ت
کد خبر: 140134

بانک جهانی پیش‌بینی کرد

افت رشد اقتصادی شورای همکاری خلیج فارس به کمترین رقم ۸ سال گذشته

سرویس اقتصاد جهان -

بانک جهانی پیش‌بینی کرد که رشد اقتصادی مجموع کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در سال جاری میلادی تنها به ۱.۳ درصد برسد که پایین‌ترین رقم از سال ۲۰۰۹ تاکنون است.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از اسپوتنیک، بانک جهانی در گزارش جدید خود اعلام کرد رشد اقتصادی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس تا سال ۲۰۱۹ میلادی به تدریج تقویت خواهد شد و به ۲٫۶ درصد خواهد رسید.

این گزارش حاکی است: «با توجه به کند شدن سیاست‌های مالی ریاضتی، بهبود احساس مصرف‌کنندگان و سرمایه‌گذاران و بالا رفتن هزینه‌های مصرفی، در مجموع انتظار می‌رود رشد اقتصادی منطقه به تدریج تقویت شود و در سال ۲۰۱۹ به رقم (همچنان نسبتا پایین) ۲٫۶ درصد برسد.»

بانک جهانی، عامل این ترمیم پیش‌بینی شده را تقویت نسبی قیمت جهانی نفت و تصمیم اوپک برای کاهش میزان تولید عنوان کرده است.

اوپک و ۱۱ کشور تولید کننده دیگر از جمله روسیه در ۲۵ ماه می توافق کردند که طرح کاهش تولید را تا ۹ ماه دیگر یعنی تا پایان مارس ۲۰۱۸ تمدید کنند.

نادر محمد مدیر بخش شورای همکاری خلیج فارس در بانک جهانی گفت: «نهال های سبز بهبود اوضاع اقتصادی به لطف ترمیم قیمت جهانی نفت در طی سال گذشته، دارند ثمر می‌دهند… این برای بودجه عمومی کشورهای منطقه خبر خوبی است و فضایی را به دولت‌ها می‌دهد تا بر چالش‌های بلندمدت خود تمرکز کنند.»

این گزارش در عین حال هشدار می‌دهد که رشد کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس ممکن است در نتیجه تحولات ژئوپلتیک پیش‌بینی نشده یا در نتیجه اقدامات تولیدکنندگان انرژی نامتعارف (نفت شیل) در آمریکای شمالی کمتر شود.

«هرگونه آشفتگی در بازارهای مالی می‌تواند بر هزینه‌های تامین مالی در منطقه‌ای که کشورهایش نیاز زیادی به تامین مالی دارند تاثیر بگذارد.»

بر اساس این گزارش، بانک جهانی پیش‌بینی کرده که رشد اقتصادی مجموع کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در سال جاری میلادی تنها به ۱٫۳ درصد برسد که پایین‌ترین رقم از سال ۲۰۰۹ تاکنون است.

 

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظری که حاوی توهین یا افترا باشد، منتشر نمی‌شود.

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.