کد خبر: 144654

۵ طرح‌ مفهومی آینده‌نگرانه برای وسایل نقلیه

از یک هاوربرد مغناطیسی تا یک اتوبوس خودکار قابل تغییر، همه از آینده عجیب و غریب سیستم حمل‌ونقل خبر می‌دهند.

سرویس تکنولوژی -

شرکت تایرسازی «هانکوک» کره جنوبی چند طرح برگزیده فناورانه را در زمینه حمل‌ونقل از جمله یک هاوربرد مغناطیسی و یک اتوبوس خودکار انتخاب کرده است و قصد ساخت آنها را دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز و به نقل از دیلی‌میل، ایده یک هاوربرد مغناطیسی به عنوان یک وسیله نقلیه ممکن است از یک داستان علمی-تخیلی نشات گرفته باشد، اما شرکت هانکوک معتقد است که دستگاه‌های این‌چنینی می‌توانند یک روز تبدیل به واقعیت شوند.

این شرکت یک مسابقه طراحی وسایل نقلیه برگزار کرد که ۳۴ اثر در این مسابقه شرکت داشتند و در پایان پنج اثر برگزیده شد.

فلکساپ

برنده جایزه برتر، چرخی به نام «فلکساپ» (Flexup) بود که توانایی حرکت آزادانه حتی روی پله‌ها را هم دارد. این چرخ به شما اجازه می‌دهد تا آزادانه در هر مسیر دلخواه حرکت کنید. چرخیدن و پیچیدن و بالا و پایین رفتن از پله‌ها با این دستگاه مثل استفاده از تکنیک‌های اسکی کردن است و روش پیچیده‌ای ندارد.

مگ فلوت

جایزه دومین طرح برتر را وسیله‌ای شبیه به اسکیت برد موسوم به «مگ فلوت» (Magfloat) به خود اختصاص داد. این هاوربرد مغناطیسی که شبیه به اسکیت‌برد طراحی شده است، از یک صفحه مغناطیسی و اصل چرخش استفاده می‌کند و می‌تواند تا ۲۰ کیلومتر بر ساعت سرعت بگیرد.

اتوباین

نام سومین طرح برگزیده «اتوباین» (Autobine) است که یک اتوبوس خودکار است که قابلیت توسعه و ارتقا دارد. بدین معنی که این اتوبوس می‌تواند به صورت خودکار گنجایش خود را تنظیم کند و چرخ‌های آن نیز با توجه به تعداد مسافران به طور خودکار متصل و منفصل می‌شوند.

شیفتراک

طرح مفهومی «شیفتراک» (Shitrac) چهارمین اثر برگزیده بود. شیفتراک چرخ-وسیله‌ای است که مخصوص استفاده به عنوان خودروهای پلیس طراحی شده است. تایرهای این وسیله نقلیه با تغییر زاویه به سمت خارج امکان تغییر مسیر سریع و پیچیدن راحت را برای کاربر فراهم می‌کند.

iPlay

پنجمین و آخرین طرح برگزیده نیز وسیله نقلیه‌ای به نام «iPlay» است. این وسیله یک دستگاه با دو چرخ بزرگ و گنجایش یک نفر است. «iPlay» حتی در بالاترین سرعت خود نیز می‌تواند با تغییر زاویه چرخ‌ها و تغییر مسیر بهترین عملکرد را داشته باشد و همچنین قادر است با استفاده از همین سیستم تغییر زاویه چرخ‌ها بدون کم کردن سرعت بپیچد.

با این که همه این طرح‌ها در حال حاضر طرح‌های مفهومی هستند، اما نگاهی اجمالی و کلی دارند به این که وسایل نقلیه در آینده به چه شکلی خواهند بود.

 

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.