ت
کد خبر: 128177

ظرفیت ایجاد ۱۰۰ هزار شغل در صنعت سنگ کشور وجود دارد

در نگاهی به ظرفیت‌های پیش روی انجمن سنگ در سال جدید نایب‌رئیس انجمن سنگ ایران از توان ایجاد ۱۰۰ هزار شغل در کارخانه‌ها و معادن سنگ خبر داد. احمد شریفی با اشاره به شرایط تولید و صادرات به خصوص در حوزه معدن عنوان کرد: مشکلاتی پیش روی تولید و صادرات حوزه معدن وجود دارد که

در نگاهی به ظرفیت‌های پیش روی انجمن سنگ در سال جدید نایب‌رئیس انجمن سنگ ایران از توان ایجاد ۱۰۰ هزار شغل در کارخانه‌ها و معادن سنگ خبر داد.

احمد شریفی با اشاره به شرایط تولید و صادرات به خصوص در حوزه معدن عنوان کرد: مشکلاتی پیش روی تولید و صادرات حوزه معدن وجود دارد که نمی‌توان تا قبل از برطرف کردنشان از بهبود وضعیت تولید صحبت کرد و شرایط ایده‌آل را از واحدهای تولیدی انتظار داشت.

وی در همین رابطه تشریح کرد: برای یک تولید سودآور و عرضه به بازار جهانی باید فاکتورهایی چون قابلیت تولید، کیفیت محصولات و قیمت تمام شده را در نظر داشت که متاسفانه در هر یک از این موارد محصولات ما دچار افت کیفیت شده‌اند و قیمت تمام شده بالا رفت که تا زمانی که نتوانیم روند رشد این دو فاکتور را برعکس کنیم، توقع تحقق شعار سال ۱۳۹۶ یعنی اقتصاد مقاومتی؛ تولید- اشتغال چندان منطقی نخواهد بود.

تسهیلات ۱۸ درصدی واقعی نیست

نایب‌ رئیس انجمن سنگ ایران در رابطه با عواملی که باعث می‌شود رقابت‌پذیری در محصولات تولیدی کاهش یابد، اظهار کرد: شاید بتوان اولین مشکل را در حوزه تولید موضوع تسهیلات بالای ۲۰ درصد دانست و باید گفت که ۱۸ درصد اعلام شده از سوی بانک‌ها برای تولیدکنندگان واقعی نیست و عملا یک تولیدکننده تسهیلاتش را با سود بالای ۲۰ درصد برمی‌گرداند که این ناشی از تورم موجود در جامعه است که باید به شکل ریشه‌ای حل شود و این در حالی است که رقبای ما از تسهیلات سه تا چهار درصدی برخوردارند و مشخص است که قطعا این موضوع در بالا رفتن قیمت تمام شده تاثیرگذار است و قدرت رقابت را از ما می‌گیرد.

بازدهی نیروی کار ایرانی پایین است

وی در ادامه با اشاره به دیگر عاملی که در حوزه تولید باعث کاهش مزیت‌های تولیدی می‌شود، تصریح کرد: عامل دوم استفاده از نیروی انسانی با راندمان پایین آنهاست و باید گفت که متاسفانه در کشور ما بازدهی نیروی انسانی در مقایسه با چین، ایتالیا و میانگین استاندارد کشورهای تولیدکننده در جهان بسیار پایین است که این امر هزینه نیروی انسانی و در ادامه هزینه تمام شده کالا را بالا می‌برد.

