کد خبر: 151278

رونمایی از ارقام جدید برنج مقاوم به خشکسالی توسط سازمان انرژی اتمی

دو رقم جدید برنج مقاوم به کم‌آبی و خشکسالی موسوم به «طاهر» و «قدس» که دارای منشاء طارم و هاشمی هستند، در روزهای یکشنبه و دوشنبه ۲۳-۲۲ مرداد ماه جاری در شهرهای آستانه، لنگرود و طالش رونمایی می‌شوند.

سرویس کسب‌وکار -

این پروژه‌ها با تلاش ۹ ساله مرکز کشاورزی هسته‌ای کرج وابسته به پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای سازمان انرژی اتمی ایران و همکاری مرکز تحقیقات برنج کشور از سال ۸۷ آغاز شده و همه مراحل آزمایشی و ارزیابی‌های لازم مولکولی، بیو شیمیایی و غیره را با موفقیت طی کرده است.ارقام مذکور از لحاظ کمی و کیفی نسبت به منشا خود از مزیت‌های خوبی برخوردارند. از جمله طاهر با منشاء طارم دو هفته زودتر می‌رسد و قد آن حدود ۳۰ سانتی‌متر از طارم محلی کوتاه‌تر است.

به گزارش تجارت‌نیوز، قدس نیز با منشا هاشمی صفات منحصربه‌فرد خود را دارد و مقاوم به خشکسالی و تنش‌های زیستی است. این ارقام بیش از ۴۰ درصد افزایش محصول نسبت به ارقام معمولی دارند، خوش‌پخت هستند و خوب قد می‌کشند.

برای انجام این کار ۶ شالی‌کار نخبه وزارت جهاد کشاورزی انتخاب شدند و در شرق و غرب استان گیلان این ارقام در ۶ مزرعه کشت شده‌اند که از سه مزرعه شامل دو مزرعه رقم طاهر در آستانه و لنگرود و یک مزرعه رقم قدس در طالش رونمایی می‌شود.

 

منبع: ایسنا

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%1.41)
1328.9
18.5
مثقال طلا (%0.62)
668700
4100
سکه امامی (%0.42)
1621100
6800
دلار (%0)
4773
یورو (%0)
5836
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.