ت
کد خبر: 117330

دولت از تکنولوژی‌های جدید بخش معدن حمایت می کند

رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی از حمایت دولت برای استفاده از تکنولوژی‌های جدید در جهت استفاده بهینه از انرژی و بویژه آب در بخش معدن خبر داد. مهدی کرباسیان در دومین اجلاس بین‌المللی معدن و صنایع معدنی اظهار داشت: در حال حاضر در کشور با کمبودهایی در زمینه برخی امکانات زیرساختی

سرویس کسب‌وکار -

رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی از حمایت دولت برای استفاده از تکنولوژی‌های جدید در جهت استفاده بهینه از انرژی و بویژه آب در بخش معدن خبر داد.
مهدی کرباسیان در دومین اجلاس بین‌المللی معدن و صنایع معدنی اظهار داشت: در حال حاضر در کشور با کمبودهایی در زمینه برخی امکانات زیرساختی مانند آب،‌ گاز، برق و حمل و نقل روبرو هستیم که برای رفع این محدودیت‌ها جذب سرمایه‌گذاری را در دستور کار خود قرار داده‌ایم.

وی با بیان اینکه طی دو سال اخیر برنامه‌ریزی‌های خوبی در این زمینه صورت گرفته است، افزود: در سفری که طی روزهای گذشته به چین داشتم، یک شرکت به ما اعلام کرد که می‌تواند مصرف آب را در حوزه فولاد تا ۵۰ درصد کاهش دهد.

کرباسیان تصریح کرد: ایمیدرو علاقمند به سرمایه‌گذاری در زمینه بهینه‌سازی مصرف انرژی در بخش معدن است و اگر شرکت‌ها می‌توانند تکنولوژی جدیدی برای استفاده بهینه از انرژی و به ویژه آب ارائه دهند،‌دولت از این مساله حمایت خواهد کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه یکی از نقاط ضعف ما در حوزه اکتشاف است،گفت: البته طی دو سال اخیر سازمان توسعه معادن ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع کار اکتشافی را در کشور آغاز کرده و تاکنون ذخایر خوبی در حوزه سنگ آهن،‌ ذغال سنگ،‌ طلا، روی، مس و سایر حوزه‌ها پیش‌بینی شده است که بدست آوریم.

وی توضیح داد: در حال حاضر نیز ۴۰۰ میلیون تن ذخیره جدید سنگ آهن و به همین میزان ذخیره جدید ذغال سنگ کشف شده و علاوه بر این ۵۰ تن طلا و مقداری ذخیره مس نیز اکتشاف شده است.

رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی همچنین با اشاره به تصویب طرح جامع فولاد طی دو سال گذشته و پیش‌بینی تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در سال ۲۰۲۵ در کشور گفت: ایران از سنگ آهن و منابع گاز کافی برای تحقق تولید این میزان فولاد برخوردار است و می‌توانیم یک بازار ۴۰۰ میلیون نفری را با احتساب کشورهای اطراف در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهیم.

کرباسیان با اشاره به افتتاح اولین پروژه فولاد استانی در سال جاری گفت: ۳ طرح فولاد استانی نیز تا پایان امسال به بهره‌برداری خواهد رسید و پیش‌بینی می‌کنیم همه ۷ طرح فولادی تا سال ۲۰۱۷ به بهره‌برداری برسند.

وی با بیان اینکه در صنایع پایین‌ دستی فولاد با کم توجهی روبرو بوده‌ایم،گفت: در حوزه مس نیز مقداری طرح نیمه تمام وجود دارد که اگر شرکت‌های خارجی علاقمند باشند می‌توانند در این بخش مشارکت کنند.

به گفته وی ظرفیت تولید مس در کشور نیز تا سال ۲۰۲۵ باید ۱٫۵ میلیون تن افزایش یابد که شرکت‌های داخلی و خارجی می‌توانند در این زمینه فعال باشند.

به گزارش فارس،رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی در پایان با بیان اینکه ظرفیت‌های معدنی و صنایع معدنی ایران در دومین اجلاس بین‌المللی معدن و صنایع معدنی معرفی می‌شوند،گفت: در این اجلاس ۱۱۷ میهمان خارجی از بیش از ۶۰ شرکت خارجی حضور دارند.

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظری که حاوی توهین یا افترا باشد، منتشر نمی‌شود.

بازار

اونس طلا (%0.19)
1244.7
2.40
مثقال طلا (%0.06)
493700
3,000
سکه امامی (%0.01)
1204650
1,500
دلار (%0.13)
3782
50
یورو (%0)
4407
0
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.