گزارش تجارت‌نيوز از کسب‌وکاری که با 20 میلیون تومان سرمایه راه‌اندازی می‌شود:

درآمد ماهانه یک ونیم میلیونی/ افزایش ۳ برابری سطح درآمد پس از دو سال

حاشيه سود اين کسب‌وکار براي غرفه داران چندان بالا نيست و بين 10 تا 15 درصد در نظر گرفته می‌شود. هرچه اجناس کوچک‌تر باشند ميزان حاشيه سود هم كمتر می‌شود. اما محصولات خاتم‌کاري و يا قلم‌زنی براي فروشگاه‌های بزرگ بين 50 تا 60 درصد سود دارد.

درآمد ماهانه یک ونیم میلیونی/ افزایش ۳ برابری سطح درآمد پس از دو سال

محمد قهرمانی کوشان: راه‌اندازی یک کسب‌وکار برای عده بسیاری از افراد آماده ورود به بازار کار، یک مشکل به شمار می‌رود. این افراد معتقدند که با سرمایه اندک و کم نمی‌توان یک کسب‌وکار راه‌اندازی کرد. درنتیجه باید منتظر یک استخدام رسمی بود. اما نگاهی به کسب‌وکارهای مختلف در بازارهای کشور نشان می‌دهد که مصائب کار تنها سرمایه اولیه نیست.

به گزارش تجارت نیوز، گاهی نیروی انسانی به‌جای تمرکز بر مهارت بیشتر بهانه‌جویی کرده و سدی در برابر پیشرفت خود می­شود. این سلسله گزارش‌ها تلاش می‌کنند تا به مخاطبان شغل‌هایی را معرفی کند که با سرمایه‌های به نسبت اندک راه‌اندازی شده و پس از آزمون‌وخطاها به سوددهی معقولی می‌رسد.

در سفرهای تفریحی به شهرهای مختلف کشور فروشگاه‌های بزرگ و کوچک صنایع‌دستی هنر دستان هنرمندان هر شهر را عرضه می‌کنند. گاهی این فروشگاه‌ها بسیار بزرگ و شیک و گاهی هم به یک غرفه در کنار یک مکان تفریحی محدود می‌شود. راه‌اندازی یک فروشگاه لوکس و بزرگ بدون شک به یک سرمایه اولیه بسیار بالا نیاز دارد. اما هنرمندان می‌توانند هنر دست خود در فروشگاه‌های کوچک و یا همان غرفه‌های کنار اماکن تاریخی باقیمت مناسبت‌تر به مشتریان بفروشند و صاحب یک کسب‌وکار شوند.

در این گزارش منظور از یک فروشگاه صنایع‌دستی یک غرفه مرتب با طراحی داخلی مناسب در کنار یک مکان تاریخی و یا تفریحی است. برای راه‌اندازی این کسب‌وکار نهایت به سرمایه ۲۰ میلیون تومانی نیاز است که در بلندمدت می‌توان آن را یک کسب‌وکار پررونق و حاشیه سود بالا دید. اصولا صاحبان این غرفه همان هنرمندانی هستند که مهارت‌های موردنیاز را آموخته و هنر دستان خود را به‌صورت مستقیم و بدون واسطه به دست مشتریان می‌رسانند.

شاید راه‌اندازی این کسب‌وکار برای عموم مردم ممکن نباشد اما کم نیستند هنرمندان و افرادی که با کسب یک مهارت اندک می‌توانند آثار قابل قبولی را تولید و آن را به مشتریان عرضه کنند. در این فروشگاه‌ها آثار خارق‌العاده عرضه نمی‌شود بلکه بیشتر اجناس محصولاتی هستند که توسط هنرمندان و مهارت آموزان اساتید بزرگ تولیدشده و صاحب برند و نام تجاری خاصی هم نیستند، اما از ارزش فرهنگی بالایی برخورداند. برای راه‌اندازی این کسب‌وکار باید به چند سوال اصلی پاسخ داد.

