ت
کد خبر: 120997

چین بزرگ‌ترین رقیب آمریکا در تولید

طبق چشم‌انداز جهانی صندوق بین‌المللی پول، تولید ناخالص جهانی در سال ۲۰۱۵ نزدیک به ۳٫۰۹درصد رشد داشته است. این روند به آرامی ادامه داشته و در سال ۲۰۱۶ تولید ناخالص جهانی به ۳٫۱۶درصد رسیده است. این رشد، در اقتصاد کشورهای توسعه‌یافته نیز پیش‌بینی شده بود. از آنجا که در میان شاخص‌های اقتصاد کلان، GDP به‌عنوان

سرویس تجارت نیوز -

طبق چشم‌انداز جهانی صندوق بین‌المللی پول، تولید ناخالص جهانی در سال ۲۰۱۵ نزدیک به ۳٫۰۹درصد رشد داشته است.
این روند به آرامی ادامه داشته و در سال ۲۰۱۶ تولید ناخالص جهانی به ۳٫۱۶درصد رسیده است. این رشد، در اقتصاد کشورهای توسعه‌یافته نیز پیش‌بینی شده بود. از آنجا که در میان شاخص‌های اقتصاد کلان، GDP به‌عنوان شاخص عملکرد اقتصادی در تحلیل‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد، اهمیت ویژه‌یی نیز دارد. در گزارش‌های بسیاری به برآورد و ارزیابی GDP براساس قیمت‌های جاری پرداخته شده است.

به نقل از تعادل ، با پایان یافتن سال ۲۰۱۶، گزارش‌های زیادی از کشورهایی که بیشترین تولید ناخالص داخلی را داشته‌اند، ‌به دست آمده است. براساس این گزارش‌ها، ایالات‌متحده امریکا، درصد زیادی از افزایش تولید ناخالص داخلی در میان کشورها را در سال ۲۰۱۶ به خود اختصاص داده است. در آخرین گزارشی که از GDP کشورهای مختلف به دست آمده، GDP امریکا براساس قیمت‌‌های جاری این کشور نزدیک به ۱۸٫۵هزار میلیارد دلار محاسبه شده است.

این درحالی است که در سال‌های اخیر، پیش‌بینی شده که چین می‌تواند تا سال ۲۰۲۰ در تولید ناخالص داخلی از امریکا پیشی بگیرد. آن‌طور که پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد، GDP امریکا در سال ۲۰۲۰ به ۲۱٫۹۲هزار میلیارد دلار می‌رسد. باوجود پیش‌بینی سبقت گرفتن چین از امریکا، گزارش سال ۲۰۱۶ نشان می‌دهد که GDP چین با اختلافی نزدیک به ۷هزار میلیارد دلار بعد از امریکا قرار گرفته است. با این‌حال چین مهم‌ترین رقیب امریکا در این رقابت اقتصادی شناخته می‌شود.

ژاپن، دیگر کشور آسیایی است که در تولید ناخالص داخلی در جهان رتبه‌دار است. این کشور با GDP حدود ۴٫۷هزار میلیارد دلار، رتبه بعد از امریکا و چین را دراختیار دارد. همچنین پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۰، تولید ناخالص داخلی در این کشور افزایش یابد و به رقم ۵٫۵هزار میلیارد دلار برسد. در صورت تحقق این رقم، بازهم ژاپن در جایگاه سوم باقی خواهد ماند.

براساس آخرین رتبه‌بندی به دست آمده، آلمان در جایگاه چهارم تولید ناخالص داخلی در جهان قرار دارد. این کشور که قدرت اول اقتصادی اروپاست، باوجود چالش‌های اقتصادی که در این سال‌ها در اروپا وجود دارد، عملکرد مناسبی داشته و GDP خود در سال ۲۰۱۶ را روی عدد ۳٫۴هزار میلیارد دلار تثبیت کرده است. پیش‌بینی‌های صورت گرفته نشان از آن دارد که GDP آلمان تا سال ۲۰۲۰ بازهم بالاتر می‌رود. اگر طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته، GDP آلمان به ۴هزار میلیارد دلار برسد، رتبه چهارم برای این کشور اروپایی حفظ می‌شود.

بریتانیا و فرانسه نیز دیگر کشورهای اروپایی هستند که توانسته‌اند بین چند کشور برتر در GDP قرار بگیرند. طبق آخرین آمار منتشر شده از سال گذشته میلادی، GDP این دو کشور به ترتیب ۲٫۶۴ و ۲٫۴۸هزار میلیارد دلار بوده است. در این میان نام کشورهایی مانند هند، ایتالیا و برزیل نیز به چشم می‌خورد. این کشورها که به تازگی پا در مسیر توسعه گذاشته‌اند، با تولید ناخالص داخلی بالایی که دارند، خود را بین قدرت‌های اقتصادی قرار داده‌اند.

کشور دیگری که در این رده‌بندی به چشم می‌خورد، کاناداست. این کشور از دیرباز رشد کمتری را نسبت به کشورهای دیگر در حوزه GDP به ثبت رسانده است.

این حال، در آخرین گزارشی که در سال ۲۰۱۶ به دست آمده این کشور توانسته با GDP معادل ۱٫۵۳هزار میلیارد دلار، جایگاه دهم را در میان کشورها به دست آورد. همچنین پیش‌بینی می‌شود GDP این کشور تا سال ۲۰۲۰، به رقمی معادل ۱٫۸۵هزار میلیارد برسد. حضور کشورهای در حال توسعه در کنار قدرت‌های بزرگ اقتصاد جهانی، می‌تواند نشان‌دهنده تحولات گسترده‌ در بازار اقتصادی باشد. تحولی که هم کشورهای توسعه‌یافته و هم در حال توسعه‌ها را به سمت رشد GDP سوق می‌دهد.

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظری که حاوی توهین یا افترا باشد، منتشر نمی‌شود.

بازار

اونس طلا (%0.03)
1255.5
0.40
مثقال طلا (%0.52)
496250
25,500
سکه امامی (%0.07)
1205500
8,500
دلار (%0)
3782
0
یورو (%0.84)
4444
370
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.