کد خبر: 151395

چین صدرنشین بازارهای صادراتی ایران

استناد به آمارهای صادرات در چهار ماه اول سال جاری گویای آن است که همچنان کشور چین در صدر بازارهای صادراتی ایران قرار داشته و پس از آن عراق و امارات متحده عربی در رده‌های بعدی جدول قرار می‌گیرند.

سرویس کسب‌وکار -

ایران در چهار ماه اول سال جاری بالغ بر ۳۷ میلیون و ۶۳۶ هزار تن کالا به ارزش ۱۳ میلیارد و ۴۵۸ میلیون و ۸۴۸ هزار دلار صادرات داشته است که این میزان از نظر وزنی ۱۱.۴۹ درصد و از نظر ارزش ۹.۵۴ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳۹۵ را نشان می‌دهد.

به گزارش تجارت‌نیوز، در این مدت همچنان به روال سال‌های قبل چین بزرگ‌ترین مشتری صادراتی ایران بوده که بالغ بر ۱۰ میلیون و ۳۳۹ هزار تن کالا به ارزش دو میلیارد و ۸۴۱ میلیون دلار به این کشور صادر شده است. از نظر وزنی ۲۷.۴۷ درصد و از نظر ارزش ۲۱.۱۱ درصد از مجموع صادرات کشور مربوط به این کشور می‌شود.

پس از چین، عراق در حالی در رتبه دوم جدول قرار می‌گیرد که بالغ بر چهار میلیون و ۱۳۴ هزار تن کالا به مقصد این کشور روانه شده و از نظر ارزش رقمی بالغ بر دو میلیارد و و ۵۲ میلیون دلار حجم صادرات ایران به این کشور همسایه بوده است. البته از نظر وزنی صادرات به این کشور ۱۰.۹۹ درصد از کل صادرات کشور را در بر گرفته و ارزش صادرات به عراق ۱۵.۲۵ درصد بوده است.

امارات متحده عربی سومین واردکننده بزرگ کالا از ایران است که از نظر وزنی حجم صادرات به این کشور در رده دوم جدول قرار می‌گیرد. این کشور در چهار ماه اول سال جاری بالغ بر پنج میلیون و ۹۵۸ هزار تن واردات از ایران داشته که ارزش این واردات بالغ بر دو میلیارد و ۳۷ میلیون دلار بوده است. از نظر وزنی ۱۵.۸۳ درصد و از نظر ارزش ۱۵.۱۴ درصد از صادرات ایران به مقصد امارات متحده عربی بوده است.

جمهوری کره چهارمین بازار صادراتی ایران به شمار می‌رود که در چهار ماهه اول سال جاری بالغ بر سه میلیون و ۳۴۸ هزار تن کالا به مقصد آن روانه شده که ارزش این صادرات بالغ بر یک میلیارد و ۳۹۹ میلیون و ۷۰۱ هزار دلار بوده است. از مجموع صادرات کشور از نظر وزنی ۸.۹۰ درصد و از نظر ارزش ۱۰.۴۰ درصد از کالاها به مقصد این کشور صادر شده است.

هند را می‌توان پنجمین بازار عمده صادرات ایران دانست، چرا که در چهار ماهه اول امسال این کشور با واردات سه میلیون و ۴۰۵ هزار تن کالا برای ایران ارزآوری معادل ۹۲۵ میلیون و ۶۴۵ هزار دلار به همراه داشته است. صادرات هند ۹.۰۵ درصد وزن و ۶.۸۸ درصد از ارزش مجموع صادرات ایران را در بر می‌گیرد.

افغانستان در این مدت ششمین کشور واردکننده کالا از ایران بوده که با واردات نزدیک به یک میلیون و ۸۹۹ هزار تن در رده ششم جدول قرار گرفته است. ارزش صادرات به این کشور بالغ بر ۸۲۷ میلیون دلار بوده و ۵.۰۴ درصد وزن و ۶.۱۵ درصد از ارزش کل صادرات ایران در ارتباط با این کشور همسایه بوده است.

ترکیه به عنوان هفتمین واردکننده کالا از ایران شناخته شده است که تا مرداد ماه سال جاری بالغ بر ۵۱۸ هزار و ۴۳۹ تن کالا با ارزشی معادل ۴۸۲ میلیون و ۸۲۳ هزار دلار واردات داشته است. البته با این وجود سهم این کشور از مجموع صادرات وزنی کشور ۱.۳۸ درصد و از ارزش صادراتی ۳.۵۹ درصد بوده است.

پاکستان هشتمین مقصد صادراتی ایران به شمار می‌رود که در این مدت بالغ بر ۶۳۵ هزار تن کالا به ارزش ۲۲۹ میلیون و ۶۳۱ هزار دلار به آن منتقل شده است. سهم وزنی این کشور از صادرات ایران ۱.۶۹ درصد و سهم ارزشی آن ۱.۷۱ درصد برآورد شده است.

همچنین تایلند به عنوان نهمین بازار هدف صادرات ایران شناخته شده و در چهار ماهه اول سال جاری بالغ بر ۵۵۸ هزار و ۶۲۸ تن واردات از ایران داشته است. ارزش این واردات بالغ بر ۲۰۹ میلیون و ۳۱۹ هزار دلار بوده و در مجموع ۱.۴۸ درصد از صادرات وزنی و ۱.۵۶ درصد از ارزش صادرات ایران به این کشور اختصاص دارد.

تایوان در حالی در دهمین رده جدول صادرات ایران قرار می‌گیرد که بالغ بر ۴۹۴ هزار و ۷۰۵ تن کالا به مقصد این کشور روانه شده و ارزش صادرات به آن بیش از ۱۸۵ میلیون و ۱۶۲ هزار دلار برآورد می‌شود. سهم این کشور از صادرات وزنی ایران ۱.۳۱ درصد و ارزش صادرات ۱.۳۸ درصد برآورد شده است.

همچنین کشورهای عمان، ژاپن، ترکمنستان، اندونزی و ایتالیا به عنوان رده‌های یازدهم تا پانزدهم جدول صادرات کشور شناخته شده‌اند که مجموع این ۱۵ کشور در نهایت بالغ بر ۸۸.۶ درصد وزن صادرات و ۸۸.۶۲ درصد از ارزش صادرات ایران را به خود اختصاص می‌دهد.

 

منبع: ایسنا

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0)
1329.9
0.0
مثقال طلا (%0.93)
628800
5800
سکه امامی (%2.18)
1511000
32200
دلار (%0.47)
4479
21
یورو (%0)
5523
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.