سرمایه اولیه: چه میزان سرمایه اولیه برای راه‌اندازی این کسب‌وکار مورد نیاز است؟

قبل از توجه به میزان سرمایه اولیه باید مهارت‌های خاص به این حرفه را آموخت و کارت صنعتگری از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری را دریافت کرد. برای این کار باید در دوره‌هایی که این سازمان در شهرهای مختلف حتی تهران برگزار می‌کند حضور یافته و مهارت‌های اولیه را به‌صورت تئوری و عملی آموخت. نهایت هزینه‌های ثبت‌نام این دوره‌ها بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان است.

برای اجاره غرفه باید یک چک و یا سفته برای ضمانت به مبلغ ۱۰ میلیون تومان، کارت شناسایی معتبر، کارت صنعتگری و یک معرف (ترجیح استاد مربوط) نیاز است.

پس‌ازاینکه مهارت آموز فوت‌وفن کار را به‌صورت کامل آموخت با دریافت کارت صنعتگری می‌تواند در سازمان میراث فرهنگی استان ثبت‌نام کرده و با ارائه مدارک خود یک غرفه اجاره کند. برای اجاره غرفه باید یک چک و یا سفته برای ضمانت به مبلغ ۱۰ میلیون تومان، کارت شناسایی معتبر، کارت صنعتگری و یک معرف (ترجیح استاد مربوط) نیاز است. پس از تکمیل مدارک موردنیاز مبلغ ۱۰ میلیون تومان به‌عنوان ودیعه غرفه واریزشده و ماهیانه مقدار اندکی اجاره دریافت می‌شود.

در برخی مواقع این اجاره رایگان است؛ اما برای تهیه محصولاتی که از چوب ساخته می‌شوند یک دستگاه تراش، رنده، سوهان و … موردنیاز است که مجموع قیمت آن‌ها بین ۸ تا ۱۰ میلیون تومان است. اگر هنر دیگری مانند سفالگری را مدنظر قرار دهید، یک دستگاه ساخت سفال بین ۷ تا ۹ میلیون تومان است. مواد اولیه و دستگاه‌های ساخت محصولات فرهنگی نهایت بین ۹ تا ۱۰ میلیون تومان است.

به گفته علی گنجعلی صاحب یک غرفه سفال در همدان «این‌طور نیست که همیشه در غرفه‌ها محصولات تولیدشده توسط صاحب غرفه عرضه شود، بیشتر غرفه‌داران محصولات را از کارگاه‌های معتبر اساتید مختلف خریداری کرده و در غرفه باقیمت مناسب به فروش می‌رسانند. برای تهیه یک سری کامل از محصولات برای یک غرفه ۸ متری باید حدود ۵ میلیون تومان خرید کرد. البته این موضوع در مورد محصولات سفالی صدق می‌کند.»

رضا برجی صاحب یک غرفه محصولات فرهنگی در حافظیه شیراز می‌گوید محصولاتی که در این شهر عرضه می‌شوند، بیشتر توسط خود غرفه‌داران تولیدشده و کار دست مهارت آموزان است. برای این کار نیاز به یک دستگاه و چند ابزار جانبی است که نهایت ۷ تا ۸ میلیون تومان هزینه دارد. در برخی مواقع ابزارآلات را می‌توان با ۳۰ درصد زیر قیمت به‌صورت دست‌دوم خریداری کرد.

به گفته وی «سرمایه اولیه مشکل حاد و بزرگ راه‌اندازی این کسب‌وکار نیست بلکه این کسب‌وکار نیاز به تداوم و پشتکار دارد. در این کسب‌وکارها باید رؤیاپردازی را کنار زد و به درآمدهای متوسط در ماه‌های اولیه بسنده کرد. صنایع‌دستی برای رونق گرفتن نیاز به شناخته شدن دارد و افراد در طول کار است که مهارت بیشتری به خرج داده و محصولات بهتر و خارق‌العاده‌تری را تولید می‌کنند؛ درنتیجه میزان قیمت محصولات بالا رفته و سطح فروش افزایش پیدا می‌کند.

