ت
کد خبر: 134075

خط و نشان بانک مرکزی برای مسدود کردن حساب بدهکاران مالیاتی

بانک مرکزی در بخشنامه‌ای از مدیران شبکه بانکی کشور خواست تا برای مسدود کردن حساب بدهکاران مالیاتی کمال همکاری را با سازمان امور مالیاتی داشته باشند.

سرویس بانک و بیمه -

به گزارش تجارت‌نیوز، در این بخشنامه که «عباس کمرئی» مدیر کل نظارت بر بانک‌ها و موسسات اعتباری خطاب به مدیران عامل بانک‌های دولتی، غیر دولتی، شرکت دولتی پست‌بانک و موسات اعتباری غیر بانکی ابلاغ کرده، آمده است: به موجب مواد ۲۷ تا ۳۰ آیین‌نامه اجرایی ماده ۲۱۸ قانون مالیات‌های مستقیم، اشخاص ثالث مکلف به همکاری با ارایه امور مالیاتی برای برداشت از حساب مودیان بدهکار هستند.

با این حال اطلاعات واصله از مراجع ذیربط حاکی از امتناع برخی بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری از اعمال اوراق اجرایی مالیاتی و همکاری نکردن آنها با اداره مذکور مبنی بر توقیف و مسدودی حساب مودی بدهکار است.

در این بخشنامه تاکید شده است همکاری نکردن بانک‌ها و موسسات اعتباری با اداره امور مالیاتی سبب بروز چندین تخلف می‌شود که می‌توان به تاخیر در مسدود کردن حساب‌ها که منجر به صفر شدن (تخله) موجودی حساب‌ها در این مدت زمان می‌شود، اشاره کرد.

اجرا نکردن حکم توقیف و بازداشت حساب در صورتی که امکان آن برای آن وجود دارد، بازگشت ندادن چک‌های مشتریان در وجه سازمان امور مالیاتی که بدون موجودی کافی هستند به دلایل مختلف از جمله بدحساب نکردن آنها، خرید زمان و…، اختصاص اولویت برداشت از حساب توقیف‌شده به بانک بر خلاف ماده ۱۶۰ قانون مالیات‌های مستقیم و توقیف نکردن حساب برخی اشخاص حقوقی به بهانه دولتی بودن حساب از دیگر تخلفاتی است که در صورت همکاری نکردن بانک‌ها و موسسات اعتباری، مرتکب آن می‌شوند.

از این رو بانک مرکزی از بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری خواسته است با قید تسریع، مراتب تاکید بر اجرای مفاد مواد مذکور و لزوم همکاری با اداره امور مالیاتی را به همه واحدهای خود ابلاغ کنند و بر حسن اجرای آن نظارت دقیق داشته باشند.

 

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظری که حاوی توهین یا افترا باشد، منتشر نمی‌شود.

بازار

اونس طلا (%0.11)
1287.3
1.40
مثقال طلا (%0)
513100
0
سکه امامی (%0)
1212200
0
دلار (%0)
3820
0
یورو (%0)
4552
0

در آکادمی تجارت بخوانید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.