ت
کد خبر: 140048

برپایی نمایشگاه صنایع دستی و منسوجات ایران در اربیل عراق

سرویس فرهنگ و هنر -

حدود ۸۰ هنرمند زن و مرد ایرانی نمایشگاهی از صنایع دستی و منسوجات را در مرکز شهر اربیل، در نزدیکی ارگ تاریخی این شهر برپا کرده اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، حدود ۸۰ هنرمند زن و مرد ایرانی نمایشگاهی از صنایع دستی و منسوجات را در مرکز شهر اربیل، در نزدیکی ارگ تاریخی این شهر برپا کرده‌اند.

این نمایشگاه تا دو هفته برپا خواهد بود و انتظار می‌رود صنایع دستی تولیدی ایران را در معرض دید افراد محلی و بازدیدکنندگان از شهرهای دیگر عراق قرار دهد.

صنایع دستی و منسوجات همچنین بخشی از فرهنگ منطقه کردستان عراق به شمار می‌رود. یک موزه دائمی منسوجات در ارگ اربیل دایر است.

بسیاری از قبایل چادرنشین کردستان شهرت خاصی در تولید قالیچه‌های بافته‌شده از هزاران گره کوچک و همچنین کلیم دارند که از پشم گوسفند بافته می‌شود. این سنت عشایری در کنار تولید صنایع دستی متعدد دیگر، در اواخر دهه ۱۹۸۰ میلادی یعنی زمانی که دیکتاتور سابق عراق، صدام حسین عملیات انفال علیه کردها را آغاز کرد و دست به نابودی ۴۵۰۰ روستای کرد این منطقه زد، به دست فراموشی سپرده شد.

در سال ۲۰۰۸ میلادی، اسپانیا با استخدام برخی از استادان قالیباف کرد که از آن حوادث جان به در برده ودند، اقدام به تربیت نسل جدیدی از بافندگان کرد. در طی سال‌های اخیر بیش از ۴۰ زن کرد برای بافت قالی و کلیم تربیت شده‌اند.

 

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظری که حاوی توهین یا افترا باشد، منتشر نمی‌شود.

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.