کد خبر: 144182

معرفی بهترین منطقه خلیج فارس برای تولید برق از جزر و مد

محققان کشور در تحقیقات خود از ۱۰ ایستگاه در سواحل خلیج فارس، بهترین منطقه برای تولید انرژی از نوسانات جزر و مدی را تعیین کردند.

سرویس بازار -

مسعود صدری نسب، مجری پروژه «پتانسیل‌یابی انرژی جزر و مدی در دریای عمان و خلیج فارس» درباره انجام این پروژه اظهار کرد: مشکلات استفاده از سوخت‌های فسیلی همچون آلودگی‌های محیط زیست‌محیطی بر کسی پوشیده نیست، بنابراین بسیاری از کشورها به سمت استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر روی آورده‌اند. دریا و انرژی جزر و مد یکی از این منابع است که برخی از کشورهای همسایه همچون هند و پاکستان نیز به استفاده از این منبع برای استحصال انرژی اقدام کرده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، صدری نسب ادامه داد: ایران نیز در شمال و جنوب از موهبت وجود آب دریا برخوردار است که باید از آن برای استحصال انرژی بهره برد. بنابراین در این پروژه از شمال خلیج فارس تا چابهار مطالعات به منظور اندازه‌گیری نوسانات جزر و مدی انجام شد. بر اساس این تحقیقات از ۱۰ ایستگاه مورد مطالعه ۵ ایستگاه به عنوان مناطق مناسب برای استحصال انرژی مشخص شد.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران تصریح کرد: همچنین این تحقیقات نشان داد در منطقه خوریات خورموسی بیشترین نوسانات جزر و مدی وجود دارد و بهترین منطقه برای تولید انرژی برق است، پس از آن نیز مناطق بندر امام (ره)، بندرهای پل و کاوه قرار دارند.

بر اساس اعلام روابط عمومی معاونت علمی ریاست‌جمهوری، وی درباره نوسانات جزر و مدی در منطقه بندر امام (ره) نیز عنوان کرد: در یک روز قمری در این منطقه دو بار جزر و دو بار مد ایجاد می‌شود؛ یعنی هر ۶ ساعت یک‌بار آب پایین رفته و ۶ ساعت طول می‌کشد تا آب دوباره بالا بیاید و در هر دفعه نیز حدود ۵٫۵ الی ۶ متر آب بالا و پایین می‌شود. در این منطقه توانایی تولید ۶۰ تا ۸۰ مگاوات انرژی الکتریکی تجدیدپذیر وجود دارد و از آنجا که مجتمع بندری امام خمینی (ره) و منطقه آزاد تجاری پتروشیمی نزدیک محل احداث این نیروگاه است، برق تولیدی خریداران خود را خواهد داشت.

 

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.01)
1335.5
0.1
مثقال طلا (%0)
735800
سکه امامی (%0)
1829000
دلار (%0)
4200
یورو (%0)
6775
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.