شریفی افزود: در رابطه با بازدهی پایین نیروی انسانی ایرانی می‌توان گفت، اصل مشکل فرهنگ کار نیروی انسانی است. چرا که یکی از تولیدکنندگان با بررسی نحوه کار نیروی انسانی در کارگاه خود دید که به ازای هر نفر سه قطعه سنگ در روز آماده می‌شود در حالی که در مقایسه با یک شرکت اروپایی آنها هر نفر در روز ۲۰ قطعه را آماده می‌کنند و زمانی که این تولیدکننده ایرانی نیروی خود را برای آموزش به خارج از کشور اعزام کرد در بازگشت نهایتا توانست قطعا تولیدی توسط نیروهای انسانی خود را در روز به ۹ قطعه سنگ به ازای هر نفر برساند که این نشان می‌دهد به نوعی ایراد فرهنگی در این میان وجود دارد که باید با آموزش‌های مرتب آن را برطرف کنیم.

اگر همراهی دولتی باشد، ۱۰۰ هزار شغل ایجاد می‌شود

نایب رئیس انجمن سنگ ایران درباره توان ایجاد شغل در حوزه سنگ گفت: در سال جدید علی‌رغم همه نکات منفی‌ای که وجود دارد، این انجمن برنامه‌های وسیعی در حوزه فعالیت‌های خود دارد به طوری که اگر خانه‌های تعاون، صندوق‌ها و حمایت‌های قانونی وجود داشته باشد، می‌توان در حوزه سنگ ۱۰۰ هزار شغل ایجاد کرد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در سطح کشور حدود ۲۰۰۰ واحد سنگ وجود دارد که نزدیک به یک میلیارد تن ضایعات معدنی در آن انباشت شده است که همین انباشت می‌تواند به محیط زیست هم آسیب بزند طرح‌هایی برای استفاده از آنها در کفپوش‌های شهری به صورت سنگ‌فرش، مبلمان شهری و امثال اینها وجود دارد که از عمر بالای ۱۰۰ سال برخوردارند که در مقایسه با دیگر کفپوش‌ها هم مانند آسفالت و بتون ۱۰ برابر بیشتر است و می‌تواند در روستاها و شهرهای اطراف معادن و کارخانه‌ها اشتغال بسیار بالایی ایجاد کند.

به گزارش ایسنا،شریفی افزود: از آنجاکه ایجاد شغل برای هر نفر به ۳۰ تا ۵۰ میلیون تومان سرمایه نیاز دارد، باید گفت که بازدهی این اشتغال بسیار بالاتر از سرمایه‌گذاری انجام شده خواهد بود که در شروع نیاز به همراهی صندوق‌ها، بانک‌ها و واحدهای تعاونی دارد.

دیدگاه شما

تجارت نیوز را دنبال کنید.

تجارت‌نیوز پایگاهی است برای نشر اخبار و محتوای اقتصادی. تلاش ما این است که در خبر رسانی جامعه عمل کنیم و حوزه های مهم اقتصاد، کسب‌وکار و مدیریت را پوشش دهیم.از این رهگذر حوزه‌های مهم اقتصاد، کسب‌و‌کار و مدیریت را پوشش دهیم. از این رهگذر حوزه‌های کمتر پرداخته‌شده مانند استارت‌آپ‌ها، کسب‌و‌کارها، کوچک و متوسط، تکنولوژی و سرمایه‌گذاری نو در میدان دید تجارت نیوز قرارگرفته است ما اقتصاد را دوست داریم و رسالت خود می‌دانیم مطالب ارزشمند را در کنار اخبار موثق به مخاطبان‌مان ارائه کنیم.

آخرین اخبار

تازه‌ترین عنوان‌های خبری را در خورهای متنوع ببینید، بشنوید و تماشا کنید.

آکادمی

اقتصاد و مدیریت را فراتر از خبرها دنبال کنید. با آموزش‌های کاربردی و مفید به روز باشید.

تجارت تی‌وی

هرآنچه از ویدیو انیمیشن در تجارت نیوز قراردارد، در این بخش یکجا ببینید.

هشتگ

نگاهی جامع و تازه به موضوعات داغ روز بیاندازید.

باشگاه مخاطبان

با عضویت در آن به خانواده مخاطبان تجارت‌نیوز ملحق شوید و از مزیت‌های آن استفاده کنید.