کد خبر: 151038

معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات خبرداد:

راه‌اندازی مرکز دوم خدمات تبادل اطلاعات، ویژه کسب‌وکارهای الکترونیک

معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات از راه‌اندازی مرکز دوم خدمات تبادل اطلاعات ویژه کسب‌وکارهای الکترونیک با اتصال ۶ دستگاه اجرایی برای ارائه سرویس به این کسب‌وکارها خبرداد.

سرویس تکنولوژی -

معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات در گفت‌وگو با خبرنگار تجارت‌نیوز، گفت: کارپوشه ملی ایرانیان در راستای دسترسی آزاد به اطلاعات ایجاد شده است. به این صورت که برای هر شخص ایرانی طبق قانون دسترسی آزاد به اطلاعات، می‌تواند در اینکارپوشه ثبت نام کند و خدمت دریافت کند.

وی با اشاره به اینکه مصوبه کارپوشه در جلسه شورای اجرایی سازمان فناوری اطلاعات تصویب شده بود، گفت: این مصوبه فراهم‌کننده زمینه تحقق ایجاد یک بستر امن و یکتا و قابل اعتماد برای مبادلات کاغذی اسناد میان مردم و دولت است.

به گفته وی، در این طرح، بستری فراهم می‌شود تا در فاز اول، دستگاه‌های اجرایی بتوانند در کارپوشه هر فرد ایرانی، بازخوردهای دولت از اطلاعات، اسناد و مدارک و همچنین خروجی فعالیت‌ها را ارسال کنند.

باقری اصل ادامه داد: همچنین مردم می‌توانند از کارپوشه خود، نتیجه خدماتی را که می‌خواهند از دستگاه‌ها بگیرند، شامل مجوزها، اسناد، مدارک و پیگیری آن‌ها را انجام دهند.

وی افزود: زیرساخت‌های امنیتی کارپوشه ایرانیان بر عهده سازمان فناوری اطلاعات و مرکز ماهر است که با پایش شبانه‌روزی و پیوست‌های  امنیتی آن برقرار شده است.

وی گفت: امنیت این کارپوشه در سه سطح برقرار شده است که در سطح سوم امنیت کد شده و اطلاعات به صورت کد شده ردوبدل می‌شود و از پیچیدگی خاصی برخوردار است.

باقری اصل حمایت از حریم خصوصی کاربران را کار اصلی کارپوشه ایرانیان دانست و گفت: در این کارپوشه قسمتی مربوط به حفاظت شخصی کاربران از داده‌های خودشان است.

وی یادآوری کرد: برخی رفتارها و اشکالات بانکی که کاربران آن را انجام می‌دهند از قبیل بی‌احتیاطی در واردکردن رمز بانکی و یا در اختیار گذاشتن رمز بانک خود به دیگران و… در این کارپوشه به کاربران آموزش داده می‌شود تا از بروز این مشکلات جلوگیری شود.

باقری اصل گفت: این بستر واحد و تجمیع شده صرفه‌جویی بسیار زیادی را در جهت حذف هزینه‌های سربار دستگاه‌ها جهت ارسال اعلان و ابلاغیه‌ها و همچنین کاهش ترافیک تبادل و گردش اطلاعات مورد نیاز از شبکه داخلی دستگاه‌ها و نهادهای عمومی را در بردارد.

وی افزود: از دیگر ویژگی‌های برجسته این بستر می‌توان به کاهش مراجعه حضوری مردم به دستگاه‌های اجرایی، نهادهای عمومی، تسریع در پاسخگویی به ارباب‌رجوع و تجمیع تمام اعلانات و مکاتبات دستگاه‌های اجرایی و نهادهای عمومی به اشخاص در سامانه‌ای واحد اشاره کرد.

معاون دولت الکترونیک کارپوشه ایرانیان را گام نخست در این زمینه دانست و گفت: در کارپوشه ایرانیان برای هر کاربر ایرانی یک کارپوشه ساخته می‌شود و به این صورت تمام ایرانیان می‌توانند کارپوشه داشته باشند.

او خاطر‌نشان کرد: برای انجام این کار با دریافت اثر انگشت و احراز هویت به سادگی این کارپوشه ایجاد می‌شود و بعد از ثبت نام از دستگاه‌ها برای کاربر پیامک ارسال می‌شود. این طرح در حال حاضر به صورت رایگان انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: موضوع کارپوشه در بستر دولت همراه دیده شده است و از طریق پیام‌هایی که در این کارپوشه ارسال می‌شود می‌تواند ابلاغ یا نتیجه یک فرآیند و یا درخواست مجوز و نتیجه آن به فرد اعلام شود و همچنین تقاضای مدرک تحصیلی و یا پیگیری کاری در دستگاه و اداره‌ای باشد.

معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات گام دوم در این زمینه را دولت همراه اعلام کرد و اظهار داشت: دولت همراه سامانه‌ای است که در این سامانه سرویس‌های واحدی که دستگاه‌ها ارایه می‌کردند به صورت یکپارچه در بستر تلفن همراه قرار می‌گیرد.

به طور مثال در پرداخت قبض به صورت یکپارچه و با همان بستر بانکی موجود عمل می‌شود.

وی در ادامه از راه‌اندازی مرکز دوم خدمات تبادل اطلاعات ویژه کسب‌وکارها خبر داد و گفت: اتصال ۶ دستگاه اجرایی برای ارائه سرویس به کسب‌وکارهای الکترونیکی نیز صورت گرفته است و دو دستگاه اجرایی ثبت احوال و پست هر کدام به ترتیب برای احراز هویت و احراز پست هم اکنون در حال خدمت‌رسانی هستند.

به گزارش تجارت نیوز، در این سامانه هر یک از مردم و کسب‌وکارها دارای یک کارپوشه‌ الکترونیکی تحت عنوان ایران پوشه هستند.

همه اقلام تحویل گرفتنی الکترونیکی شامل اعلان‌ها و ابلاغیه‌های دولتی و مکاتبات از تمام دستگاه‌های اجرایی و نهادهای عمومی به‌صورت یکپارچه و اختصاصی دریافت شده و از هرجایی بدان دسترسی وجود خواهد داشت.

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.