ت
کد خبر: 133088

بهبود شاخص‌های کیفیت زندگی در دولت‌یازدهم

در ۱۱ شاخص جهانی رشد داشتیم

وزارت امور اقتصادی و دارایی جدولی را در ارتباط با جایگاه و رتبه ایران در شاخص‌های اقتصادی بین‌المللی در دولت یازدهم منتشر کرد. در این گزارش ۱۳ شاخص اقتصادی در بازه سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ مورد بررسی قرار گرفته است.

سرویس اقتصاد کلان -

به گزارش تجارت‌نیوز، همانطور که در جدول عنوان شده است بیشترین تغییرات رتبه ایران در شاخص‌های نوآوری جهانی، سهولت کسب و کار، ریسک اعتباری – تجاری است. جایگاه ایران در شاخص نوآوری جهانی، با ۳۵ پله صعود نسبت به سال ۹۲، تا پایان سال ۹۵ در جایگاه ۷۸ قرار گرفت. همچنین وضعیت کسب و کار در سال ۹۵، با ۳۲ پله بهبود نسبت به ابتدای دوره دولت یازدهم در جایگاه ۱۲۰ قرار گرفت. شاخص ریسک اعتباری – تجاری که توسط سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) اندازه‌گیری می‌شود، با قرار گرفتن در جایگاه ۵۴ نشان‌دهنده صعود ۲۸ پله‌ای در میان کشورها است.

شاخص‌های فلاکت اقتصادی و کارآفرینی و توسعه هرکدام با ۱۵ پله صعود به ترتیب در جایگاه‌های ۱۸ و ۸۵ قرار گرفتند. شاخص‌های حقوق مالکیت و نشاط در جامعه که توسط اتحادیه حقوق مالکیت و سازمان ملل اندازه‌گیری می‌شود، هر کدام با ۱۰ پله صعود، کمترین تغییرات مثبت را در میان شاخص‌ها داشتند.

گفتنی است که در انتهای این جدول شاهد نزول جایگاه ایران در دو بخش دولت الکترونیک و رقابت‌پذیری جهانی هستیم. دولت الکترونیک در دولت یازدهم با ۶ پله سقوط در جایگاه ۱۰۶ جهان و شاخص رقابت‌پذیری با ۸ پله سقوط در جایگاه ۷۴ قرار گرفت.

 

 

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.27)
1286.6
3.50
مثقال طلا (%0.31)
517700
16,000
سکه امامی (%0.09)
1211700
11,000
دلار (%0.13)
3838
50
یورو (%0.42)
4580
190

در آکادمی تجارت بخوانید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.