کد خبر: 144916

عراق به گاز ایران برای تولید برق نیاز دارد

وزیر برق عراق گفت: ظرف ۷ سال آینده، عراق به گاز طبیعی ایران برای تامین نیروگاه‌های برق خود، نیاز خواهد داشت چراکه میزان تولید گاز داخلی کافی نخواهد بود.

سرویس بازار -

قاسم الفهداوی گفت: ایستگاه‌های برق جدید به زودی وارد خدمت می‌شوند و بنابرین به واردات گاز نیاز پیدا خواهیم کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از اویل پرایس، طبق گفته وزیر برق عراق تولیدات گاز طبیعی از میادین جنوبی عراق در استان بصره برای تامین تقاضای تولید نیروی برق کافی نخواهد بود.

این وزیر عراقی گفت: هرچند با شروع تولید از میادین برنامه‌ریزی شده سیبا، منصوریه و انبار غربی، نیاز عراق به واردات در آینده کاهش خواهد یافت.

در ماه گذشته ایران بالاخره شروع به صادر کردن گاز به همسایه خود عراق کرد. این پروژه به علت چالش‌های امنیتی موجود به علت جنگ داخلی در عراق با ۴ سال تاخیر مواجه شده بود. طبق آنچه معاون وزیر نفت به ایرنا گفته بود صادرات نفت با نرخ ۷ میلیون متر مکعب در روز آغاز می‌شود اما در آینده باید به ۳۵ میلیون متر مکعب در روز برسد.

گاز عراق تحت دو قرارداد تامین خواهد شد؛ یکی برای صادارات گاز به نیروگاه برق بغداد و دیگری برای صادرات به بصره. ایران در حال حاضر به همسایه تشنه انرژی خود برق صادر می‌کند.

پیشتر در این ماه ایران هم به نوبه خود اولین قرارداد نفتی ایرانی (IPC) را با غول نفتی فرانسه توتال منعقد کرد که این اولین قرارداد مهم ایران با کشورهای بزرگ جهان پس از برداشته شدن تحریم‌ها است. توتال قراردادی را با ایران برای توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی که بزرگ‌ترین میدان گازی جهان است، امضا کرد. پروژه فاز ۱۱ میدان پارس جنوبی دارای ظرفیت تولید ۲ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی در روز است که معادل ۴۰۰ هزار بشکه نفت در روز، به همراه میعانات آن است. توتال در ۳ ژوئیه اعلام کرد گاز تولید شده از این پروژه از سال ۲۰۲۱ شروع به تامین بازار داخلی ایران خواهد کرد.

 

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.01)
1335.5
0.1
مثقال طلا (%0.5)
739500
3700
سکه امامی (%0.33)
1835000
6000
دلار (%0)
4200
یورو (%1.25)
6860
85
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.