کد خبر: 151047

میزان پول نقد در بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: نقدینگی صندوق‌های پولی و مالی ۱۳۰ هزار میلیارد تومان است.

سرویس بانک و بیمه -

رحیم زارع نماینده مردم آباده، بوانات و خرم‌بید در مجلس شورای اسلامی نوع تعامل بانک‌ها با تولیدکنندگان را مهم‌ترین مشکلات در عرصه تولید کشور خواند و گفت: وضع بازار متشکل پولی، صندوق‌های مجاز متقلب و صندوق‌های غیرمجاز آسیب‌شناسی و مشخص شده بیش از ۱۳۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در این صندوق ها وجود دارد و رویکرد مجلس این است که مشکل سپرده‌گذاران موسسات پولی و مالی حل شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، عبدالرضا مصری دیگر نماینده مجلس هم در سخنانی انبوه قوانین بی‌ثمر را از معضلات نظام قانون‌گذاری کشور دانست و با اشاره به نظام‌های متعدد نظارتی که مانع ریسک‌پذیری بنگاه‌های اقتصادی شده، گفت: نبود ارتباط پیوسته و منظم نظام‌های مدیریتی و حتی نبود رابطه بین اجزای یک مجموعه مانند بانک از جمله مسائلی است که باید به جد مورد ارزیابی و بازنگری قرار گیرد.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: برای فائق آمدن بر این مشکلات، شکل‌گیری نهادهایی مانند انجمن بانکداران خبره که قیود دولتی و مشکلات درون سازمانی را مانند تشکیلات فعلی در خود ندارند می‌تواند اثرگذار باشد و با نگاه بیرونی بسیاری از این معضلات را برطرف کند.

بهروز نعمتی عضو هیات‌رئیسه مجلس گفت: باید بی رودربایستی به سراغ خصوصی‌سازی واقعی و بخش خصوصی واقعی برویم تا که قانون مظلوم اصل ۴۴ بالاخره محقق شود.

وی به ۲۰ ابرچالش کشور که ابتدای امسال از جانب علی لاریجانی رئیس مجلس احصاء شده است، اشاره کرد و گفت: ۱۲ مورد از این تعداد معضلات اقتصادی، پولی و بانکی است که نباید برای رفع آنها از کمک نمایندگان پیشین مجلس چون آقایان نادران، توکلی و مصباحی مقدم غافل شویم.

مصباحی مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز از مقاله در دست چاپش خبر داد که در آن به ۱۰ چالش جدی بانکداری جمهوری اسلامی ایران پرداخته است.

به گفته وی در این مقاله علمی به سرفصل‌هایی چون سود بانکی، بدهی‌های معوق بانکی، نرخ کفایت سرمایه بانک‌ها، سوری عمل کردن بانک‌ها در عقود مشارکتی و تعدد شعب بانک‌ها پرداخته شده است.

 

منبع: تسنیم

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.