مدیر شرکت قطر پترولیوم گفت، قطر ممنوعیت ۱۰ ساله توسعه بزرگترین میدان گازی جهان را لغو کرده است. به گزارش رویترز، در حالی که رقابت کشورهای تولید کننده برای افزایش سهمشان از بازار گاز جهان افزایش یافته، مدیر شرکت قطر پترولیوم گفت، قطر ممنوعیت توسعه بزرگترین میدان گازی جهان را لغو کرده است. دولت قطر

مدیر شرکت قطر پترولیوم گفت، قطر ممنوعیت ۱۰ ساله توسعه بزرگترین میدان گازی جهان را لغو کرده است.

به گزارش رویترز، در حالی که رقابت کشورهای تولید کننده برای افزایش سهمشان از بازار گاز جهان افزایش یافته، مدیر شرکت قطر پترولیوم گفت، قطر ممنوعیت توسعه بزرگترین میدان گازی جهان را لغو کرده است.

دولت قطر در سال ۲۰۰۵ توسعه میدان شمالی(پارس جنوبی) که به صورت مشترک با ایران مالک آن است را متوقف کرد تا تاثیر افزایش سریع تولید بر ذخایر انرژی این میدان را مورد مطالعه قرار دهد.

این میدان عظیم گازی فراساحلی که ایران آن را پارس جنوبی و قطر آن را میدان شمالی می خواند، تقریبا کل تولید گاز و حدود ۶۰ درصد از درآمد صادراتی قطر را تامین می کند.

سعد الکعبی، مدیر شرکت قطر پترولیوم در دوحه به خبرنگاران گفت: «ما بخش عمده ای از پروژه هایمان را تکمیل کرده ایم و اکنون زمان خوبی برای برداشتن ممنوعیت توسعه این میدان است… در مورد نفت برخی بر این باورند که میزان تقاضا در سال ۲۰۳۰ به اوج خواهد رسید. برخی دیگر نیز معتقدند میزان تقاضا در سال ۲۰۴۲ به اوج می رسد، اما تقاضا برای گاز همواره در حال رشد است.»

وی افزود، توسعه بخش جنوبی میدان شمالی ظرفیت تولید روزانه ۲ میلیارد فوت مکعب گاز، معادل ۴۰۰ هزار بشکه نفت را خواهد داشت و میزان تولید گاز از این میدان را حدود ۱۰ درصد افزایش خواهد داد. به گفته الکعبی، تولید گاز از بخش جنوبی این میدان در طی ۵ تا ۷ سال آینده آغاز خواهد شد.

انتظار می رود قطر امسال جایگاه بزرگترین صادر کننده گاز جهان را به استرالیا واگذار کند.

با توجه به ورود میزان قابل توجهی از عرضه به بازار ال ان جی، این بازار در حال پشت سر گذاشتن تغییراتی عمده است. بخش عمده ای از ال ان جی جدید توسط آمریکا و استرالیا در حال ورود به بازار است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز گفته، کشورش قصد دارد به بزرگترین تولید کننده ال ان جی جهان تبدیل شود.

ایران نیز که از کمبود شدید گاز در داخل رنج می برد، افزایش سریع میزان تولید گاز از میدان پارس جنوبی را در اولویت اصلی خود قرار داده و یک قرارداد اولیه با شرکت توتال برای توسعه این میدان به امضا رسانده است.

کعبی گفت، تصمیم قطر به لغو ممنوعیت توسعه این میدان به دلیل برنامه ریزی ایران برای توسعه بخش متعلق به خود اتخاذ نشده است.

وی افزود: «کاری که امروز ما انجام می دهیم، چیز کاملا جدیدی است و ما در آینده مطمئنا … اطلاعاتمان را با آنها (ایران) به اشتراک خواهیم گذاشت.»

دیدگاه شما

تجارت نیوز را دنبال کنید.

تجارت‌نیوز پایگاهی است برای نشر اخبار و محتوای اقتصادی. تلاش ما این است که در خبر رسانی جامعه عمل کنیم و حوزه های مهم اقتصاد، کسب‌وکار و مدیریت را پوشش دهیم.از این رهگذر حوزه‌های مهم اقتصاد، کسب‌و‌کار و مدیریت را پوشش دهیم. از این رهگذر حوزه‌های کمتر پرداخته‌شده مانند استارت‌آپ‌ها، کسب‌و‌کارها، کوچک و متوسط، تکنولوژی و سرمایه‌گذاری نو در میدان دید تجارت نیوز قرارگرفته است ما اقتصاد را دوست داریم و رسالت خود می‌دانیم مطالب ارزشمند را در کنار اخبار موثق به مخاطبان‌مان ارائه کنیم.

آخرین اخبار

تازه‌ترین عنوان‌های خبری را در خورهای متنوع ببینید، بشنوید و تماشا کنید.

آکادمی

اقتصاد و مدیریت را فراتر از خبرها دنبال کنید. با آموزش‌های کاربردی و مفید به روز باشید.

تجارت تی‌وی

هرآنچه از ویدیو انیمیشن در تجارت نیوز قراردارد، در این بخش یکجا ببینید.

هشتگ

نگاهی جامع و تازه به موضوعات داغ روز بیاندازید.

باشگاه مخاطبان

با عضویت در آن به خانواده مخاطبان تجارت‌نیوز ملحق شوید و از مزیت‌های آن استفاده کنید.