الگویی است که به افزایش رفاه انسان و برابری اجتماعی منجر می‌شود و نیز می‌تواند به میزان کافی خطرات زیست‌محیطی و اکولوژیکی را کاهش دهد، در این فرآیند رشد درآمدها و اشتغالزایی در بخش دولتی و خصوصی به گونه‌ای صورت می‌گیرد که با کاهش انتشار کربن و آلاینده‌ها، افزایش بهره‌وری انرژی، استفاده بهینه از منابع، جلوگیری از تخریب محیط زیست، تنوع زیستی و اکوسیستم‌ها همراه باشد.

علاوه بر این شاخص‌های عمده، عملکردهای اقتصادی از قبیل رشد تولید ناخالص داخلی (GDP) باید بر اساس میزان آلایندگی، استفاده موثر از منابع، کاهش خدمات اکوسیستم و پیامدهای گسترده حاصل از دست رفتن سرمایه‌های طبیعی تنظیم شود، در واقع یک اقتصاد سبز، اقتصادی است که رشد در درآمد و اشتغال با سرمایه‌گذاری دولتی و خصوصی همراه باشد.

در راهبردهای اقتصاد سبز، مشاغل سبز فعالیت‌هایی هستند که موجب کاهش آثار زیست‌محیطی بنگاه‌ها و بخش اقتصادی می‌شود، مشاغل سبز فعالیت‌هایی را در بخش‌‌های صنعت، کشاورزی، ساختمان و خدمات در بر می‌گیرند که ضمن حفظ محیط زیست ضوابط کار شایسته مانند دستمزد کافی، شرایط ایمن، حقوق قانونی کارگران و حمایت‌های اجتماعی را برآورده می‌کند.

مشاغل سبز موجب کاهش آثار منفی بخش‌ها و بنگاه‌های اقتصادی در سطوح مختلف محیط زیست می‌شود و در کاهش نیازهای مربوط به انرژی و مواد اولیه برای تولید کالا و خدمات مشارکت دارد.

بسیاری از مشاغل با توجه به نیازهای روز ضمن حفظ ماهیت اصلی خود متناسب با روش‌های کار و خصوصیات مشاغل سبز تغییراتی را شاهد خواهند بود، البته مشاغل خاصی نیز ممکن است بدون آنکه جایگزین مستقیمی داشته باشند، حذف شوند.

در برخی موارد، مشاغل جدیدی برای طراحی و ساخت دستگاه‌های جدید مانند وسایل کنترل آلودگی علاوه بر تجهیزات موجود ایجاد می‌شود و یا اینکه برخی مشاغل نیز جایگزین مشاغل فعلی می‌شود، مانند مشاغلی که در حوزه انرژی حاصل تغییر از سوخت‌های فسیلی به انرژی‌های نو و یا در بخش مدیریت زباله و پسماندها به جای دفن و سوزاندن از بازیافت مجدد آن‌ها ناشی می‌شوند.

 

دیدگاه شما

وضعیت فروش چه شرکت‌هایی بهبود پیدا کرده است؟وضعیت فروش چه شرکت‌هایی بهبود پیدا کرده است؟وضعیت فروش چه شرکت‌هایی بهبود پیدا کرده است؟

بازار

اونس طلا (%0.06)
1,261.00
0.70
مثقال طلا (%0.08)
4,985,000
4,000
سکه امامی (%0.03)
12,119,000
3,500
دلار (%0.59)
37,570
220
یورو (%0.43)
42,360
180
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. هدف ما گردش آزادانه و اثربخش اخبار و اطلاعات اقتصادی است، تا ازین رهگذر بتوانیم منبعی موثق برای مخاطبان‌مان فراهم آوریم.