ت
کد خبر: 117465

پیش‌بینی قیمت دلار در سال ۹۶

شاید بتوان گفت اهمیت قیمت دلار در اقتصاد ایران همانند اهمیت نرخ بهره پایه در اقتصادهاى توسعه یافته است. متغیرى کلیدی که تغییرات آن مى تواند بسیارى از متغیرهاى اقتصادى همانند تورم، تورم انتظارى، صادرات ، واردات و تغییرات قیمت برخى دیگر از متغیرها همانند قیمت سکه ، مسکن و ارزش سهام شرکت ها را

سرویس بازار -

شاید بتوان گفت اهمیت قیمت دلار در اقتصاد ایران همانند اهمیت نرخ بهره پایه در اقتصادهاى توسعه یافته است.

متغیرى کلیدی که تغییرات آن مى تواند بسیارى از متغیرهاى اقتصادى همانند تورم، تورم انتظارى، صادرات ، واردات و تغییرات قیمت برخى دیگر از متغیرها همانند قیمت سکه ، مسکن و ارزش سهام شرکت ها را تحت تاثیر قرار مى دهد و از این جهت پیش بینى جهت حرکت آن در اقتصاد ایران از اهمیت بالایی برخوردار است.

همانطور که در کانال تکنیکالى شناسایی شده توسط موسسه بامداد ملاحظه کرده اید قیمت دلار از ابتداى دولت آقاى روحانى در یک کانال صعودى قرار گرفته و در این سه سال و نیم سه بار افزایش قیمت و سه بار کاهش داشته است اما هر کاهش قیمت کمتر از میزان بار قبل بوده است و همین امر سبب شده است که قیمت دلار از قیمت نزدیک به ٢٨۵٠ تومان دراین سه سال و نیم به قیمت ٣٩٠٠ تومان رسیده است .

همانطور که از تحلیل کانال صعودى قیمت دلار مشخص است دلار تا انتهاى سال مى تواند تا عدد نزدیک ۴٠٠٠ تومان افزایش یاید اما سوال اساسی آن است که پس از رسیدن به سقف کانال در طى ماههاى آینده و در سال ٩۶ چه مسیری را دنبال مى کند؟

براى پاسخ به این سوال باید به عواملى که مى تواند بر روى قیمت دلار در طى ماههاى آینده اثر بگذارد اشاره کرد ، عواملى همانند :

– نحوه واکنش ایران به تمدید تحریم هاى آمریکا بر علیه ایران

– نحوه واکنش دولت ترامپ به توافق نامه هسته اى

– اجراى سیاست یکسان سازى نرخ ارز

– انتخابات ریاست جمهورى سال ٩۶ تردیدی در این نیست که قیمت دلار یک متغیر فرا اقتصادى است که تحولات سیاسی به شدت بر روى روند تغییرات آن اثر مى گذارد .

به عنوان مثال همانطور که در سال ٩٢ و پس از روى کار آمدن یک دولت میانه رو و توافق نامه اولیه ژنو قیمت دلار نزدیک به ١٠٠٠ تومان کاهش قیمت داشت ، هر گونه تنش در برجام و توافق هسته اى از سوى ایران یا دولت ترامپ مى تواند قیمت دلار را با شتاب از کانال سه سال و نیمه خود به سمت بالا خارج کرده و به سمت قیمت های بالاى بیشتر از ۴٠٠٠ تومان یا شاید تا نزدیک ۵٠٠٠ تومان با شتاب بالایی حرکت کند.

به دلیل همین اثر تحولات سیاسی بر روى قیمت دلار ، در صورت پیروزى یک دولت اصولگرا در انتخابات ریاست جمهورى سال آینده که مواضع متفاوتى در قبال برجام و توافق هسته اى داشته باشد ، قیمت دلار مى تواند باز هم از کانال ترسیم شده خارج شده و به قیمت هاى بالاى ۴٠٠٠ تومان تومان برسد .

همچنین در صورت پیروزى آقاى روحانى یا یک دولت میانه رو در انتخابات ریاست جمهورى سال آینده و اجراى سیاست یکسان سازى نرخ ارز که به نظر مى رسد به دلیل حساسیتهاى بالاى آن اجراى آن توسط بانک مرکزى قبل از انتخابات ٩۶ بعید به نظر مى رسد ، نحوه اجراى این سیاست نیز مى تواند مسیر تازه اى را براى قیمت دلار ترسیم کند .

