معاون اول رئیس‌جمهور:

شخصی که برای وزارت علوم انتخاب شد در لحظات آخر انصراف داد

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: کابینه دوازدهم قادر خواهد بود در مواجهه با چالش‌ها و تحقق وعده‌هایی که رئیس‌جمهوری داده، به خوبی عمل کند.

شخصی که برای وزارت علوم انتخاب شد در لحظات آخر انصراف داد

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور صبح امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران با بیان اینکه کابینه پیشنهادی رئیس‌جمهوری کابینه خوب و کارآمدی است، اظهار کرد: این کابینه شامل ترکیبی از مدیران با تجربه است که اندوخته بسیار خوبی به همراه خود دارد و به واسطه حضور در دولت‌های گذشته از تجربیاتی در مواجهه با چالش‌ها برخوردار هستند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی با بیان اینکه افراد جوانی در کابینه حضور دارند که می‌توانند در تصمیم‌گیری‌های دولت کمک‌کننده باشند، خاطرنشان کرد: در ترکیب کابینه علاوه بر وزرا، معاونان رئیس‌جمهور نیز حضور دارند و در مجموع حدود ۳۴ نفر به عنوان تصمیم‌گیرنده دور میز هیات دولت می‌نشینند.

معاون اول رئیس‌جمهور تاکید کرد: در مجموع دولت دوازدهم دولت کارآمدی خواهد بود که قادر است در مواجهه با چالش‌ها و تحقق وعده‌هایی که رئیس‌جمهوری داده، به خوبی عمل کند.

جهانگیری درباره وضعیت معرفی وزیر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: برای این وزارتخانه با یکی از برادران توافق شده بود اما در لحظات آخر ایشان اعلام انصراف کردند، در این شرایط آقای رئیس‌جمهور باید یا کابینه را نگه می‌داشت تا فرد دیگری انتخاب شود یا اینکه کابینه و سرنوشت دولت را سریع‌تر تعیین می‌کرد.

وی با بیان اینکه تصمیم رئیس‌جمهوری بر این بود که مانند دور قبل در روز تحلیف کابینه را معرفی کند، ادامه داد: معرفی کامل اعضای کابینه در روز تحلیف به دلایلی به تعویق افتاد. اما در نهایت ایشان تصمیم گرفتند که کابینه جدید را سریع‌تر تشکیل دهند. وزیر پیشنهادی علوم نیز در اولین فرصت مشخص خواهد شد.

معاون اول رئیس‌جمهور در ادامه صحبت‌های خود درباره برخی انتقادات نسبت به سن کابینه پیشنهادی دولت دوازدهم و وضعیت حضور زنان در این کابینه تصریح کرد: در حال حاضر سه عضو کابینه خانم هستند و با توجه به اینکه بر اساس قانون حدود هزار مدیر اعم از استانداران و معاونان وزرا جزو مقامات کشور محسوب می‌شوند، به زنان اطمینان می‌دهم که دولت دوازدهم به حضور آنها در جمع مقامات کشور مصمم است.

وی خاطرنشان کرد: آقای رئیس‌جمهور در نخستین جلسه پیش از معرفی وزرا تاکید داشتند که پذیرفته نیست در بین وزرا، وزیری معاون زن در حوزه‌های مختلف نداشته باشد.

جهانگیری تاکید کرد: اطمینان می‌دهم که حتما تعداد قابل توجهی از زنان باتجربه و تحصیلکرده در جمع مقامات دولت دوازدهم خواهند بود.

معاون اول رئیس‌جمهور همچنین با تاکید بر لزوم حضور مدیران قومیت‌های مختلف در جمع مقامات کشور گفت: همان تاکیدی که بر حضور در دولت وجود دارد، نسبت به قومیت‌ها نیز مطرح است و هم رئیس‌جمهوری در این موضوع جدی هستند و هم من پیگیر تحقق این اقدام هستم. ما اصرار داریم که حتما از قومیت‌ها و افراد در استان‌های مختلف در معاونان وزرا و استانداران و سفرا حضور داشته باشند.

وی درباره میانگین سنی اعضای کابینه نیز خاطرنشان کرد: اصرار ما بر این است که حتی‌الامکان از افرادی که به سن بازنشستگی رسیده‌اند، مگر در استثناها در رده‌های معاونان کمتر استفاده شود.

اسحاق جهانگیری در ادامه درباره حضور صالحی امیری در هیات دولت و تیم اطلاع‌رسانی دولت دوازدهم تصریح کرد: تصمیماتی که گرفته می‌شود زمانی عملیاتی می‌شوند که ابلاغ شوند. در همین راستا آقای روحانی با آقای صالحی امیری مذاکرتی داشته اند و این مذاکرات خیلی پیش رفته است و چنانچه که رئیس‌جمهوری به نتیجه قطعی برسد و آقای صالحی امیری نیز موافقت کنند حتما ابلاغ مورد نظر انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: آقای صالحی امیری قطعا به دولت علاقمند هستند و دوست دارند که به دولت در هر جایی که رئیس‌جمهوری اعلام کند کمک کنند.

معاون اول رئیس‌جمهور در ادامه درباره اظهارات اخیر خود نسبت به لزوم اعطای اختیارات ویژه به ستاد اقتصاد مقاومتی گفت: تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی توقعی فراتر از تعهدات دولت است که رهبری از مجموعه کشور خواسته‌اند تا برای تحقق آن به صحنه بیایند و تلاش کنند. متناسب با این مطالبات نیز باید اختیاراتی در اختیار این ستاد قرار بگیرد.

جهانگیری با بیان اینکه این اختیارات می‌تواند هم در حوزه دولت و هم در حوزه فعالیت قوای دیگر باشد، تاکید کرد: پیش‌نیاز سرمایه‌گذاری ایجاد شغل و کار جدی در اقتصاد کشور، امنیت سرمایه‌گذاری است که باید این مسئله طی قوانینی که مجلس تصویب می‌کند و همچنین در اقدامات قوه قضاییه و حرکت نهادهای بازرسی و نیروهای اطلاعاتی مورد توجه قرار بگیرد.

وی تصریح کرد: این نهادها هر حرکتی که می‌خواهند انجام دهند باید محاسباتشان این باشد که این حرکت چقدر می‌تواند امنیت سرمایه‌گذاری را تحت تاثییر خود قرار دهد.

رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی گفت: ستاد اقتصاد مقاومتی باید دارای اختیاراتی باشد که طی آن از قوای دیگر بخواهد تصمیمات آنها در راستای تصمیمات این ستاد قرار بگیرد.

معاون اول رئیس‌جمهور در پایان صحبت‌های خود به خبرنگاران به مناسبت فرا رسیدن روز خبرنگار تبریک گفت و از آنها تشکر کرد.

 

منبع: ایسنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید