ت
کد خبر: 133732

مسعود کرباسیان در نشست اتاق بازرگانی:

دستگاه‌های ایکس‌ری پرسرعت امروز وارد بندر شهید رجایی می‌شوند

رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت: دستگاه‌های ایکس-ری جدید پرسرعت با قابلیت رصد روزانه هزار و ۵۰۰ کامیون امروز (سه‌شنبه) وارد بندر شهید رجایی می‌شوند.

سرویس کسب‌وکار -

به گزارش تجارت‌نیوز، «مسعود کرباسیان» این مطلب را در حاشیه بیست و ششمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معدن و کشاورزی تهران عنوان کرد و افزود: پیش‌بینی شده ۱۳ دستگاه از آنها وارد کشور شود و البته مقرر شده بخش خصوصی نیز پنج دستگاه دیگر وارد کند که عمدتا چینی هستند.

به گفته این مقام مسوول، ویژگی این دستگاه‌های جدید پرسرعت بودن آنهاست، به طوری که هر یک قابلیت رصد روزانه هزار و ۵۰۰ دستگاه کامیون را دارند.

وی خاطرنشان کرد: این دستگاه‌ها بیشتر در گمرکات بازرگان، دوغارون و شهید رجایی مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

کرباسیان خاطرنشان کرد: اولویت گمرک استفاده از دستگاه‌های ایکس‌ری سیار است تا اگر زمانی مرزی به هر دلیل بسته شد، قابلیت استفاده در مرزی دیگر را داشته باشد.

وی ادامه داد: در تلاشیم دستگاه‌های ایکس‌ری قدیمی را با تغییر وضعیت به پرسرعت تبدیل کنیم؛ دستگاه‌های جدید حتی می‌توانند کامیون‌ها را در حال حرکت رصد کنند.

رییس کل گمرک ایران در خصوص اظهارات یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری و نقد عملکرد گمرک، ادامه داد: در وهله نخست استدعا دارم به خودمان، مردم عزیز و کارکنان گمرک توهین نکنیم.

وی اضافه کرد: «ما در این مدت خواب نبودیم، بلکه آنانی خواب بودند که طی هشت سال میزان قاچاق از سه میلیارد دلار به ۲۵ میلیارد دلار رسید».

کرباسیان یادآوری کرد: زمانی گمرک پنجم جهان بودیم، اما زمان آغاز به کار دولت یازدهم به رتبه یک صد و بیست و ششم تنزل رتبه داشتیم، سیستم گمرکی به سیستم کاغذی و دستی برگشت کرد و بین سال‌های ۸۴ تا ۹۲ فقط ۸۰۰ میلیارد ریال فیش جعلی در گمرک وجود داشت.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی بیان داشت: باید افتخار کنیم که تعدادی جوان نخبه مملکت توانستند سامانه جامع گمرکی بسازند، به طوری که رشد ۱۱۰ درصدی درآمدهای گمرکی را به همراه داشته و تا یک ماه آینده گمرک ایران به عنوان یکی از گمرکات برتر جهان معرفی خواهد شد.

وی با بیان اینکه در گذشته کشفیات مواد مخدر در گمرک به ارقام ناچیزی منحصر می‌شد، خاطرنشان کرد: سال گذشته بیش از ۳۰۰ تن مواد مخدر در گمرکات کشف شد امروز حتی مسیر ترانزیت این مواد از ایران تغییر کرده است.

این مقام مسوول با اشاره به دستگاه‌های ایکس‌ری، یادآور شد: از سال ۸۰ تا ۸۴ تنها چهار دستگاه از آنها در گمرکات موجود بود، بین سال‌های ۸۴ تا ۹۲ فقط یک دستگاه دیگر از آن اضافه شد، اما امروز تعداد آنها به ۱۲ دستگاه رسیده است.

وی با اشاره به کلامی از رهبر معظم انقلاب که «کمک کنید دستگاه‌های ایکس‌ری پرسرعت بیاید»، خاطرنشان کرد: امروز این دستگاه‌ها از گمرک شهید رجایی در حال تخلیه است.

این مقام مسوول پیشتر در گفت و گویی اظهار کرده بود، براساس قرارداد منعقده بین گمرک و دو سازمان داخلی یعنی وزارت دفاع و انرژی اتمی بخشی از ایکس‌ری‌های کامیونی توسط این سازمان‌ها ساخته و تعدادی نیز از خارج خریداری می‌شود که با نصب و راه‌اندازی این دستگاه‌ها، گمرک ایران به ایکس‌ری‌های پرسرعت و سرعت متوسط تجهیز خواهد شد.

کرباسیان گفت: ساخت پنج دستگاه ایکس‌ری کامیونی به سفارش گمرک در وزارت دفاع عملیاتی شده است.

 

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.38)
1286.5
4.90
مثقال طلا (%0.04)
514300
2,000
سکه امامی (%0.25)
1211100
30,000
دلار (%0)
3830
0
یورو (%0.11)
4541
50
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.