ت
کد خبر: 140194

مرکز پژوهش‌های مجلس گزارش داد

خودروهای بدون ایمنی زیر ۵۰ میلیون تومان

مطابق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس در ایران هیچ موسسه اختصاصی برای رتبه‌بندی و امتیازدهی به وضعیت ایمنی خودروها وجود ندارد اما در مجموع هیچ کدام از خودروهای تولید داخل با قیمت زیر ۵۰ میلیون تومان امنیت ندارند.

سرویس بازار -

به گزارش تجارت‌نیوز، جدیدترین بررسی وضعیت ساخت داخل یا تولید مشترک در قراردادهای داخلی جدید که توسط مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی انجام شده، نشان می‌دهد هیچ کدام از خودروهای تولید داخل با قیمت زیر ۵۰ میلیون تومان، دارای امنیت نیستند. به عنوان نمونه خودروهای پژو ۲۰۶، سمند (با فرض پلتفرم یکسان با پژو ۴۰۵)، تندر ۹۰ و پژو پارس از نظر ایمنی موسسه EURONCAP می‌توانند در سطح سه ستاره قرار گیرند.

مطابق اعلام این گزارش متاسفانه در ایران هیچ موسسه اختصاصی برای رتبه‌بندی و امتیازدهی به وضعیت ایمنی خودروها وجود ندارد و از سویی آمارهای منتشر شده هم آنچنان موثق نیستند و نمی‌توان با اطمینان کامل به آنها رجوع کرد. با این حال دو راه پیش روی خریداران قرار می‌گیرد، یکی اعتماد به تجربیات شخصی سایر رانندگان و دیگری توجه به امتیازات کسب شده از سوی خودروها در موسسات معتبر تست ایمنی که به خودروها داده می‌شود.

پراید

در نتایج تست موسسه ایمنی بزرگراه‌های آمریکا، خودرو پراید بدترین خودرو سواری شناخته شده که می‌تواند جان سرنشینانش را به طرز وحشتناکی به خطر بیاندازد. پراید در تست تصادف، دچار انحراف شدید در ستون، درب‌ها و سقف می‌شود. کابین سرنشینان تاب برمی‌دارد، در خودرو باز می‌شود و داشبورد هم صدمه شدیدی به پای راننده می‌زند. جلوی خودرو به شکلی جمع می‌شود که بسیاری از قطعات کاپوت مانند موتور هم در تصادف شدید وارد کابینه می‌شود. در تست تصادف، خودروی پراید به سختی امتیاز دو ستاره از پنج ستاره را به خود اختصاص می‌دهد.

پژو ۲۰۶

خودروی پژو ۲۰۶ از نظر ایمنی، سه ستاره از پنج ستاره موسسه Euro NCAP را گرفته است. از جمله ویژگی‌های ایمنی پژو ۲۰۶ این است که در هنگام وقوع سانحه رانندگی و تخریب کاپوت خودرو، جابجایی موتور به سمت داخل کابین نبوده و به سمت زمین (پایین) جابجا می‌شود و در نتیجه به راننده و سرنشین کنارش آسیب وارد نمی‌کند.

سمند

تست تصادف خودرو داخلی سمند به دلیل بومی بودن آن، توسط موسسات اروپایی انجام نگرفته است. با توجه به اینکه پلت‌فرم این خودرو شبیه پژو ۴۰۵ است، احتمالا در صورتی که مورد تست موسسه Euro NCAP قرار گیرد، به سختی حائز سه ستاره خواهد شد. تست تصادف سمند در شرکت مایر انگلستان انجام شده و در این تست، سقف سمند تا خورده (خمیدگی به داخل اتاق) و نیز رکاب باعث شکستگی پای آدمک تست شده است. ایربگ آن به موقع کار کرده و خوشبختانه به خاطر این که وزن عقب و جلوی سمند متناسب است، حین تصادف عقب، خودرو بلند نمی‌شود. سالم ماندن ستون‌ها، خرد شدن شیشه‌های جلو، موجب شده سمند از سوی شرکت انگلیسی مایر، استانداردهای ایمنی را کسب کند.

