ت
کد خبر: 127595

خیز قطر برای افزایش برداشت از پارس جنوبی

مدیر شرکت قطر پترولیوم گفت، قطر ممنوعیت ۱۰ ساله توسعه بزرگترین میدان گازی جهان را لغو کرده است. به گزارش رویترز، در حالی که رقابت کشورهای تولید کننده برای افزایش سهمشان از بازار گاز جهان افزایش یافته، مدیر شرکت قطر پترولیوم گفت، قطر ممنوعیت توسعه بزرگترین میدان گازی جهان را لغو کرده است. دولت قطر

سرویس اسلایدر -

مدیر شرکت قطر پترولیوم گفت، قطر ممنوعیت ۱۰ ساله توسعه بزرگترین میدان گازی جهان را لغو کرده است.

به گزارش رویترز، در حالی که رقابت کشورهای تولید کننده برای افزایش سهمشان از بازار گاز جهان افزایش یافته، مدیر شرکت قطر پترولیوم گفت، قطر ممنوعیت توسعه بزرگترین میدان گازی جهان را لغو کرده است.

دولت قطر در سال ۲۰۰۵ توسعه میدان شمالی(پارس جنوبی) که به صورت مشترک با ایران مالک آن است را متوقف کرد تا تاثیر افزایش سریع تولید بر ذخایر انرژی این میدان را مورد مطالعه قرار دهد.

این میدان عظیم گازی فراساحلی که ایران آن را پارس جنوبی و قطر آن را میدان شمالی می خواند، تقریبا کل تولید گاز و حدود ۶۰ درصد از درآمد صادراتی قطر را تامین می کند.

سعد الکعبی، مدیر شرکت قطر پترولیوم در دوحه به خبرنگاران گفت: «ما بخش عمده ای از پروژه هایمان را تکمیل کرده ایم و اکنون زمان خوبی برای برداشتن ممنوعیت توسعه این میدان است… در مورد نفت برخی بر این باورند که میزان تقاضا در سال ۲۰۳۰ به اوج خواهد رسید. برخی دیگر نیز معتقدند میزان تقاضا در سال ۲۰۴۲ به اوج می رسد، اما تقاضا برای گاز همواره در حال رشد است.»

وی افزود، توسعه بخش جنوبی میدان شمالی ظرفیت تولید روزانه ۲ میلیارد فوت مکعب گاز، معادل ۴۰۰ هزار بشکه نفت را خواهد داشت و میزان تولید گاز از این میدان را حدود ۱۰ درصد افزایش خواهد داد. به گفته الکعبی، تولید گاز از بخش جنوبی این میدان در طی ۵ تا ۷ سال آینده آغاز خواهد شد.

انتظار می رود قطر امسال جایگاه بزرگترین صادر کننده گاز جهان را به استرالیا واگذار کند.

با توجه به ورود میزان قابل توجهی از عرضه به بازار ال ان جی، این بازار در حال پشت سر گذاشتن تغییراتی عمده است. بخش عمده ای از ال ان جی جدید توسط آمریکا و استرالیا در حال ورود به بازار است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز گفته، کشورش قصد دارد به بزرگترین تولید کننده ال ان جی جهان تبدیل شود.

ایران نیز که از کمبود شدید گاز در داخل رنج می برد، افزایش سریع میزان تولید گاز از میدان پارس جنوبی را در اولویت اصلی خود قرار داده و یک قرارداد اولیه با شرکت توتال برای توسعه این میدان به امضا رسانده است.

کعبی گفت، تصمیم قطر به لغو ممنوعیت توسعه این میدان به دلیل برنامه ریزی ایران برای توسعه بخش متعلق به خود اتخاذ نشده است.

وی افزود: «کاری که امروز ما انجام می دهیم، چیز کاملا جدیدی است و ما در آینده مطمئنا … اطلاعاتمان را با آنها (ایران) به اشتراک خواهیم گذاشت.»

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظری که حاوی توهین یا افترا باشد، منتشر نمی‌شود.

بازار

اونس طلا (%0.37)
1246.9
4.60
مثقال طلا (%0.06)
493700
3,000
سکه امامی (%0.01)
1204600
1,000
دلار (%0.13)
3782
50
یورو (%0)
4407
0
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.