کد خبر: 151343

مطالعات محقق ایرانی نشان داد؛

فیس‌بوک، واتس‌آپ و وایبر در معرض خطر کلاهبرداری و هک‌ شدن

فیس‌بوک، واتس‌آپ و وایبر در معرض خطر کلاهبرداری و هک‌ شدن قراردارند چرا که از آپشن‌های امنیتی مهم استفاده نمی‌کنند.

سرویس تکنولوژی -

محققان دانشگاه بیریگم یانگ به رهبری الهام وزیری‌پور دریافته‌اند اکثر کاربران پیام‌رسان محبوب مانند فیس‌بوک مسنجر، واتس‌آپ و واییر در معرض خطر کلاهبرداری یا هک‌ شدن هستند چون از آپشن‌های امنیتی مهم استفاده نمی‌کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از ساینس دیلی، الهام وزیری‌پور، دانشجوی مقطع دکترای علوم رایانه این دانشگاه و رهبر ارشد این تحقیق، گفت: ما به دنبال درک این موضوع بودیم که کاربران چگونه از مالکیت خصوصی خود حفاظت می‌کنند و دریافتیم که آن‌ها عموما هیچ کاری در این رابطه انجام نمی‌دهند.

گرچه برنامه‌های پیام‌رسان واتس‌آپ و وایبر، پیام‌ها را به صورت پیش‌فرض رمزگذاری می‌کنند، هر سه برنامه‌های پیام‌رسان مزبور نیازمند فرآیند اعتبارسنجی (authentication ceremony) برای تضمین امنیت واقعی‌شان هستند. اما چون اکثر کاربران از این فرآیند و اهمیت آن ناآگاه‌اند، امکان اینکه هکر یا شخص ثالت بخواهد مکالمات آن‌ها را استراق سمع کند وجود دارد.

فرآیند اعتبارسنجی به کاربران امکان تایید کردن هویت طرف مکالمه‌ موردنظرشان را می‌دهد و اطمینان می‌دهد که هیچ فرد دیگری حتی شرکت ارائه دهنده نرم‌افزار پیام‌رسان پیام‌هایشان را رهگیری نخواهد کرد.

تیم تحقیقاتی در مرحله نخست یک آزمایش دومرحله‌ای، از شرکت‌کنندگان حاضر خواست یک شماره کارت اعتباری را با شرکت‌کننده دیگری به اشتراک بگذارند. محققان به شرکت‌کنندگان درباره خطرات بالقوه هشدار دادند و آن‌ها را تشویق کردند از ایمن‌بودن پیام‌هایشان اطمینان حاصل کنند. با این حال، فقط ۱۴ درصد کاربران حاضر توانستند گیرنده پیامشان را با موفقیت اعتبارسنجی کنند.

در مرحله دوم، دوباره از شرکت‌کنندگان خواسته شد یک شماره کارت اعتباری را به اشتراک بگذارند اما این بار محققان بر اهمیت اعتبارسنجی تاکید کردند و ۷۹ درصد کاربران توانستند با موفقیت طرف مکالمه خود را اعتبارسنجی کنند. علی‌رغم این افزایش قابل توجه، تیم علمی متوجه مشکل دیگری شد و آن این که به طور متوسط ۱۱ دقیقه طول کشید تا شرکت کنندگان طرف مکالمه خود را اعتبارسنجی کنند و این مدت زمان زیادی است.

چون اکثر مردم مشکلات امنیتی مهم را تجربه نکره‌اند، مجاب کردن آن‌ها به تلاش برای درک و استفاده از ویژگی‌های امنیتی که برنامه‌های نرم‌افزاری ارائه می‌دهند، دشوار است و تیم تحقیقاتی به دنبال آسان‌تر کردن انجام این کار و کاهش زمان انجام آن است.

وزیری پور گفت: چنانچه با استفاده از یک فناوری جدید، فرآیند اعتبار سنجی را در پشت صحنه و به صورت خودکار و بدون تلاش برای کاربران اجرا کنیم، می‌توانیم بدون نیاز به آموزش دادن آن‌ها، مشکلات امنیتی موجود را حل کنیم.

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%1.45)
1329.4
19.0
مثقال طلا (%0.62)
668750
4150
سکه امامی (%0.42)
1621100
6800
دلار (%0)
4773
یورو (%0)
5836
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.