کد خبر: 144868

خودروهای برقی تهدیدی برای تولیدکنندگان نفت

تحلیل‌گران پیش‌بینی کرده‌اند، افزایش محبوبیت اتومبیل‌های برقی موجب می‌شود در سال‌های آینده تقاضا برای نفت کاهش یابد.

خودروهای برقی تهدیدی برای تولیدکنندگان نفت
سرویس اقتصاد جهان -

بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نفت در جهان، افزایش تقاضا برای خودروهای برقی را تهدیدی برای کسب‌وکار خود می‌دانند.

به گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس تحقیقات بلومبرگ که روز جمعه منتشر شد، تولیدکنندگان نفت از اکسون موبیل تا بی‌پی (بریتیش پترولیوم) پیش‌بینی خود از فروش خودروهای برقی را در سال اخیر پنج برابر افزایش داده‌اند.

تحلیل‌گران پیش‌بینی کرده‌اند، تولید اتومبیل‌های برقی موجب می‌شود، تا سال ۲۰۴۰ تقاضا برای نفت ۸ میلیون بشکه کاهش یابد. این میزان کمی بیش از مجموع تولید ایران و عراق است.

افزایش محبوبیت اتومبیل‌های برقی بازار نفت را با مشکلات بسیاری مواجه خواهد کرد. این موضوع همچنین سوالاتی را درباره ۷۰۰ میلیارد دلاری که سالانه در صنایع سوخت فسیلی سرمایه‌گذاری می‌شود به وجود می‌آورد.

به گفته یک تحلیل‌گر بلومبرگ، افزایش تقاضا برای تولید اتومبیل‌های الکتریکی می‌تواند تاثیر عمده‌ای بر بازار خودروسازان، شرکت‌های نفتی و صنایع الکتریک داشته باشد.
اگرچه اختلاف نظرهای قابل توجهی در مورد چگونگی و سرعت انطباق و پذیرش این صنایع با وضعیت پیش رو وجود دارد.

تنها بخش کوچکی از اتومبیل‌هایی که امروز به فروش می‌رسند الکتریکی هستند. اما تحلیل‌گران معتقدند، بازار این اتومبیل‌های به طور فزاینده‌ای در حال رشد است.

با این حال، بیشتر تولیدکنندگان بزرگ خودرو در جهان، بیش از ده‌ها مدل از اتومبیل‌های برقی عرضه کرده‌اند.

اوپک روز چهارشنبه در گزارش بازار نفت خود نوشت: فروش خودروهای الکتریکی می‌تواند تقاضا برای فروش نفت در برخی کشورهای آسیایی را تا سال ۲۰۱۸ کاهش دهد.

رشد بلندمدت بازار خودروهای الکتریکی به عوامل بسیاری از جمله تصمیم‌گیری‌ و سیاست‌ دولت‌ها برای مقابله با آلودگی هوا و همین‌طور قیمت باتری‌های لیتیوم بستگی دارد.

بزرگ‌ترین تولیدکنندگان اتومبیل در جهان در نظر دارند، تا سال ۲۰۲۵ چیزی حدود ۶ میلیون خودروی برقی به فروش برسانند و این رقم تا سال ۲۰۳۰ به ۸ میلیون خواهد رسید.

برخی دیگر از شرکت‌ها از جمله ولوو نیز اعلام کرده‌اند، از سال ۲۰۱۹ فقط خودروی برقی تولید می‌کنند.

 

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.