ت
کد خبر: 134320

قائم‌مقام وزیر راه:

۷ فروند هواپیمای نو برای ۷ هزار نفر اشتغال‌زایی دارد

سرویس کسب‌وکار -

قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین‌الملل گفت: ورود هفت فروند هواپیما به کشور آن هم به صورت خرید مستقیم و با کوتاه کردن دست واسطه‌ها به ایجاد اشتغال برای هفت هزار نیروی انسانی می‌انجامد که نمونه بارز اقتصاد مقاومتی است.

به گزارش تجارت‌نیوز، «اصغر فخریه کاشان» چهارشنبه در آیین ورود چهار فروند هواپیمای نو ساخت شرکت فرانسوی – ایتالیایی «ای.تی.آر» افزود: این هواپیماها با خرید و پرداخت مستقیم و بدون هیچ واسطه‌ای وارد کشور شده است که از آن می‌توان به عنوان بزرگ‌ترین فرصت حمل و نقل هوایی نام برد، ضمن اینکه ورود هفت فروند هواپیما بعد از برجام مهم‌ترین اقدام ما برای استفاده از فضای پسابرجام در صنعت حمل و نقل هوایی است.

وی گفت: از امروز به بعد لازم نیست مسافرانی که می‌خواهند از ساری به شهر دیگری سفر کنند به تهران بیایند و مجبور باشند از تهران به شهر اصلی پرواز کنند.

این مسوول به مشکلات ناوگان هما در دوره تحریم اشاره کرد و افزود: ناوگان هما با تلاش بسیار در دوران تحریم سرپا ماند و امروز با این خریدهای هوایی بازه کاری هما گسترش می‌یابد.

فخریه کاشان بیان کرد: خرید هواپیما اعتماد به هواپیمایی اسلامی ایران را در جهان بالا برد، بیمه و بانک‌های متعددی امروز با ایران ارتباط دارند و دولت‌های خارجی مجبور می‌شوند مجوزهایی را صادر کنند که برای معاملات لازم است.

قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین‌الملل مجموعه این رفتارها را نشان‌دهنده افزایش اعتماد به ایران در سطح جهان دانست و گفت: پشت پرده نقل و انتقالات مالی، پیچیدگی‌ها فنی و حقوقی زیادی داشت که با تعامل و همکاری دوستان برطرف شد.

وی گفت: وزیر راه و شهرسازی با جسارت، شجاعت و اعتقاد کار خرید هواپیما را دنبال کردند و خارج از هرگونه بحث سیاسی وظیفه دارم از ایشان به سبب تلاش برای آبادانی صنعت حمل و نقل هوایی تشکر کنم.

ایران‌ایر ۲۰ فروند هواپیمای ای.تی.آر ۷۲ نفره خریداری کرده است که چهار فروند آن امروز وارد ناوگان هوایی ایران‌ایر شد.

سازمان هواپیمایی کشوری سه‌شنبه گواهینامه‌های این هواپیماهای کوچک مسافری را برای پرواز در مسیرهای داخلی صادر کرد.

«فرهاد پرورش» مدیرعامل ایران‌ایر، سه روز پیش برای انتقال این هواپیماها و انجام روند اداری تحویل به ایران‌ایر به شهر تولوز فرانسه رفت. گروه کارشناسی فنی و خلبانی این شرکت از چند هفته پیش به آنجا رفته بودند.

با تحویل این چهار فروند هواپیمای ای.تی.آر (شرکت زیرمجموعه ایرباس) در مجموع پس از اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و لغو تحریم‌های هسته‌ای علیه کشورمان هفت فروند هواپیمای نو و با فناوری روز از معتبرترین شرکت‌های هواپیماسازی جهان وارد ناوگان هوایی کشور شد.

فقط ۲ ماه پس از اجرای برجام (دی ماه ۱۳۹۴)، «حسن روحانی» رئیس جمهوری اسلامی ایران در راس هیاتی سیاسی و اقتصادی در اسفند ماه ۱۳۹۴ به کشور فرانسه رفت و در این سفر پیش‌قرارداد خرید یک صد فروند هواپیمای ایرباس بین شرکت ایران‌ایر و شرکت هواپیماسازی ایرباس فرانسه منعقد شد.

با نهایی شدن این قرارداد، نخستین فروند از هواپیماهای ۳۲۱ خریداری شده از ایرباس در اواخر دی ماه ۱۳۹۵ وارد ناوگان هوایی ایران‌ایر شد. پس از آن یک فروند هواپیمای ۳۳۰ در اسفند ماه ۱۳۹۵ و یک فروند دیگر از این نوع در پنجم فروردین ماه سال ۱۳۹۶ وارد کشور شد تا در مسیرهای داخلی و بین‌المللی پروازهای خود را آغاز کنند.

امروز با ورود چهار فروند هواپیمای ای.تی.آر به ناوگان هوایی ایران‌ایر، در مدت پنج ماه هفت فروند هواپیمای نو و مدرن وارد ناوگان هوایی این شرکت شده که جان تازه‌ای به ناوگان قدیمی هوایی کشور بخشیده است.

علاوه بر قراردادهای امضاشده با شرکت‌های ای.تی.آر و ایرباس، همزمان قرارداد خرید ۸۰ فروند هواپیمای بوئینگ با این شرکت هواپیماسازی آمریکایی در تهران امضا شد که نخستین فروند آن در سال ۲۰۱۸ به ایران‌ایر تحویل داده می‌شود.

ارزش قرارداد خرید این ۲۰۰ فروند هواپیمای نو کمتر از ۱۸ میلیارد دلار است که ایران‌ایر همه آنها را به صورت اجاره به شرط تملیک خریداری کرده است تا همه آنها در مدت ۱۵ سال آینده به تدریج وارد ناوگان هوایی ایران شوند.

 

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظری که حاوی توهین یا افترا باشد، منتشر نمی‌شود.

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.