ت
کد خبر: 140089

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

سرویس اقتصاد جهان -

علی‌رغم تلاش‌های اوپک برای مهار مازاد عرضه و افزایش قیمت، افزایش ساخت سکوهای نفتی در آمریکا و تولید شیل موجب شد قیمت نفت در بازارهای امروز با کاهش مواجه شود.

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

علی‌رغم تلاش‌های اوپک برای مهار مازاد عرضه و افزایش قیمت، افزایش ساخت سکوهای نفتی در آمریکا و تولید شیل موجب شد قیمت نفت در بازارهای امروز با کاهش مواجه شود.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از رویترز، قیمت نفت خام امروز با ۱۱ سنت معادل ۰٫۲۳ درصد کاهش، به قیمت ۴۷٫۲۶ دلار در بازارهای جهانی معامله شد. همچنین قیمت نفت خام آمریکا با ۰٫۲۵ درصد کاهش، به ۴۴٫۶۳ دلار به ازای هر بشکه رسید.

هر دو شاخص نفتی از ماه می یعنی از زمان تمدید توافق کاهش تولید، حدود ۱۳ درصد کاهش یافته است.

معامله‌گران بازار نفت معتقدند، عامل اصلی کاهش قیمت، تولید مداوم نفت شیل در آمریکا است که تلاش‌های اوپک برای مهار عرضه را تضعیف کرده است.

روز جمعه موسسه گلدمن ساکس اعلام کرد: از هفته گذشته تاکنون ۶ دکل نفتی جدید به دکل‌های نفتی در آمریکا اضافه شده است و این افزایش همچنان ادامه دارد. از می ۲۰۱۶ تاکنون ۴۳۱ دکل حفاری نفت در آمریکا ساخته شده است.

مازاد عرضه از سوی اعضای اوپک و کشورهای غیراوپکی که توافق کاهش تولید را امضا کرده‌اند، نشان می‌دهد این کشورها به طور کامل متعهد به این توافق نبوده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، رشد تقاضا در کشورهای آسیایی نیز در هفته‌های اخیر کاهش یافته است.

واردات نفت کشورهای ژاپن و هند در ماه می نسبت به همین زمان در سال گذشته به ترتیب ۱۳٫۵ و ۴٫۲ درصد کاهش یافته است.

رشد تقاضای نفت در کشور چین نیز با روند کاهشی روبه‌رو بوده است و تحلیل‌گران بر این باورند که این کاهش در واردات، در ماه‌های آینده هم ادامه خواهد یافت.

 

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظری که حاوی توهین یا افترا باشد، منتشر نمی‌شود.

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.