صاحب کسب‌وکار این‌چنینی در یک سال اول نهایت یک و نیم میلیون در ماه درآمد دارد که در برخی از ماه‌های سال که میزان مسافرت اندک است این میزان به نصف هم می‌رسد اما باپشتکار می‌توان سطح درآمد را از ماه­­های  دوم و سوم به بیش از سه برابر افزایش داد. راه‌اندازی یک فروشگاه صنایع‌دستی به پشتکار و اراده قوی نیاز دارد تا هرروز در خلق محصولات تمایز ایجاد کرد و آن را به یک برند بزرگ تبدیل کرد.

برای مثال شانه‌های چوبی درگذشته به‌صورت ساده و از طریق دستگاه تراش ساخته‌شده و در فروشگاه‌های و غرفه‌های صنایع‌دستی به فروش می‌رسیدند اما در حال حاضر این شانه‌ها در اندازه، طرح و اشکال مختلف با بهره‌گیری از هنر ایرانی و قرار گرفتن نقش و نگارهای ایرانی بر روی آن به یک کالای لوکس تبدیل‌شده و دیگر مانند سابق فقط حالت مصرفی ندارد و می‌تواند به‌عنوان یک هدیه هم در نظر گرفته شود. این خلق تمایز با استفاده از هنر یک هنرمند ممکن می‌شود.»

چالش‌ها و ریسک‌ها: کسب‌وکار با چه چالش‌ها و مشکلاتی روبه‌روست؟ صاحب کسب‌وکار چه ریسک‌هایی را باید به جان بخرد؟ این ریسک‌ها چگونه برطرف می‌شود؟

هیچ کسب‌وکاری وجود ندارد که ریسک‌ها و خطرات مختلف نداشته باشد؛ اما این صنعت به دلیل نوپا بودن و کم‌توجهی دولت به آن‌ یکی از صنایعی است که می‌تواند خالق ثروت باشد اما متأسفانه این امر تنها در چند شهر مانند اصفهان، شیراز، همدان و… بیشتر رونق دارد.

فاطمه کاظمی هنرمندی از استان کهکیلویه و بویراحمد است که در پارک لاله یک غرفه دارد، وی می‌گوید «گلیم و نمد یکی از مهم‌ترین محصولات صنایع‌دستی این استان است؛ اما راه‌اندازی یک کسب‌وکار بر مبنای این صنعت فرصت‌های بسیاری مانند اشتغال افراد، بالا رفتن تولید ملی و بالا رفتن سطح درآمد را در پی دارد.

اما در حال حاضر بازار صنایع‌دستی کشور با ورود ماشین الات مختلف درخطر انقراض مهارت افراد قرار دارد. برای مثال گلیم‌های ماشینی با قیمت بسیار اندک در بازار به فروش می‌رسد و این موضوع باعث شده تا نتوان جایگاهی برای کار دست هنرمندان یافت. از سوی دیگر محصولات ماشینی در نگاه اول متنوع‌تر به نظر می‌رسد اما در مدت‌زمان بسیار اندکی نابود می‌شوند.

یک کوزه در یک غرفه سفالگری در استان همدان به قمت ۵۰ هزار تومان به فروش می‌رسد که برای بسیاری از گردشگران قیمت بالایی به شمار می‌رود. حال اینکه نمونه چینی آن‌هم با قیمت ۱۰ هزار تومان توسط دست‌فروشان به دست مشتری می‌رسد.

