کد خبر: 151056

گریز قاچاقچیان تجهیزات رایانه‌ای از دریافت تایید نمونه اجباری

مدیر آزمایشگاه آزمون و ارزیابی تجهیزات شبکه دانشگاه صنعتی شریف با انتقاد از گریز قاچاقچیان تجهیزات رایانه‌ای از دریافت تایید نمونه اجباری، خواستار حل این موضوع توسط رگولاتوری شد.

سرویس تکنولوژی -

امیرحسین جهانگیر با بیان اینکه افزایش تعداد آزمایشگاه‌های معتبر و بی‌طرف تجهیزات رایانه‌ای مشکل واردکنندگان این حوزه در فرایند ثبت سفارش، تایید نمونه و ترخیص کالا را حل خواهد کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، وی گفت: انحصار فعالیت‌های آزمایشگاهی می‌تواند  باعث تاخیر زیاد، عدم رقابت‌پذیری خدمات آزمایشگاهی و مشکلات دیگر برای شرکت‌های واردکننده تجهیزات رایانه‌ای جهت تایید نمونه کالای خود هنگام ترخیص شود. این موضوع باعث شده تا واردات قانونی تجهیزات رایانه‌ای نتواند با اقلام قاچاق در بازار رقابت کند.

به گفته جهانگیر، درحقیقت عدم اطلاع‌رسانی کافی، گریز قاچاقچیان از آزمایش‌های تایید نمونه اجباری و هزینه و زمان مترتب برآن و برخی دیوان سالاری‌های اداری در شرایط فعلی به جای کمک به رشد کیفی تجهیزات رایانه‌ای واردکنندگان قانونی، به کاسبان تحریم برای افزایش واردات غیرقانونی شان دامن زده است.

مدیر آزمایشگاه آزمون و ارزیابی تجهیزات شبکه دانشگاه صنعتی شریف بابیان اینکه فعالان قانونی این حوزه ، مخالف انحصار فعالیت تنها یک آزمایشگاه در این حوزه هستند، افزود: منظور از کاسبان تحریم در حقیقت واردکنندگان غیرقانونی و همچنین افرادی است که با طولانی و دشوار کردن فرایند کنترل کیفیت ، به رشد قاچاق در کشور کمک می‌کنند؛ تا درنتیجه، شرکت‌های مجاز نتوانند از کانال قانونی فعالیت کنند.

وی افزود: کسانی که به آزمایشگاه مراجعه می‌کنند حق دارند از نتایج آزمون خود و شیوه و استاندارد آزمون اطلاع داشته باشند و حتی می‌توانند به نتایج آزمون نیز در صورت مشاهده خطا یا ایراد فنی یا مدیریتی اعتراض کنند و این موارد به خوبی و مبسوط در استاندارد ISO ۱۷۰۲۵ که کلیه آزمایشگاه‌های تایید نمونه ملزم به رعایت آن و داشتن اعتبارنامه رسمی آن هستند تصریح‌شده است.

جهانگیر ادامه داد: بررسی شواهد ساختاری و ترکیب سهامداران برخی آزمایشگاه‌ها، که گاه به عنوان تنها آزمایشگاه فعال در حوزه تجهیزات رایانه‌ای فعالیت تایید نمونه می‌کنند، نشان می‌دهد مطابق استاندارد مدنظر، در موضوع سنجش و تایید نمونه، مستقل عمل نمی‌کنند یا اصلاً نمی‌توانند اصل بی‌طرفی  و عدم تضاد منافع شرکت‌های رقیب که برای تایید نمونه محصول خود به آن‌ها مراجعه می‌کنند را رعایت کنند.

وی از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی خواست با افزایش تعداد آزمایشگاه‌های صاحب صلاحیت، بی طرف و دارای اعتبارنامه ایزو ۱۷۹۲۵،  زمینه را برای رعایت اصل بی طرفی  و تضمین کیفیت و صحت نتایج آزمون‌ها در فرایند دریافت گواهی تایید نمونه تجهیزات رایانه‌ای، رعایت کند.

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0)
1329.9
0.0
مثقال طلا (%0.93)
628800
5800
سکه امامی (%2.18)
1511000
32200
دلار (%0.47)
4479
21
یورو (%0)
5523
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.