ت
کد خبر: 133334

صرفه‌جویی ارزی ۶۰۰ میلیون دلاری با تولید داروهای پیشرفته در کشور

تولید داروهای پیشرفته در این حوزه، منجر به صرفه‌جویی ارزی سالانه بیش از ۶۰۰ میلیون دلار شده است.

مصطفی قانعی در خصوص تولید داروهای حوزه زیست‌فناوری در کشور، بیان کرد: تولید داروهای پیشرفته در این حوزه، منجر به صرفه‌جویی ارزی سالانه بیش از ۶۰۰ میلیون دلار شده است. این داروها اغلب برای درمان بیماری‌های صعب‌العلاج مانند سرطان، ام‌اس و غیره مصرف می‌شود.

در گزارش تجارت‌نیوز آمده است، وی افزود: در حال حاضر علی‌رغم تحریم‌های موجود با حمایت‌های مادی و معنوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و به ویژه ستاد توسعه زیست‌فناوری که تقریبا از ۸ سال قبل آغاز شده است، در بخش‌های مختلف حوزه زیست‌فناوری شاهد موفقیت شرکت‌های دانش‌بنیان و تولید محصولات استراتژیک مورد نیاز کشور هستیم.

به گفته قانعی، به عبارت بهتر، استعدادهای متخصصان ایرانی در مدت کوتاهی تحریم‌ها را به فرصت تبدیل کرده است.

وی تصریح کرد: همچنین در بررسی فهرست جدید تحریم‌های دولت آمریکا علیه ایران به خوبی نمود تبدیل تهدیدها به فرصت‌ها مشهود است.

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی در ادامه افزود: از بهمن سال گذشته، ۴۱ قلم کالا برای ارسال به ایران نیازمند مجوز ویژه از خزانه‌داری آمریکا است که از این میان تعداد ۲۱ قلم آن با برنامه‌ریزی و حمایت قبلی معاونت علمی ریاست جمهوری و ستاد توسعه زیست‌فناوری، توسط شرکت‌های دانش‌بنیان زیست‌فناوری تولید شده است.

قانعی ادامه داد: این داروها علاوه بر رفع نیاز داخل آمادگی صادرات را هم دارند، تعداد ۶ قلم کالا، تجهیزاتی است که با حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در سال‌های اخیر نمونه‌سازی آنها با موفقیت انجام شده است و در سال‌های آتی تولید صنعتی آنها توسط شرکت‌های ایرانی انجام می‌شود.

به گفته وی، مابقی داروها، یعنی تنها ۱۴ مورد، شامل تجهیزاتی است که در کشور تولید نمی‌شوند و ستاد توسعه زیست‌فناوری برنامه حمایتی خود را برای تولید داخلی آنها اعلام کرده است.

دیدگاه شما

وضعیت فروش چه شرکت‌هایی بهبود پیدا کرده است؟وضعیت فروش چه شرکت‌هایی بهبود پیدا کرده است؟وضعیت فروش چه شرکت‌هایی بهبود پیدا کرده است؟

بازار

اونس طلا (%0.04)
1,261.20
0.50
مثقال طلا (%0.06)
4,986,000
3,000
سکه امامی (%0.03)
12,119,000
3,500
دلار (%0.59)
37,570
220
یورو (%0.43)
42,360
180
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. هدف ما گردش آزادانه و اثربخش اخبار و اطلاعات اقتصادی است، تا ازین رهگذر بتوانیم منبعی موثق برای مخاطبان‌مان فراهم آوریم.