کد خبر: 145393

امارات پشت پرده تحریم‌های قطر است

روزنامه واشنگتن‌پشت مدعی شده است که امارات در پشت پرده حمله سایبری به خبرگزاری قطر و برخی سایت‌های دیگر قطری قرار دارد.

سرویس جامعه -

روزنامه واشنگتن‌پست به نقل از مقام‌های اطلاعاتی آمریکا فاش کرد که امارات متحده عربی به منظور نسبت دادن و انتشار اظهارات دروغ به «شیخ تمیم بن‌حمد آل‌ثانی» امیر قطر، رسانه‌های دولتی و مجازی قطر را هک کرده بود، اقدامی که جرقه تنش بین دوحه با کشورهای عربی را شعله‌ور کرده است.

براساس این گزارش، مقام‌های آمریکایی هفته گذشته از تحلیل‌های اطلاعاتی جدیدی مطلع شدند که توسط سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا جمع‌آوری شده است که بر اساس آن‌ها، در ۲۳ مه (۲ خرداد) مقام‌های ارشد دولت امارات درباره چنین طرحی و اجرای آن صحبت کرده بودند.

مشخص نیست که مقام‌های اماراتی خودشان این طرح را پیاده کرده یا اینکه آن را به گروه یا افرادی واگذار کرده‌اند. همچنین مشخص نیست که آیا دیگر کشورهای عربی از جمله عربستان در این طرح سایبری مشارکت داشته‌اند یا خیر.

در همین حال، «یوسف العطیه» سفیر امارات در آمریکا، گزارش واشنگتن‌پست را دروغ خوانده و گفته که ابوظبی هیچ نقشی در حمله هکری مورد ادعای این روزنامه نداشته است.

العطیه گفت: «آنچه واقعی است، رفتار قطر است. کشوری که گروه‌های افراطی، از طالبان تا حماس و قذافی را حمایت می‌کند و هزینه‌های آن‌ها را تامین می‌کند. به پخش خشونت پرداخته، به رادیکالیسم تشویق می‌کند و ثبات همسایگان خود را به خطر می‌اندازد.»

طبق گزارشی که روی وبسایت‌های دولتی قرار گرفته بود، امیر قطر گفته بود که ایران یک قدرت اسلامی است و از حماس تمجید کرده بود. اظهاراتی که دوحه آن را رد کرد و اعلام کرد که سایت‌های دولتی این کشور مورد حمله هکری قرار گرفته است.

عربستان، بحرین، امارات و مصر این ادعا را رد کرده و به دنبال آن روابط خود با قطر را قطع و محدودیت‌هایی علیه این کشور اعمال کردند.

بر اساس این گزارش، سایت‌های قطری روز ۲۴ مه مورد حمله هکری قرار گرفتند، درست چند روز بعد از جمع‌بندی سفر ترامپ به عربستان و دیدار با رهبران کشورهای عربی درباره مقابله با تروریسم.

 

منبع: ایلنا

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.01)
1313.8
0.1
مثقال طلا (%0.38)
655300
2500
سکه امامی (%0.93)
1615000
15000
دلار (%0)
4779
یورو (%0.68)
5865
40
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.