نظرسنجی تجارت‌نیوز از تحلیل‌گران بازار سرمایه:

پیش‌بینی بورس در هفته جاری

نظرسنجی «تجارت نیوز» از چهره‌های شناخته شده، فعالان و تحلیل‌گران بازار سرمایه نشان از بازاری متعادل و مثبت را در هفته پیش رو دارد.

پیش‌بینی بورس در هفته جاری

پانیذ نوربخش: بازار سرمایه از مهم‌ترین ارکان یک اقتصاد است و افراد بسیاری به طور مداوم در حال رصد این بازار هستند. بدیهی است دسترسی به نظر خبرگان در قالب تحلیل یا پیش‌بینی بورس، از مطلوبیت ویژه‌ای برای فعالان و کنشگران این بازار برخوردار است.

در همین راستا، تجارت‌نیوز خدمت تازه‌ای را به علاقه‌مندان این حوزه ارائه می‌دهد. هر هفته دیدگاه تحلیلی کارشناسان خبره بورس را در مورد وضعیت بازار سهام در هفته جاری جویا می‌شویم و در اولین ساعات شنبه هر هفته آن را در اختیار شما قرار می‌دهیم.
رشد قیمت‌های جهانی کامودیتی‌ها عامل اصلی پرپتانسیل بودن گروه فلزات اساسی و پالایشی‌ها است. عمده خبرگان و تحلیل‌گران بازار سرمایه معتقدند رشد قیمت فلزات اساسی در هفته جاری نیز دوام خواهد داشت.

به گزارش تجارت‌نیوز، با این حال برخی از این خبرگان معتقدند در صورت کاهش نرخ‌های جهانی نقدینگی کم‌کم از گروه فلزات اساسی خارج خواهد شد و با کاهش این نرخ‌ها حتی انتظار می‌رود نمادهای این گروه منفی نیز باشند.

گروه پالایشی دیگر گروه مورد توجه فعالان برجسته بازار سرمایه ایران است. نمادهای این گروه با توجه به عدم رشد و اصلاح می‌توانند محرک بازار باشند. از طرفی با کاهش فشار خرید در سمت فلزات اساسی انتظار می‌رود نقدینگی گروه فلزات اساسی به سمت گروه پالایشی حرکت نماید.

گروه پتروشیمی‌ها گروهی است که صاحب‌نظران نظرسنجی «تجارت نیوز» در مورد حرکت آن اتفاق نظر ندارند. برخی موضوع تک‌نرخی شدن نرخ ارز با توجه به شرایط سیاسی و اقتصادی کشور را در روزهای آتی محتمل دانسته‌اند. این اتفاق می‌تواند تاثیر سویی بر گروه پتروشیمی بگذارد چرا که شرکت‌های این گروه تاکنون از دلار مبادله‌ای استفاده می‌کرده‌اند.

از طرفی برخی موضوع کاهش نرخ خوراک را در هفته جاری محتمل دانسته‌اند که این موضوع اتفاق مثبتی برای کاهش هزینه تمام شده گروه پتروشیمی‌ها خواهد بود.

گروه بعدی که مورد توجه واقع شده گروه دارویی است. با توجه به پیشینه این گروه که معمولا در این دوره زمانی سودآوری‌شان رشد پیدا می‌کند و همچنین نقدینگی بهتری که به واسطه دریافت مطالباتشان به وجود می‌آید انتظار می‌رود وضعیت مناسبی داشته باشند.

 

چشم‌انداز هفته آتی

ردیفکارشناسانسمتوضعیت شاخصگروه‌های مثبت
۱حمید اعرابیفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهمثبتفولادی‌ها و پالایشی‌ها
۲ولید هلالاتفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهمثبتفلزات اساسی، کانه‌های فلزی و پالایشی‌ها
۳رحیم کریمیمعاون گروه سرمایه‌گداری سایپامثبتفلزات اساسی، پالایشی‎‌ها، دارویی‌ها و کانه‌های فلزی
۴محمد نوربخشمدیر صندوق افقخنثی
۵ولی نادی قمیمدیرعامل شرکت تأمین سرمایه نوینخنثیفلزات اساسی و دارویی‌ها
۶مهدی طحانیمدیرعامل شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آواری آگاهمثبتفلزات اساسی و پالایشی‌ها
۷مهدی ساسانیفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهخنثیزراعت و خدمات وابسته و اطلاعات و ارتباطات
۸کوروش شمسمدیرعامل شرکت سبدگردان پاداش سرمایهمثبتفلزات اساسی و حمل‌ونقل
۹بهنام بهزادفرمدیر امور اعضای کانون کارگزارانمثبتفلزات اساسی و کانه‌های فلزی
۱۰بهزاد صمدیفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهمثبتفلزات اساسی
۱۱علی شهبندیانفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهمثبتفلزات اساسی و پتروشیمی
۱۲سعید درخشانیفعال و تحلیل‌گر بازار سرمایهمثبتفلزات اساسی، قندی‌ها
این مطلب را به اشتراک بگذارید