ت
کد خبر: 132827

کاهش ۳ درصدی صید ماهیان استخوانی در کشور

مدیر کل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران از کاهش سه درصدی صید ماهیان استخوانی در فصل صید ۹۵ – ۹۶ در کشور خبر داد.

سرویس کسب‌وکار -

تجارت‌نیوز در گزارشی خبر می‌دهد، مختار آخوندی در مصاحبه با رادیو اقتصاد ضمن اشاره به این جمله که زمان صید ماهیان استخوانی هر ساله از بیستم مهر ماه هر سال آغاز و تا پانزدهم فروردین ماه سال بعد ادامه پیدا می‌کند، افزود: متناسب با شرایط این زمان ۱۰ تا ۱۵ روز قابلیت تمدید دارد.

وی همچنین با بیان اینکه امسال زمان صید ماهیان استخوانی تا ۳۱ فروردین ماه سال جاری تمدید شد، اظهار داشت: ماهیان استخوانی منابع و ذخایر با ارزش دریای خزر هستند.

مدیر کل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران بر ضرورت حفاظت و بهره‌برداری صحیح از این ذخایر تاکید کرد و گفت: ماهیان استخوانی دریای خزر اغلب در زمره ذخایر و منابع ساحلی قرار می‌گیرند.

وی در ادامه افزود: ذخایر این گونه‌ها بسیار بالا نبوده و به راحتی تحت فشار صید و صیادی تغییرات و نوسانات شدیدی از خود نشان می‌دهند.

آخوندی اظهار داشت: اغلب گونه‌های ماهیان استخوانی سواحل ایرانی دریای خزر جزء گونه‌های مربوط به ذخایر ساحلی و رودکوچ هستند و این مسئله با توجه به وضعیت نامساعد محل‌های تخم‌ریزی در رودخانه‌ها باعث شده تا ذخایر این ماهیان با خطر کاهش مواجه باشند.

وی با بیان اینکه ماهی سفید از گونه‌های ماهیان استخوانی است، اضافه کرد: این ماهی در سه استان شمالی گیلان، مازندران و گلستان صید می‌شود.

مدیر کل دفتر امور صید و صیادی سازمان شیلات ایران گفت: کاهش صید ماهیان استخوانی در اثر عوامل مختلف منجمله وجود صیادان غیر مجاز، صید بی‌رویه، آلودگی و شرایط نامناسب رودخانه‌ها، برداشت بیش از حد از آب رودها، تخریب محل‌های تخم‌ریزی طبیعی ماهیان در رودخانه‌ها و تالاب‌های ساحلی و غیره اتفاق می‌افتد.

وی با تصریح اینکه آلودگی رودخانه‌ها در بازسازی ذخایر تاثیر منفی گذاشته و حجم صید را به شدت کاهش می‌دهد، افزود: شیلات سالانه با هدف بازسازی ذخایر بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون قطعه بچه‌ماهی سفید را در رودخانه‌های منتهی به دریای خزر رهاسازی می‌کند.

آخوندی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه برنامه‌ریزی‌ها در حوزه شیلات باید به نحوی باشد که ضمن بهره‌برداری پایدار و مستمر از آبزیان، صید اقتصادی برای صیادان اتفاق بیفتد، اظهار داشت: فصل گذشته صید ماهیان استخوانی به دلیل کولاک، طوفان و تعداد روزهای سرد سال دو مرحله تمدید شد.

آخوندی یادآور شد: متاسفانه با احتساب دو مرحله تمدید، مجموع صید امسال از چهار هزار و ۲۸۲ تن سال گذشته با ۲۱ درصد کاهش به رقم سه هزار و ۳۹۵ تن رسید.

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.41)
1286.1
5.30
مثقال طلا (%0.02)
514200
1,000
سکه امامی (%0.23)
1211300
28,000
دلار (%0)
3830
0
یورو (%0.11)
4541
50
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.