به همین دلیل فروش محصولات صنایع‌دستی در غرفه‌های نزدیک امکان تاریخی و تفریحی صرفه اقتصادی دارد.» از سوی دیگر بسیاری از محصولات هستند که باید از مواد اولیه طبیعی مانند پشم طبیعی، تنه درخت و یا خاک مخصوص (به‌خصوص در سفالگری) تولید ‌شوند.

به گفته مریم شاه سمندی هنرمند خاتم‌کار در استان اصفهان «در حال حاضر تهیه مواد اولیه برای برخی محصولات مشکل است؛ اما ریسک مهم و چالش اصلی صنایع‌دستی قیمت آن است.

برای مثال یک کوزه در یک غرفه سفالگری در استان همدان به قمت ۵۰ هزار تومان به فروش می‌رسد که برای بسیاری از گردشگران قیمت بالایی به شمار می‌رود. حال اینکه نمونه چینی آن‌هم با قیمت ۱۰ هزار تومان توسط دست‌فروشان به دست مشتری می‌رسد. درنتیجه باید قیمت‌گذاری محصولات بسیار پایین بوده و حاشیه سود تولید و فروش را نهایت بین ۱۰ تا ۱۵ درصد در نظر گرفت.

این در حالی است که محصولات تولیدشده توسط هنرمندان در فروشگاه‌های بزرگ و لوکس در شهرهای توریستی با قیمت‌های بسیار بالا و دور از واقعیت مشتری دارد؛ اما به هنرمندان غرفه دار کمتر اعتماد می‌شود. اگر در شهر اصفهان یک ظرف کوچک خاتم‌کاری شده را در یک فروشگاه لوکس قیمت کنید بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان قیمت‌گذاری می‌شود و بسیاری از گردشگران آن را با علاقه خریداری می‌کنند. این در حالی است که همین محصول در غرفه‌های گردشگری بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شده اما از استقبال بسیار کمتری برخوردار است.»

میزان اشتغال‌زایی این کسب‌و‌کار چقدر است؟ این کسب‌و‌کار برای چند نفر و چگونه اشتغال‌زایی می‌کند؟

این صنعت بیشتر به‌صورت خانوادگی بوده و اگر کسب‌وکاری بر مبنای آن راه‌اندازی می‌شود بیشتر از هرکسی اعضای خانواده را درگیر خود می‌کند؛ اما اگر یک غرفه ده متری سفال در همدان داشته باشید ماهیانه باید ۱۰ میلیون تومان فروش داشته باشید تا این کسب‌وکار صرفه اقتصادی داشته باشد. به عبارتی باید نزدیک به ۴۰۰۰ قطعه محصول تولید شود.

برای تولید این حجم از محصولات در یک کارگاه سفالگری بیش از ده نفر مشغول به فعالیت هستند. البته میزان اشتغال‌زایی این کسب‌وکار بسته به نوع محصول متفاوت است برای مثال اگر محصولات چوبی شیراز را در نظر بگیریم برای تأمین محصولات یک غرفه دو هنرمند کفایت می‌کند و یا برای قالی‌باقی و کند‌بافی بین ۴ تا ۵ نفر کافی است. این نوع محصول است که میزان افراد شاغل را تعیین می‌کند.

حاشیه سود کسب‌وکار: میزان سود حاصل از کسب‌وکار چقدر است؟

حاشیه سود این کسب‌وکار برای غرفه داران چندان بالا نیست و بین ۱۰ تا ۱۵ درصد در نظر گرفته می‌شود. هرچه اجناس کوچک‌تر باشند میزان حاشیه سود هم کمتر می‌شود. برای مثال یک شانه چوبی طراحی‌شده در شهر شیراز که به قیمت ۱۰ هزار تومان به فروش می‌رسد نهایت ۱۰۰۰ تومان سود دارد اما محصولات خاتم‌کاری و یا قلم‌زنی برای فروشگاه‌های بزرگ بین ۵۰ تا ۶۰ درصد و برای غرفه داران بین ۱۵ تا ۲۰ درصد حاشیه سود دارد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید