ت
کد خبر: 132163

ضوابط اجرایی استهلاک دارایی‌ها از سوی سازمان مالیاتی اعلام شد

بر اساس بخشنامه جدید سازمان مالیاتی، ماده ۱۹ اصلاحی بخش مقررات و ضوابط اجرایی دارایی‌های استهلاک‌پذیر ابلاغ شد.

سرویس اقتصاد کلان -

به گزارش تجارت‌نیوز؛ در بخشنامه جدید رئیس سازمان مالیاتی، ماده ۱۹ اصلاحی بخش مقررات و ضوابط اجرایی دارایی‌های استهلاک‌پذیر (موضوع ماده ۱۴۹ قانون مالیات‌های مستقیم) ابلاغ شد.

بر اساس ماده ۱۹ اصلاحی موسسات مجاز هستند که دارایی‌های استهلاک‌پذیر خود را بیش از مدت و یا با نرخی کمتر از نرخ‌های مندرج در جدول مربوطه مستهلک نمایند. مشروط به اینکه فهرست دارایی­‌های مربوط و نحوه استهلاک آنها را تا پایان انقضای مهلت تسلیم اظهارنامه عملکرد سال تحصیل دارایی و یا در اولین سال استفاده از مقررات و ضوابط این مجموعه به اداره امور مالیاتی ذیربط اعلام نماید.

تبصره: حکم این ماده برای دوره معافیت یا محاسبه مالیات با نرخ صفر جاری نخواهد بود.

ضمنا در راستای مصوبه مذکور خاطرنشان می‌سازد، موسسات می­‌توانند در اولین سال استفاده از مقررات و ضوابط اجرایی دارایی‌­های استهلاک‌پذیر، دارایی‌­های تحصیل و خریداری شده قبل از سال ۱۳۹۵ خود را با رعایت مفاد مقررات ماده ۱۹ اصلاحی یاد شده و تبصره آن، بیش از مدت و یا با نرخی کمتر از نرخ­‌های مقرر در جدول استهلاکات مالیاتی، مستهلک نمایند.

در بخشنامه تقوی‌نژاد آمده است، متن ماده ۱۹ اصلاحی بخش مقررات و ضوابط اجرایی دارایی‌­های استهلاک­‌پذیر (موضوع ماده ۱۴۹ قانون مالیات‌­های مستقیم اصلاحی مصوب ۳۱/۰۴/۱۳۹۴) که بنا به پیشنهاد شماره ۱۳۰۶/۲۰۰ مورخ ۰۴/۰۲/۱۳۹۶ سازمان متبوع و طی نامه شماره ۱۶۲۶۷ مورخ ۰۴/۰۲/۱۳۹۶ دفتر وزارتی، به شرح ذیل به تصویب وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی رسیده است، جهت اجرا ابلاغ می‌­گردد.

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظری که حاوی توهین یا افترا باشد، منتشر نمی‌شود.

بازار

اونس طلا (%0.31)
1251.7
3.90
مثقال طلا (%0.19)
497500
9,500
سکه امامی (%0.26)
1202450
31,500
دلار (%0.19)
3779
70
یورو (%0.9)
4484
400
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.