کد خبر: 149194

۵۰۰۰میلیارد تومان طلب شرکت‌های پخش دارو

معاون طرح و برنامه سازمان غذا و دارو، راهکار اساسی رفع مشکل بدهی بیمه‌ها به شرکت‌های توزیع و پخش دارویی را، منطقی‌سازی دوره بازپرداخت بدهی‌ها عنوان کرد.

داروخانه
سرویس تجارت نیوز -

دکتر فرزاد پیرویان با اشاره به مطالبی که در خصوص مشکل داروی بیماران هموفیلی‌ مطرح می شود، گفت: طی تفاهم‌نامه ای که از سال ۱۳۹۳ بین وزارتخانه‌های بهداشت و رفاه برای بازه زمانی دو ساله منعقده شد مقرر گردید حمایت دولت در اکثر داروهای مشمول یارانه مستقیم در این بخش، مشمول حمایت مالی با واسطه سازمان‌های بیمه‌گر شود.

به گزارش تجارت نیوز، وی با بیان اینکه اقدام فوق در راستای واقعی‌سازی قیمت داروهای یارانه‌ای صورت پذیرفت اهداف دیگر آن تفاهم را منطقی نمودن توزیع، عرضه، مصرف و البته حساس‌کردن ذی‌نفعان عنوان کرد.

پیرویان بیان داشت: این تغییر فرآیند باعث تغییر الگوی تامین و تدارک دارو در سطح عرضه داروخانه گردید بدین‌صورت که قبل از اجرای طرح جدید، شرکت‌های تامین‌کننده پس از آنکه با سازمان غذا و دارو عقد قرارداد نموده و یارانه دارویی دریافتی مشخص گردید، به همین شیوه دارو را به زنجیره توزیع تحویل می‌دادند لذا خواب سرمایه و مبادلات بین شرکت پخش و داروخانه‌های توزیع‌کننده داروهای این‌چنینی، لااقل درحد نا چیز و قابل تحمل بود.

وی ادامه داد: با واقعی شدن قیمت داروها، این مبادلات مالی به وزن واقعی خود رسید و تامین و توزیع آنها به میزان زیادی به به گردش مالی مناسب بین سازمان‌های بیمه‌گر، داروخانه‌ها، شرکت‌های پخش و تامین‌کننده وابسته گردید که گردش مالی زنجیره مذکور در چنین شرایطی به رغم تاخیر در بازپرداخت بدهی‌ها اگر در حد منطقی و همانند داروها دیگر می‌بود باز هم قابل قبول به حساب می‌آمد.

معاون طرح و برنامه سازمان غذا و دارو با ابراز تاسف از اینکه از یک سال گذشته تاکنون همان فرایند نیز از سوی سازمان‌های بیمه‌گر دچار وقفه شد، تصریح کرد: این عدم تسویه بدهی بیمه با داروخانه‌ها و تسلسل‌وار از داروخانه‌ها به پخش و تامین‌کنندگان حتی در مواردی موجبات انقطاع زنجیره تامین دارو را فراهم آورد به عبارتی، به رغم تامین دارو در کشور، با عدم توزیع برخی داروها به داروخانه‌ها و بیماران مواجه هستیم.

پیرویان با اشاره به حدود ۵۰۰۰ میلیارد تومان بدهی به چرخه تامین و توزیع در بخش دارو و لوازم پزشکی، راهکار اساسی و صحیح رفع مشکل بوجود آمده را منطقی‌سازی دوره بازپرداخت بدهی‌ها از سوی شرکت‌های بیمه‌گر ارزیابی کرد و گفت: سازمان‌های بیمه گر به عنوان راهکار مقطعی باید گردش مالی این قبیل داروها را از سایر مبادلات مستثنی نموده و در جهت جلوگیری از اخلال در زنجیره تامین آنها، مبادلات مالی آنها را در اسرع وقت و جداگانه انجام دهند.

 

منبع: مهر

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.01)
1313.8
0.1
مثقال طلا (%0.5)
654500
3300
سکه امامی (%1.24)
1610000
20000
دلار (%0)
4779
یورو (%0.49)
5876
29
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.