ت
کد خبر: 132117

ساخت میکروسکوپ نیروی اتمی با پشتیبانی صندوق حمایت از صنایع الکترونیک

یکی از انواع میکروسکوپ‌های پروب روبشی است که از یک پروب نوک تیز در ابعاد کمتر از ۸ نانومتر که بر روی نمونه حرکت می‌کند، استفاده می‌کند. AFM علاوه بر تصویربرداری در مقیاس نانو به منظور بررسی خواص و ساختار سطحی مواد در ابعاد نانومتری نیز به کار می‌رود.

سرویس تکنولوژی -

به گزارش تجارت‌نیوز، هدف از این طرح بررسی روند انجام واکنش‌ها و تهیه تصاویر از روند پیشرفت آن‌ها، مانند بررسی تأثیر یک دارو بر روی یک نمونه خاص یا بررسی روند تشکیل یک کریستال است. برای دستیابی به این هدف لازم است تا بخش الکترونیک میکروسکوپ یکپارچه شده و با تغییراتی که اعمال می‌شود امکان ثبت تصویربرداری با سرعت بالا فراهم شود.

سرعت تصویربرداری در سیستم‌های قبلی AFM حداکثر تا ۳ line/sec قابل افزایش بود که در طرح فعلی این سرعت تا ۱۰۰ line/sec قابل افزایش خواهد بود.

خواص قابل اندازه‌گیری با این دستگاه شامل مورفولوژی هندسی، توزیع چسبندگی، اصطکاک، ناخالصی سطحی، جنس نقاط مختلف سطح، کشسانی، خواص مغناطیسی، بزرگی پیوندهای شیمیایی، توزیع بارهای الکتریکی سطحی و قطبیت الکتریکی نقاط مختلف است. در عمل از این قابلیت‌ها برای بررسی ویژگی‌هایی همچون خوردگی، تمیزی، یکنواختی، زبری، چسبندگی، اصطکاک و اندازه استفاده می‌شود.

دقت بالا، عدم محدودیت در بررسی اغلب سطوح در شرایط محیطی مختلف، عدم نیاز به آماده‌سازی نمونه در اغلب موارد، سرعت بالای اندازه‌گیری، تهیه تصویر سه‌بعدی و توانایی بررسی انواع خواص سطحی موجب توجه ویژه و رو به رشد به این دستگاه در حوزه‌های مختلف تکنولوژی کاربردی اعم از الکترونیک، هوافضا، خودروسازی، علم مواد، بیولوژی، ارتباطات از راه دور، داروسازی، لوازم آرایشی،پتروشیمی و … شده است.

در حال حاضر کاربران این محصول نزدیک به ۸۰ دانشگاه و مرکز پژوهشی در داخل کشور است. قیمت محصول در مقایسه با نمونه مشابه خارجی با مشخصات مشابه، حدود ۶۰ درصد آن است.

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.24)
1287.0
3.10
مثقال طلا (%0.33)
517800
17,000
سکه امامی (%0.13)
1212200
16,000
دلار (%0.13)
3838
50
یورو (%0.39)
4579
180

در آکادمی تجارت بخوانید

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.