در صورت واگذارى تعیین قیمت به بازار پس از یکسان سازى نرخ ارز ، باز هم باید منتظر شتاب افزایش نرخ ارز پس از آزاد سازى باشیم و سپس عوامل عرضه و تقاضا و میزان صادرات نفتى و غیر نفتى و واردات مى تواند روند حرکت قیمت دلار را در میان مدت تعیین کنند و همچنین در صورت اجراى سیاست یک سازى نرخ ارز به صورت دستورى با آنکه ممکن است قیمت ارز در رقمى کمتر از ۴٠٠٠ تومان تک رقمى شود اما استمرار و حفظ قیمت در این کانال در بلند مدت ناممکن به نظر مى رسد .
به گزارش خبرآنلاین: در پایان مى توان گفت که قیمت دلار با توجه به چهار عامل سیاسی و اقتصادى اثرگذار ذکر شده در بالا پس از احتمال اصلاح قیمت هاى مقطعى و کوتاه مدت، در سال ٩۶ مى تواند کانال تکنیکال افزایشی سالهاى گذشته را از بالا شکسته و به سمت بالا قیمت هاى بالاى ۴٠٠٠ تومان و شاید تا نزدیک به ۵٠٠٠ حرکت کند و شیب و میزان افزایش قیمت در سال آینده را متغیرهاى سیاسی همانند انتخابات ریاست جمهورى سال ٩۶ ایران و استمرار یا عدم استمرار توافقنامه هسته اى و واکنش دولت ایران و دولت تازه آمریکا به برجام تعیین خواهد کرد اما به نظر مى رسد در هر سناریوی سیاسی یا اقتصادى در سال ٩۶ افزایش حداقل ۵٠٠ تومانى قیمت دلار در سال آینده بسیار محتمل خواهد بود .

16 دیدگاه
 1. 7  2

  دلار هیچ تغییر قیمتی نداشته این پول ملی ایران است که روز به روز بی ارزش تر می شود ، بیچاره کارگر و کارمند جماعت که باید به ریال سابق تومن حقوق بگیرد و به دلار خرج کند نمی بینید هر کس می خواهد چیزی را گران کند از قیمت فوب خلیج فارس می گوید یا مثلا می گویند هر ساعت صندلی هواپیما به قیمت جهانی ۵۰ دلار است من در سال ۹۰ با حقوقم که نزدیک دو تومان بود می توانستم ۱۹۰۵دلار بخرم الان که حقوقم نجومی شده و به ۳ تومن رسیده ۷۵۰ دلار می توانم بخرم .

 2. یک شهروند کاسب  10  3

  اگر کارمند جماعت راضی نیست چرا میز خود را ترک نمیکند و به جمع کاسب ها بپیوندد. آنوقت هم از افزایش دستمزد متناسب با نوسانات بازار منفعت میبرند و هم از استرس شغلی و زخم معده. شاید کارمند جماعت دوست دارد که هم حقوق خوب بگیرد و هم حق سنوات و عیدی و حق مسکن و امکانات باشگاههای رفاهی و تعاونی های مربوطه و بعد هم در سن ۵۰ سالگی بازنشست شود
 3. 7  0

  کاسب جان
  خدا این چیزهایی که گفتی از دهنت بشنوه ، ولی من و شما باید به قضیه سیستمی نگاه کنیم ، هر وقت وضع کارمندا بد باشه شک نکنید وضع کسبه هم خرابه ، و بالعکس . بحث سر حقوق و دستمزد نیست سر نرخ دلار است ، بی تقاوتی دولت در برابر بی ارزش شدن پول ملی به زیان کسبه ، کارگران و کارمندان است فقط کسانی سود می برند که به سیستم بانکی بدهکارند یا صادرات دارند . خود دولت که بزرگترین بدهکار است با افزایش نرخ دلار سر مردم کلاه می گذارد .

