ت
کد خبر: 134015

بلومبرگ بررسی کرد:

دستاوردهای دولت یازدهم

سرویس اقتصاد جهان -

بلومبرگ اخیرا در مقاله‌ای، وضعیت اقتصادی ایران را با در نظر گرفتن عواملی چون رشد تولید ناخالص داخلی، میزان تولید نفت، مهار تورم و بیکاری در دوره ریاست‌جمهوری حسن روحانی مورد بررسی قرار داده است.

دستاوردهای دولت تدبیر و امید

بسیاری از افراد، انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو در ایران را یک رفراندوم تلقی می‌کنند. در یک‌سو حسن روحانی قرار دارد که با تنظیم کردن فعالیت‌های هسته‌ای ایران و از بین بردن تحریم‌ها، به دفاع از پیوستن ایران به اقتصاد جهانی پرداخته است. و در سوی دیگر، رقبای او که معتقدند توافق هسته‌ای و در نهایت برجام، به ضرر ایران تمام شده است.

بلومبرگ اخیرا در مقاله‌ای، وضعیت اقتصادی ایران را با در نظر گرفتن عواملی چون رشد تولید ناخالص داخلی، میزان تولید نفت، نرخ تورم و بیکاری مورد بررسی قرار داده است.

به گفته تحلیل‌گر بلومبرگ، با توجه به این‌که رئیس‎‌جمهور کنونی آمریکا دونالد ترامپ است، پیروزی شخصی همچون رئیسی در انتخابات ایران، می‌تواند روابط ایران و آمریکا را بسیار چالشی‌تر از وضعیت کنونی کند. ترامپ پیش‌تر در کارزارهای انتخاباتی‌اش، توافق هسته‌ای را که سال ۲۰۱۵ انجام شد، یک فاجعه خوانده بود.

انتخاب رئیس‌جمهوری که بنا به تعبیر تحلیل‌گر بلومبرگ «تندرو» باشد، یک عامل بازدارنده برای سرمایه‌گذاران خارجی است. روحانی اما، همچنان معتقد است برای حفظ ایران باید به تقویت اقتصاد و ارتقای جایگاه کشور در جهان پرداخت.

 

روابط ایران و آمریکا

طی چهار دهه گذشته «خصومت» همواره از مشخصه‌های اصلی روابط میان آمریکا و جمهوری اسلامی ایران بوده است. حسن روحانی با تماس تلفنی خود در سال ۲۰۱۳ به باراک اوباما، این تابو را شکست. پس از پیروزی دونالد ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور، آمریکا بار دیگر رویکردی تهاجمی نسبت به ایران اتخاذ کرد. این موضوع، مناظره‌های انتخاباتی اخیر ایران را بسیار داغ کرده بود. به‌گونه‌ای که رقبای حسن روحانی با طرح پرسش‌هایی سعی در به چالش کشاندن او داشتند. آنها معتقدند در این شرایط، ایران نیاز به رئیس‌جمهوری دارد که سیاست‌های مقابله‌جویانه پیش بگیرد.

نمودار زیر روابط ایران و آمریکا را در بازه زمانی ۱۹۷۹ تا ۲۰۱۵ نشان می‌دهد:

نمودار روابط ایران و آمریکا

 

وضعیت اقتصادی ایران

اقتصاد ایران پس از برداشته شدن تحریم‌ها در ژانویه ۲۰۱۶، شاهد پیشرفت‌های بسیاری بوده است. پس از برداشته شدن تحریم‌ها، نرخ تورم تک‌رقمی شد و رشد تولید ناخالص داخلی ایران به بیش از ۶ درصد رسید.

رقبای حسن روحانی معتقدند، او راهکاری برای حل معضل بیکاری در برنامه‌هایش نداشته و ندارد.

نمودارهای زیر نرخ تورم، بیکاری و همین‌طور رشد تولید ناخالص داخلی را در بازه زمانی ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۶ نشان می‌دهد:

نرم تورم، نرخ بیکاری، تولید ناخالص داخلی در ایران

 

توافق هسته‌ای و پیامدهایش

اگرچه دولت‌های ایران و آمریکا همواره با طرح پرسش‌هایی، یکدیگر را به عدم پایبندی به توافق هسته‌ای متهم کرده‌اند، اما این توافق میراث مهم روحانی در دوره ریاست‌جمهوری‌اش بوده است. توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۵ میان ایران و شش قدرت جهان منعقد شد که منجر به رفع بیشتر تحریم‌ها و به دنبال آن افزایش تولید نفت و سرمایه‌گذاری خارجی شد.

نمودار زیر میزان تولید نفت در ایران را طی سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ نشان می‌دهد:

نمودار تولید نفت در ایران

روحانی که همواره طرفدار دیپلماسی فعال بوده است، اعتقاد دارد این توافق، ایران را در یک مسیر امن و به دور از هرگونه جنگ قرار داده و رفاه را برای ایرانیان به ارمغان آورده است.

 

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظری که حاوی توهین یا افترا باشد، منتشر نمی‌شود.

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.