تیبا

تیبا که ترکیبی از ریو و پراید است هم مورد تست تصادف قرار گرفت است. فیلم تست تصادف این خودرو نشان می‌دهد که در خودرو هنگام تست، باز می‌شود و ستون‌های سقف هم تاب برمی‌دارد که نشان می‌دهد وضعیت ایمنی خودرو مناسب نیست و احتمالا به سختی بتواند دو ستاره ایمنی را به دست آورد و در واقع سطح ایمنی این خودرو مناسب نیست.

تندر ۹۰

ایمنی تندر ۹۰ در سطح مناسبی قرار دارد و توانسته است سه ستاره ایمنی را به خود اختصاص دهد. قطعات داخلی تندر ۹۰ طوری طراحی شده که هنگام تصادف فشرده شود. همچنین از آنجایی که مخزن سوخت در کف خودرو و به دور از کمک فنرها قرار گرفته، اگر تصادف از عقب رخ بدهد کمترین احتمال برای سوراخ شدن آن توسط اجزای کمک فنر وجود دارد. وجود یک لایه عرضی در پشت صندلی عقب، خطر ورود اشیا از صندوق عقب به کابین را محدد می‌کند. ساختار لانه زنبوری داشبورد که از پلی پرولی جاذب نیرو ساخته شده در اثر ضربه از جلو، خطر آسیب به زانو را کاهش می‌دهد.

پژو پارس

یکی از مهمترین نقص‌هایی که خودروی پژو پارس دارد و می‌تواند راننده را مورد خطر جانی نیز قرار دهد، این است که در تصادف، میل‌فرمان و پدال‌ها به داخل اتاق خودرو وارد شده و احتمال آسیب به سرنشینان زیاد است. البته قسمت‌های زیرین خودرو مثل شاسی و قسمت زیرین کلاف بدنه، مقاومت خوبی دارند ولی قسمت‌های بالایی بدنه چندان از استحکام بالایی برخوردار نبوده و می‌تواند هنگام واژگونی خودرو به سرنشینان آسیب وارد کند. همچنین این خودرو از نظر هندلینگ تعادل خوبی دارد. پژو پارس با توجه به پلتفرم مشابه با خودروی ۴۰۵ احتمالا به سختی می‌تواند حائز سه ستاره شود.

سطح ایمنی خودروهای چینی

ام‌وی‌ام ۱۱۰

در تست Latin NCAP خودروی MVM110 نتوانسته هیچ ستاره‌ای دریافت کند. در تست صورت گرفته مشخص شده علاوه بر اینکه سقف آن خم می‌شود، درهای آن باز شده و احتمال اینکه سرنشین‌ها به بیرون خودرو پرتاب شوند را افزایش می‌دهد.

علاوه بر این، قطعات داخل جلوی خودرو، صدمه شدیدی به سرنشین‌ها خواهد زد؛ به طوری که آسیب وارد شده به آدمک تست راننده در ناحیه سر، گردن و بالاتنه در حد قرمز است که نمی‌تواند وضعیت خوبی باشد.

این گزارش در ادامه اعلام می‌کند که با عنایت به فضای غیر رقابتی بازار خودرو در ایران و عدم الزام خودروسارها در رعایت و اعلام سطح ایمنی، به نظر می‌رسد نهاد حاکمیت و متولی امر تولید باید بر رعایت این موارد ایمنی و اجباری نمودن آنها با توجه به تبعات آثار اجتماعی-اقتصادی میزان تلفات انسانی تصادفات خودرو، نظارت و تاکید کند. همچنین لازم است خودروهای مشمول قراردادهای جدید خودرویی که قرار است در کشور تولید شوند نیز بر اساس سطوح ایمنی این مدل خودروها در اروپا مورد تست ایمنی قرار گیرند.

برای مشاهده متن کامل گزارش ارزیابی وضعیت ایمنی خودروهای ساخت داخل و تولید مشترک در قراردادهای جدید صنعت خودروسازی کشور را اینجا کلیک کنید.

 

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.21)
1287.4
2.70
مثقال طلا (%0.35)
517900
18,000
سکه امامی (%0.09)
1211700
11,000
دلار (%0.13)
3838
50
یورو (%0.39)
4579
180

در آکادمی تجارت بخوانید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.