 4. یک شهروند کارمند  0  0

  دوست عزیز یک کارمند البته اگه با عدالت کارمند شده باشد چندین سال درس خوانده و بیدار خوابی کشیده بعد هم از هفت هوان رستم رد شده تا قبول بشه جوونیشو در این راه گذاشته اگه میخواست کاسب بشه خیلی زودتر میشد و چند سال زندگیشو جلو انداخته بود بسیاری از شغل کارمندها پر استرس تر از کاسب کاریه حداقل دیگه صدتا رییس و بازرس و غیره ندارن اگه بچشون مریض بشه شاید یک ساعت وقت پاس گرفتن بهشون ندن درگیری فکری بیشتر کارمندا به نظر من از خیلی کاسب ها بیشتره البته کاسب ها هم مشکلات خودشونو دارن از قدیم گفتن اواز دهول شنیدن از دور خوش است
 5. 0  0

  امریکا با ۳۰۰میلیون جمعیت ۷۰۰هزار کارمند دولتی و بلژیک با ۱۱ میلیون جمعیت ۶۵هزار کارمند دولتی داره و ایران با ۸۰میلیون جمعیت ۵ میلیون کارمند دولتی داره. پول نفت داره خرج کارمندان دولت میشه. کارمندانی با اضافه کاری زیاد و راندمان کاری پایینی و با امنیت شغلی دارند باید خیلی خوشحال باشند چون وضعیت شغلی برای عموم خیلی سخت تره.
 6. 0  0

  باید کلیه ارگانهای دولتی و کارمندان آنها باید به بخش خصوصی واگذار بشه . دولت باید بیشتر به مسائل کلی کشور و حوزه خارجی تمرکز کند نه اینکه درگیر کارمندان باشه.
 7. 4  0

  با سلام
  نظر شما در مورد تبدیل سپرده ریالی مدت دار با سود ۲۰ درصد به سپرده ارزی مدت دار با سود ۶ درصد چیست؟
 8. 0  0

  تو این جامعه هیچ قشری بدبخت تر از کارگر اونم از نوع قراردادی نیست.هرشب باید با نذر ونیاز بخوابی صبح اخراج نشی. فقط دلال وکاسب وبساز بنداز یک سری کارمند خر مرادو میتازونن.که وامهای کلان میگیرن و …
 9. 4  0

  اقا تمام این حرفاتون به جا ولی بازم ملت ایران زمانی که دنیا داره بالا میره کشور ما داره روز به روز به جای پیشرفت ، پسرفت میکنه.
 10. 1  0

  نرخ واقعى دلار را بازار تعین خواهد کرد اگر تجارت را ازاد بگذارند مثل دبى تمام نرخها به قیمت واقعى خود میرسند ایرانى دبى و بیشتر حاشیه خلیج رو از لحاظ تجارت در دست داره ولى تو کشور خودش چون اعتماد نیست نمیتونه فقط یک مدیریت درست هستش که کشورمون رو به سمت پیشرفت خواهد برد امیدوارم دیگه عمل شود .
 11. 0  3

  آقای خامنه ایی با تدبیر هاش هست که کسی نمی تونه به ایران چپ نگاه کنه کل وقت وزندگیشو گذاشته برای ملت ایران که ماها مثل عراق نشیم مثل سوریه نشیم مثل کشورهای دیگری که دست هر نامحرمی تو سفره شون دراز میشه نشیم ای ملت ایران شما چه تون شده چرا به همدیگر اینهمه ظلم وستم میکنید سالهای قبل از انقلاب بعداز پیروزی انقلاب و۸ سال جنگ یادتون رفته ما همان مردمان هستیم که کنار هم جنگیدیم ای کسانی که در دادگستری ها اداره جات هستید عاجزانه تقاظا دارم کمی به گذشته بیندیشید یادتون رفته که بهترین رفیقامون کنار مون جون دادند یادتون رفته تو روبخدا تو کارتون محکم باشید برای سلامتی آقا امام زمان ورهبر بزرگوارمان صلوات

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظری که حاوی توهین یا افترا باشد، منتشر نمی‌شود.

بازار

اونس طلا (%0.3)
1251.8
3.80
مثقال طلا (%0.19)
497500
9,500
سکه امامی (%0.26)
1202450
31,500
دلار (%0.19)
3779
70
یورو (%0.9)
4484
400
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.